Організація «КримSOS» презентувала першу частину дослідження «Довкілля Криму: зміни і втрати за час окупації», що містить огляд доступних відомостей про зміни екологічного стану окремих об’єктів в Автономній Республіці Крим, розповідає про негативні екологічні зміни у Криму, викликані рішеннями федеральних органів влади РФ та місцевими адміністраціями Криму або їхньою бездіяльністю.
Дослідження презентували Олексій Василюк, експерт-еколог; Олена Кравченко, виконавча директорка, членкиня правління, головна редакторка журналу «Екологія. Право. Людина»; Євгеній Ярошенко, аналітик ГО «КримSOS». Модерувала захід Ольга Куришко, координаторка юридичного напрямку «КримSOS».
Як повідомляє УКМЦ (Український кризовий медіацентр), автори дослідження стверджують, що через російську окупацію екологічний стан Криму та Донбасу значно погіршився.
За оцінками експертів, масове незаконне будівництво нерухомости, регулярні військові навчання, стихійні звалища, забруднення водойм і повітря нищать унікальну природу Кримського півострова. Особливу шкоду довкіллю Криму завдають Керченський міст і траса «Таврида». Через будівництво Керченського мосту ситуація з китоподібними погіршилася, бо воно стало серйозною перешкодою для їх міграції. Річища гірських річок перекинуто для наповнення водосховищ, і багато видів риб зникли. У зв’язку з військовими навчаннями і будівництвом військових об’єктів почастішали випадки вирубування рідкісних дерев і перешкоджання гніздуванню рідкісних птахів.
У дослідженні наголошено, що на окупованому Донбасі ситуація з охороною довкілля також надзвичайно складна. Зокрема, військові дії не тільки негативно впливають на екологічну ситуацію, а й перешкоджають можливостям для її поліпшення. На жодній території не було ревіталізації та заходів для мінімізації втрат. Великі площі заміновані, їх неможливо обстежити, розробити методики ревіталізації. Дуже постраждала північ Луганщини, де внаслідок створення фортифікаційних споруд, горіло та вирубано багато лісів.
У «КримSOS» зауважили, що є кілька міжнародних механізмів притягнення Росії до відповідальности за знищення довкілля на окупованих територіях. Серед них Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Міжнародний кримінальний суд, Постійна палата третейського суду, Європейський суд з прав людини та Комітет ООН з прав людини. Можна внести деякі об’єкти Криму до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, притягнути індивідів до кримінальної відповідальности за шкоду довкіллю, зобов’язати РФ відшкодувати збитки та винести РФ рекомендації щодо відновлення порушених прав фізичних і юридичних осіб.
Повний текст дослідження доступний за посиланням.