Монографія кандидата історичних наук Андрія Іванця «Перший Курултай: від кримськотатарських установчих зборів до національного парламенту (1917–1918 рр.)» за результатами дистанційної експертної сесії Всеукраїнського рейтингу «Книжка року-2018» з визначення «Лідерів літа» увійшла до сімки найподієвіших книжок піврічного видавничого репертуару у підномінації «Минувшина/дослідження/документи».
Про це повідомляє прес-служба Таврійської гуманітарної платформи .
У кожній підномінації експерти Всеукраїнського рейтингу обирають сім книжок. Точна кількість балів, отриманих за підсумками експертного опитування, не оголошується. У рейтингу вони розташовуються за абеткою. Окрім монографії Андрія Іванця, у підномінації «Минувшина/дослідження/документи» до «Лідерів літа» увійшли книги Марини Гримич «Антропологія війни. Case study: дивізія «Галичина», «Дисиденти. Антологія текстів», Георгія Касьянова «Past Continuous: Історична політика 1980—2000-х. Україна та сусіди», Степана Рудницького «Історія. Геополітика. Географія. Книга 1–5», Ігоря Сердюка «Маленький дорослий: Дитина й дитинство в Гетьманщині ХVIII cт.», Тімоті Снайдера «Чорна земля. Голокост як історія і застереження».
— Вважаю позитивним моментом, що експертне співтовариство звернуло увагу на дослідження з кримської минувшини, одного з ключових періодів в історії кримськотатарського народу. Кримський спадок є органічною частиною надбання української політичної нації. Його значення ще більш актуалізувалося у зв’язку з тимчасовою окупацією автономії і Севастополя, а також брутальною дискримінацією корінного кримськотатарського народу Росією, — сказав Іванець.
Книга координатора Таврійської гуманітарної платформи, старшого наукового співробітника Науково-дослідного інституту українознавства Андрія Іванця про Перший Курултай вийшла у видавництві «Кліо» на замовлення Міністерства інформаційної політики України. У монографії україномовний читач має змогу вперше ознайомитися із діяльністю Першого Курултаю, який став вищим проявом самоорганізації кримськотатарського народу під час революційних трансформацій 1917–1918 років. Книга містить сучасний науковий погляд на один із ключових періодів у багатовіковій історії корінного народу Криму, коли він переживав перехід від стану етносу до стану модерної етнонації. Автор залучив низку неоприлюднених джерел, зокрема протоколи Курултаю за грудень 1917 року, а також розробив у книзі концепцію Кримськотатарської революції.
Кандидат політичних наук, один із провідних фахівців з історії кримськотатарського народу у ХХ столітті Гульнара Бекірова назвала дослідження Андрія Іванця про Перший Курултай «проривом в історіографії».
Раніше автор книги наполягав на тому, що україномовний читач має отримати якісну сучасну інформацію про Курултай кримськотатарського народу у 1917 році.
Нагадаємо, 2 липня на VІІ Міжнародній літній молодіжній школі ісламознавства «Іслам і соціальний розвиток» говорили про книгу «Перший Курултай: від перших установчих зборів до національного парламенту (1917–1918 рр.)» — з боку аудиторії пролунали побажання провести презентацію цього дослідження в західних регіонах України, а також перекласти книгу кримськотатарською й іноземними мовами, зокрема польською.
Довідково:
Перший Курултай кримськотатарського народу було обрано у листопаді 1917 року. З 9 по 26 грудня він працював як національні установчі збори, які ухвалили Основні кримськотатарські закони. З 26 грудня 1917 до осені 1918 року Курултай здійснював функції національного парламенту, зокрема утворив Кримськотатарський національний уряд. У травні 1918-го делегати Курултаю спробували перетворити його на загальнодержавний кримський парламент. Курултай кримськотатарського народу відновив свою діяльність 1991 року під час повернення корінного народу в Крим. Визнаний в Україні вищим представницьким органом кримських татар. Після початку тимчасової окупації АР Крим і Севастополя Росія заборонила його діяльність.