Ленур Чауш: «Захищати релігію, життя, сім'ю, майно — це обов'язок кожного мусульманина»

Ленур Чауш: «Захищати релігію, життя, сім'ю, майно — це обов'язок кожного мусульманина»
Вихідці з Криму, волонтери «Бірлік центру», допомагають сусідам продуктами

Селище Чайки Бучанського району під Києвом — відоме місце компактного проживання кримських татар за межами Криму. Для багатьох із них війна почалася наприкінці лютого 2014 року. Відтоді під Києвом мешкає понад сто сімей вихідців з окупованого півострова. Громадська організація «Бірлік» відкрила першу інноваційну кримськотатарську школу на материку з вивченням ісламських дисциплін та етики для дітей-мусульман. Є мечеть, магазини халяльних продуктів. Поруч із кримськими татарами селилися й мусульмани — вихідці з Росії та країн Центральної Азії. 

Про те, як живуть кримські татари під Києвом через місяць після початку війни, QIRIM.News розповів голова громадської організації «Бірлік центр» Ленур Чауш. Зокрема, йшлося і про ставлення мусульман селища до участи в обороні України, про допомогу українському війську та волонтерську діяльність.

«Захищати релігію, життя, сім'ю, майно — це обов'язок кожного мусульманина, де б він не був, і в цьому немає жодних сумнівів. Людині не потрібно жодних додаткових вказівок, щоб вона це виконувала. Від ракети майно захистити неможливо. Але під час війни активізуються всякі злочинні угруповання, мародери, які користуються ситуацією, від яких можна захищатись і потрібно. Решта — по можливості», — розповів Ленур Чауш.

Як розповів голова ГО «Бірлік центр», з початком повномасштабного вторгнення російського агресора в Україну, багатодітні сім'ї з селища поїхали за кордон, але чоловіки повернулись:

«Адже в багатьох будинки є, майно, центр, мечеть, медресе. Треба наглядати. Жінок та дітей переважно до Туреччини вивезли організовано автобусами зі Львова. Цим займалася Асоціація мусульман України, Меджліс, фонд Євкаф».

Ті, хто повернувся або лишився в Чайках, здебільшого волонтерять, займаються доброчинністю, адже в селищі ще багато людей, і всі вони потребують допомоги.

«Навіть якщо залишилося з 20 тисяч населення селища третина, то ці люди потребують продуктів, медикаментів. Зі своєї мережі магазинів, що було, роздали в перші дні. Роздавали допомогу місцевим жителям від відомих турецьких організацій IHH, Діянет та Садакаташі. Гуманітарні акції проведено за підтримки Духовного Управління мусульман Автономної Республіки Крим. У центрі житлового комплексу роздавали. Дітям готували окремі пакети з солодощами, щоб трохи принести радість у воєнний час, адже здебільшого сім'ї ночували у підвалах. Настрій, скажімо так, не дуже… Проведено безліч таких акцій. Поки був доступ до пекарні, випікали хліб та роздавали в центрі села. Окрім Чайок виїжджали до сусідніх житлових комплексів. Заздалегідь оголошували, що в певний час роздаватимемо. Нещодавно ось м’ясо свіже халяльне роздавали. Найближчим часом плануємо роздачу медикаментів та засобів гігієни, зокрема для дітей», — ділиться пан Ленур.

Відповідаючи на запитання кореспондента, як позначилася повномасштабна війна на материку на настроях у Криму, Ленур Чауш сказав, що жителі окупованого півострова сподіваються, що внаслідок війни Крим звільниться від окупації:

«Одні у тривозі, інші спостерігають за тим, що відбувається з надією. Багато росіян, особливо держслужбовці окупаційної влади, ті, хто приїхав до Криму після 2014 року, продають житло та їдуть. Не випадково російська влада планує закрити або обмежити рух через міст і переправу. Ті, хто підлягає призову, побоюються, що їм доведеться їхати воювати проти співгромадян. Поки що про випадки участи призовників — кримських татар невідомо. Одиниці є, контрактники. Водночас люди сподіваються, що внаслідок війни Крим звільниться від окупації».

Нагадаємо, у вересні 2020 року в селі Чайка Київської области відкрився Кримськотатарський культурний центр «Бірлік». З кримськотатарської назва перекладається як «Єдність». 

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.