Колишню Ізмаїльську мечеть XVI століття можуть включити до переліку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

©️IZMAIL: Мехмет Тютюнджі
©️IZMAIL: Мехмет Тютюнджі
09.12.2019
Оцініть статтю: 
(139 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Колишню Ізмаїльську мечеть XVI століття можуть включити до переліку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що у перспективі уможливить відновлення цього об'єкта у первозданному вигляді.

Про це після презентації сенсаційного видання «Місто Ізмаїл і його фортифікація...» заявив один з його співавторів учений Мехмет Тютюнджі.

«Ця мечеть зведена у стамбульському стилі, — каже М. Тютюнджі. — Вона побудована у 1590 році за розпорядженням власника цих земель головного євнуха султанського двору Мехмеда-аги».

«Це єдина мечеть, що збереглася в Україні у такому хорошому стані, і вона повинна бути захищена», — цитує заяву Мехмета Тютюнджі інформпортал видавничого дому «Кур'єр» IZMAIL.

Як пояснює видання, до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО належать природні або створені людиною об'єкти, пріоритетними завданнями щодо яких, на думку спеціалізованої установи Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури ЮНЕСКО, є їх збереження і популяризація як об'єктів, що мають особливе культурне й історичне значення.

Як повідомив виданню другий співавтор вищезгаданої монографії, український вчений Андрій Красножон, його колега і друг Мехмет Тютюнджі активно співпрацює з ЮНЕСКО, тому його намір включити Ізмаїльську мечеть до переліку об'єктів, що охороняються цією авторитетною міжнародною структурою, є реальним.

До того ж, віднесення пам'ятки історії й архітектури до Світової спадщини ЮНЕСКО, уможливить участь уряду Туреччини у відновленні об'єкта у первозданному вигляді, зокрема будівництво за рахунок іноземного інвестора нової будівлі для розташованої усередині колишньої мечеті діорами «Штурм Ізмаїльської фортеці» .

Нагадаємо, як раніше писав «Іслам в Україні», османське завоювання південної Бессарабії (Буджака ) у 1484 році призвело не тільки до нової хвилі ісламізації краю (після недовгого золотоординського періоду), але і до створення нових міст і поселень.

У XVI ст. на березі Дунаю виникло невелике турецьке село Ізмаїл (перша письмова згадка датується тисяча п'ятсот двадцять дев'ятим роком).

Приблизно у другій половині XVI ст. османи в Ізмаїлі побудували кам'яну мечеть.

Це єдина середньовічна мусульманська культова споруда в Україні за межами Криму, що збереглася до наших днів.

У документах найчастіше цю мусульманську культову споруду називають «малою мечеттю» або «ізмаїльською».

В архітектурному плані споруда має найбільшу схожість з трьома мечетями, побудованими на Балканах. Йдеться про мечеті Алі-паші у Сараєво, мечеті Чанкая у Белграді і мечеті Сінан-паші у Косово.

Основними елементами, які свідчать про схожість ізмаїльської і балканських мечетей, є такі: восьмигранна основа для купола, три малі куполи над входом і чотири колони.

Мечеть в Ізмаїлі мала один мінарет, який був зруйнований у 1810 році.

Відомо, що молитовний дім кілька разів передавався православній церкві (спочатку Російській, а потім Румунській). У зв'язку з цим будівля неодноразово зазнавала реконструкцій, зокрема, у ХІХ ст. була прибудована апсида (знесена під час реставрації 1971—1973 рр.).

У 2007 році під час проведення археологічних розкопок, експедиція на чолі з доктором історичних наук І. Сапожниковим дослідила будівлю мечеті і знайшла фундамент мінарету.

Будівля мечеті є пам'ятником архітектури.

Цікавим є опис споруди з офіційного «Паспорта пам'ятника архітектури»: «Мечеть є прямокутною спорудою з куполом, зведеною на квадратній основі... Молитовний зал знаходиться під барабаном, як і ніші міхраба у східній стіні. Ніша міхраба зроблена з білого гіпсу, декорована геометричним і рослинним орнаментом. Молитовний зал освітлений вікнами зі стрілчастими арками».

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.