Увечері 10 вересня з заходом сонця почався новий 1440 рік за гіджрою. Настання нового року за мусульманським календарем не канонічне свято, але сама гіджра — переселення пророка Мухаммада (мир йому і благословення) з Мекки до Медини стала подією, що символізує початок мусульманської цивілізації. Про це українським послідовникам Ісламу нагадав муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саід Ісмагілов у своєму зверненні:
«Шановні брати і сестри, вітаємо вас з настанням нового 1440 року Гіджри!
Увечері понеділка, 10 вересня, по заході сонця почався новий 1440 рік за мусульманським календарем, запровадженим 637 року (за григоріанським календарем) халіфом Омаром ібн Аль-Хаттабом.
Новий рік не канонічне мусульманське свято, однак гіджра — переселення пророка Мухаммада (мир йому і благословення) з Мекки до Медини стала знаменною подією, що символізує початок мусульманської цивілізації та становлення ісламу як світової релігії. Тож закликаємо всіх одновірців скористатися з нагоди переосмислити минулий рік, свої досягнення, помилки та розпочати рух до кращого себе!
Нагадаємо, гіджра була вимушеним кроком. По 10 роках проповіді серед язичників Мекки, репресії проти мусульман, що вірили в Єдиного Бога, досягли апогею. Пророк Мухаммад (мир йому і благословення) цілий час шукав, куди мусульмани могли би переселитися, щоб зберегти життя. Двічі невеликі групи вірних переселялися до Ефіопії, а також шукали захисту в арабських племен за межами Мекки — і все марно. Лише під час чергового хаджу, великої мусульманської прощі, Посланець (мир йому і благословення) зміг домовитися з представниками оазису Ясриб — вони погодилися прийняти Мухаммада як духовного лідера (мир йому і благословення) та всіх мусульман Мекки.
Потай, потроху мусульмани почали переселятися до Ясриба. Останнім Мекку покинув сам Мухаммад (мир йому і благословення) разом зі своїм найкращим другом Абу Бакром. Мекканці вирішили вбити Пророка, коли він вийде зі свого будинку, але Всевишній Аллаг засліпив убивць, і той устиг пройти між ними непомічений, а потім верхи на своїй верблюдиці виїхати в пустелю.
23 вересня 622 року після багатьох пригод Посланець (мир йому і благословення) в супроводі Абу Бакра в’їхав у Ясриб, що відтоді називається Медина Мунаввара — Пресвітла Медіна. Уже після смерті Пророка халіф Омар, запровадивши календар, за початок року взяв не дату в’їзду Мухаммада (мир йому і благословення), а перший день першого місяця за місячним календарем — 1 мухаррама; 622 року він припав на 12 липня.
Мусульманський місячний календар має 12 місяців — це близько 354 днів, він на 10–11 днів менше за сонячний рік, і через це дні мусульманських свят, а також дата Нового року щороку зсувається проти григоріанського календаря. Доба починається від заходу сонця, а не опівночі; місяці мають по 29 або 30 днів. Перший день нового місяця — це перший день після астрономічного молодика, коли по заході сонця в небі можна побачити молодик.
Календар за гіджрою незмінний від 637 року й досить скоро поширився серед більшості мусульманських народів».