Мусульмани Дніпра повернули собі історичну будівлю Соборної мечеті

Мусульмани Дніпра повернули собі історичну будівлю Соборної мечеті
©️new.libr.dp.ua
Мусульмани Дніпра повернули собі історичну будівлю Соборної мечеті
©️QHA: м. Дніпро, міськрада
Мусульмани Дніпра повернули собі історичну будівлю Соборної мечеті
Мусульмани Дніпра повернули собі історичну будівлю Соборної мечеті

25 липня міська рада Дніпра передала мусульманській громаді Катеринославську соборну мечеть, в приміщенні якої до того перебувала дитяча спортивна школа.

На цю довгоочікувану звістку відреагував муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» шейх Саід Ісмагілов, назвавши цю подію «історичною і знаковою для України» й закликавши всіх мусульман міста Дніпро до єднання у справі відродження духовного життя:

— Історична та знакова подія для України! Влада міста Дніпро повернула мусульманській громаді будівлю старої мечеті, що була відібрана комуністами у мусульман та використовувалась як спортшкола.

Насамперед, дякую меру міста пану Борисові Філатову, що пообіцяв повернути мечеть громаді і виконав свою обіцянку. Також дякую всім причетним до цієї події, зокрема Меджлісу кримськотатарського народу, Мустафі-ага Джемілєву, Рефату Чубарову та всім іншим.

По-друге, закликаю всіх мусульман міста Дніпро бути єдиними і разом відроджувати духовне життя в цій мечеті, разом робити благодійні та доброчинні справи, разом збиратись на молитви та свята, разом любити та захищати Україну. Ми вигідно відрізняємось від Росії: там демонтують та зачиняють мечеті, а в нас їх повертають вірянам. Вважаю, що лише за це ми морально зобов’язані любити та захищати Україну, — висловив свою точку зору муфтій.

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз в коментарі QHA повідомив, що указ про передання культових споруд місцевим релігійним громадам було підписано ще в 1995 році.

— Існує указ Президента України від 1995 року про передання у користування культових споруд місцевим релігійним громадам. Спроби десятиліттями вирішити питання про передання історичної будівлі колишньої мечеті в Дніпрі не приводили до результатів. Сьогодні, завдяки керівництву міста й області, це питання вирішили. Депутати міської ради проголосували одноголосно, в нашій присутності, і сам мер дуже чітко висловив свою позицію про відновлення історичної справедливості в цьому питанні, — зазначив Чийгоз.

За його словами, кримськотатарська громада придбала будинок у Дніпрі, куди «переселять» дитячу спортивну школу, розташовану в будівлі мечеті.

— Ми зі свого боку допоможемо переселити дитячу спортивну школу в заклад, що відповідає нормам, а місто нам передасть будівлю мечеті. Для школи вже купили іншу будівлю, місто проведе в ній ремонт.

Кримськотатарська громада за допомогою влади Дніпра планує відновити первозданний вигляд мечеті.

— Місто буде разом з нами стояти на позиції відновлення первозданного вигляду мечеті, наскільки це можливо. Це тест на взаємини народу України, кримськотатарського народу, влади України. В останні роки Україна з честю проходить подібні тести, що, в свою чергу, зміцнює віру і посилює боротьбу наших співвітчизників на окупованій території.

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу нагадав, що Катеринославську соборну мечеть побудували ще на початку ХХ століття.

— Це будинок Всевишнього, його будували люди з релігійних мотивів. У ньому багато років проводили релігійні обряди, відзначали свята, читали намази. Коли почалася більшовицька вакханалія, влада була далека від таких цінностей, як віра. Минуло 100 років, і ми відновили історичну справедливість.

Як повідомляє прес-служба міськради Дніпра, під дитячу спортивну школу облаштують колишню будівлю спорткомплексу «Стальінвест». Площа нового будинку практично така ж, як і мечеті. А в Соборної мечеті облаштують і кримськотатарський культурний центр.

— З цього питання були довгі та ефективні переговори, до яких залучали, зокрема, турецький уряд. Після того, як ми переведемо в нове приміщення спортивну школу — це питання узгоджено з батьками і дітьми — нічиї інтереси не постраждають. Вона є символом відновлення справедливості після кількох десятків років. У нас буде і спортивна школа, і культурний центр кримськотатарського народу. Виграють усі, — сказав мер Дніпра Борис Філатов.

Відзначається, що для реконструкції нового комплексу планують залучити турецьких інвесторів. У нове приміщення школа має переїхати навесні 2019 року.

Раніше «Іслам в Україні» повідомляв, що 1 червня 2018 року мер Дніпра Борис Філатов і голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров підписали меморандум про співпрацю, ключовим пунктом якого є рішення про передання будівлі Катеринославської соборної мечеті кримськотатарському народу. Меморандум, який підписали безстроково, серед іншого, декларує і нові можливості для розширення співпраці в культурно-гуманітарній сфері. Йдеться про зміцнення взаєморозуміння між релігійними організаціями різних віросповідань, захист прав і законних інтересів мусульманської громади.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.