«Ханська Україна» — завершальний ролик проєкту «Український Південь» доступний для перегляду в мережі

15.02.2021
Оцініть статтю: 
(113 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

В Одесі в межах проєкту «Український Південь» відбулася презентація п’ятого, завершального, ролика з циклу краєзнавчих відеолекцій, що розповідає про історію Ханської України та руйнує кремлівський міф про землі «Новоросії».

Ініціатор і координатор інформаційно-просвітницької кампанії — Південний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті (УІНП). Консультантами ролика були доцент кафедри Історії України Одеського національного університету ім. Мечникова Володимир Полторак, доцент Стамбульського та Південноукраїнського педагогічного університетів Олександр Середа, професор кафедри Історії України ОНУ ім. Мечникова Тарас Гончарук. Про подію повідомив сайт УІНП.

Цього разу до уваги громадськости представили історичний екскурс у нашу спадщину, де існувало багато національних меншин, зокрема українське козацтво, що безпосередньо впливало на розвиток півдня України. Досить сказати, що на території, підконтрольній кримському ханові та Османській імперії, ще в XVII ст. існувало чотири райони між Південним Бугом і Дністром, заселені саме українцями. Саме в ті часи з’явилася така назва, як Ханська Україна. І це було задовго перед 1789 роком, коли війська російської імперії за підтримки знову ж таки українського козацтва захопили фортецю Хаджибей. Ролик спростовує історичний міт про землі, що належали російській імперії.

«Навіть для нинішніх мешканців Одещини та Миколаївщини правда про Ханську Україну, або Ганщину — це майже наукова фантастика, бо про неї ні пари з вуст не було у шкільних підручниках історії, а академічна наука обмежувалася татарською назвою цієї території, Єдисан, — розповідає начальник Південного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Сергій Гуцалюк. — Але дослідження, що провели наші науковці, вкотре підтвердили існування української спадщини на півдні нашої країни».

Як повідомляв Український інститут національної пам’яті, Південний міжрегіональний відділ УІНП створив серію краєзнавчих лекцій про степову Україну під загальною назвою «Український Південь» з метою деконструкції російських імперських міфів про історію Надчорномор’я.

«„Дике Поле“ „безлюдні степи“, „татарська орда“ і потім раптом — „Новоросія“. Російська імперська і згодом радянська історіографія брехнею та міфологізацією прибрала до своїх рук історію Південної України. Цією серію краєзнавчих роликів ми хочемо спростувати багато міфів, які утворювали брехливий метанаратив російської історії, та розказати, що на території Північного Причорномор’я довгий час проживали пліч-о-пліч з українцями інші народи, допоки сюди не прийшла російська імперська колонізація», — каже Сергій Гуцалюк. 

Оприлюднено п’ять лекцій, що висвітлюють різні аспекти історії регіону. Перший фільм розповідає історію колишнього Аккерману, що його стіни пам'ятають майже десяток імперій і стільки ж різних історичних епох. Утім, є в міста й український стрижень, що існує тут від Середньовіччя й донині. Ролик розробила студія ONYKO Films.

Нагадаємо, в липні 2020 року Український інститут національної пам’яті розпочав інформаційно-просвітницьку кампанію «Південь без міфів» і поширюватиме історичні знання про минуле степової України, щоб деконструювати російські імперські міфи про Надчорномор’я. Першим етапом стало створення серії анімаційних роликів про ранню історію Одеси, Дніпра та Маріуполя.

 

© УІНП: «Ханська Україна» — завершальний ролик проєкту «Український Південь»
Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.