Денис Шмигаль: «Концепції та рішення Конгресу стануть важливим внеском мусульман нашої держави в суспільне благо її громадян»
У Києві 27 листопада хвилиною мовчання на згадку про жертв голодоморів почалися перші установчі збори Конгресу мусульман України — нової громадської платформи, що об’єднує десятки мусульманських громадських організацій з усієї країни. Ідея створення Конгресу як певної діалогової платформи для подальшого відродження духовного та культурного життя мусульман виникла в середовищі мусульманських організацій, і початок її реалізації — дуже важливий крок для українських послідовників ісламу. До цього кроку долучилися десятки громадських та релігійних організацій з усіх куточків країни — жіночих, молодіжних, національно-культурних, просвітницьких, — щоб консолідувати та об’єднати на принципах поміркованого ісламу мусульманські організації України. Об’єднання та подальша діяльність Конгресу відбуватимуться на засадах рівности для представників усіх ісламських науково-правових напрямків та етнічних груп для розвитку мусульманської спільноти України.
Перші установчі збори зібрали очільників громадських організацій мусульман: імамів мечетей, представників національно-культурних об'єднань та земляцтв.
Серед почесних гостей Конгресу — представники державної влади, зокрема, Секретаріату Кабінету міністрів України, Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС); співробітники посольств іноземних держав, Всеукраїнської ради релігійних об’єднань (ВРРО), Української асоціації релігієзнавців, Православної Церкви України (ПЦУ) та інші особи.
Як і всі важливі події в житті послідовників ісламу, урочистості розпочала спільна молитва, а честь прочитати аяти Священного Корану було надали відомому хафізу, шейху Хайдеру аль-Хаджу.
Перші установчі збори конгресу мусульман України не лишилися поза увагою органів державної влади. Український уряд звернувся до новоствореного об’єднання мусульман з вітальною адресою Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля — її озвучив представник Секретаріату Кабінету міністрів України Іван Папаяні.
«Дозвольте від імені Кабінету України та від себе особисто привітати вас з початком роботи цього важливого для мусульман нашої держави Конгресу. Іслам завжди був і залишатиметься надалі вагомою складовою релігійно-конфесійного простору України. Громадські та релігійні об’єднання мусульман України, спираючись на вчення Священного Корану, завжди вчать своїх послідовників проявляти поміркованість і розважливість, сприяти міжконфесійному миру та злагоді, діалогу між різними релігіями та національними спільнотами. Лідери громад мусульман України активно працюють над становленням нашої держави, як правової і демократичної та незалежної, в якій вшановано право кожної особи на вільний вияв переконань та сповідань будь-якої релігії. Бажаю всім учасникам установчого з’їзду Конгресу мусульман України плідної роботи та вирішення всіх важливих питань, які стоять на порядку денному мусульманської спільноти України. Вірю, що напрацьовані під час цього Конгресу концепції та рішення стануть важливим внеском мусульман нашої держави в загальносуспільне благо її громадян. З повагою, — Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль», — сказано у привітанні голови українського уряду.
Від імені Духовного управління мусульман України «Умма» високе зібрання привітав муфтій Саід Ісмагілов, що також виступив з нагадуванням про вектор розвитку мусульманської спільноти нашої країни, задекларований у Хартії мусульман України та Соціальній концепції мусульман України.
З привітаннями виступили й інші почесні гості Конгресу: очільниця Державної служби з етнополітики та свободи совісті пані Олена Богдан, Надзвичайний і повноважний посол Ісламської республіки Пакистан в Україні Ноель Ісраель Хохар, протоієрей Православної Церкви України о. Віталій Даньчак, віцепрезидент Української асоціації релігієзнавців професор Людмила Филипович, віцепрезидент Української асоціації релігієзнавців, професор Ігор Козловський, голова Ліги мусульманок України Ніяра Мамутова тощо.
Після перерви на каву та неформального спілкування присутні відправили молитву та продовжили збори. Учасники з’їзду висловили свої пропозиції та рекомендації, розглянули та ухвалили резолюцію, в якій зазначено мету й завдання Конгресу, задекларовано співпрацю з інститутами держави та українського суспільства з метою зміцнення міжрелігійного діалогу для загального блага, заради миру та добросусідства.
Створено центральні органи управління організацією та обрано її керівників: президентом Конгресу мусульман України став багаторічний очільник Громадської спілки «Всеукраїнська асоціація «Альраід», члена Української Ради фатв і досліджень Сейран Арифов.