Квартир для кримських татар буде зведено більше, ніж заявлені півтисячі

Побудоване Туреччиною житло для кримських татар у власність їм не передаватимуть
Квартир для кримських татар буде зведено більше, ніж заявлені півтисячі
20.04.2021
Оцініть статтю: 
(103 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Лідер кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв, коментуючи наміри української влади за сприяння Туреччини побудувати 500 квартир для кримських татар та інших вимушених переселенців, розповів про деталі домовленостей. 

Про це повідомляє QHA (агентство «Кримські новини»).

Зокрема, Мустафа Джемілєв нагадав, що пропозицію побудувати 500 квартир у містах поблизу Криму озвучила українська сторона в лютому 2020 року під час візиту президента Туреччини Таїпа Ердогана, але думка кримськотатарської спільноти була інша: мова йшла про те, що квартири слід будувати там, де сьогодні найбільша кількість вимушених переселенців.

«А їхня більшість — у Києві. Ця тема була продовжена на зустрічі 16 жовтня минулого року вже у Стамбулі, під час візиту українського президента. Там уже була скорегована формула: 200 квартир у Херсоні, 200 в Миколаєві та 100 в Києві. Ердоган теж тоді сказав, що доцільно зробити так, як уважають самі кримські татари, бо це для них призначено», — розповів пан Джемілєв.

Коментуючи ідею Зеленського збудувати своєрідне містечко неподалік Криму, щоб продемонструвати окупантам, як на материку облаштувалися вимушені кримські переселенці, Мустафа-ага додав, що в цьому нема потреби:

«Я, своєю чергою, казав про те, що в цьому нема потреби, бо після деокупації Криму кримські татари все одно повертатимуться до Криму. Однак українська сторона наполягала на своєму, і така формула закріпилася».

Ця кількість житла для кримчан не остаточна, бо, за словами Джемілєва, Ердоган сказав: «Ми додамо ще 500 квартир, але ці квартири будуватимуться там, де цього захочуть самі кримські татари». 

«Тому ці 500 квартир (згідно з міжурядовою угодою. — Ред.) — це перший етап. Після цього ми очікуємо на будівництво ще 500 і вже переважно в Києві та в інших містах вимушеного розселення кримських татар: Львові, Дніпрі, Одесі», — пояснив Мустафа Джемілєв.

Також, відповідаючи на запитання журналіста щодо потреби якоїсь додаткової міжурядової угоди для зведення житла в цих містах, Мустафа Джемілєв відповів ствердно:

«Я думаю, так, бо головне — питання землі. Турецька умова така, що дайте нам землю, а ми будуватимемо. І багато років ми шукали землю. Аргумент української сторони, зокрема, полягав у тому, що в Києві буцімто нема землі для будівництва. Хоча це дивно, бо за потреби землю знаходять. Ми спілкувалися з Кличком (Віталій Кличко, київський міський голова. — Ред.), і він дав доручення своїм співробітникам знайти ділянку в Києві. Подивимось, як воно буде».

На думку лідера кримських татар, тільки в Києві для задоволення потреб кримчан у житлі треба щонайменше 500 квартир:

«Зайвих не буде. Скажімо, в Києві проживають близько сотні кримських татар — воїнів АТО, а ще велика кількість журналістів, що після окупації виїхали разом із каналом ATR, також є інші журналісти. Разом їх близько 100–120 осіб. Взагалі переважна більшість тих, кому варто було б надати квартири, перебуває в Києві. Тому, я думаю, загалом у Києві має бути збудовано щонайменше 400–500 квартир».

Мустафа Джемілєв зауважив, що ці квартири не передаватимуться у власність переселенцям — вони житимуть у них до деокупації півострова, а до того часу житло має бути у віданні «Фонду національного добробуту Криму» :

«У нас така концепція, що нікому у власність зараз ці квартири не надаватимуться. А після деокупації будемо дивитися: якщо людина в Криму має житло, то вона повертається до нього. Якщо житла нема, то це житло, що їй надане на материку, буде обміняне або продане для того, щоб ця людина могла собі купити житло в Криму».

Відповідаючи на питання, кого мають на увазі автори міжурядової угоди, де йдеться про житло «для кримських татар та інших переселенців», Мустафа Джемілєв уточнив, що у програмі Ердогана чітко сказано тільки про кримських татар, та припустив, що українська влада може мати намір додати до цієї програми тих, хто гостро потребує житла і провадить діяльність із деокупації Криму: «Зрозуміло, будемо розглядати й ці питання», — запевнив він.

Як заявив Мустафа Джемілєв, у Херсоні та Миколаєві вже визначилися з земельними ділянками, утім юридично вони не закріплені саме під будівництво. 

«Щодо початку робіт — скоро, напевно, почнемо. Мабуть, уже з настанням теплої пори року. Спочатку треба розробити детальний проєкт — це теж забере певний час. Багато формальностей…» — зауважив нардеп.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.