Мусульмани України активно підтримують міжконфесійний проєкт з енергоефективності «Енергія єдності»

Мусульмани України активно підтримують міжконфесійний проєкт з енергоефективності «Енергія єдності»
Мусульмани України активно підтримують міжконфесійний проєкт з енергоефективності «Енергія єдності»
22.05.2020
Оцініть статтю: 
(199 оцінки)
Собкор
Зображення користувача Собкор.

Релігійні громади України можуть зменшити витрати на енергоресурси від 20% до 50% за допомогою енергоефективних технологій. При цьому молитовні будівлі і храмові комплекси можуть стати більш комфортними для відвідувачів, інноваційними та екологічно нейтральними. Заходи з енергозбереження у релігійних громадах сприятимуть поширенню культури ощадливого використання енергоресурсів в Україні. Таких заходів потребують близько 30 тисяч будівель, що використовуються релігійними об’єднаннями в усіх регіонах країни.

Про це йшла мова під час онлайн-брифінгу «Енергоефективність у релігійних громадах», який проведено в Ісламському центрі України.

В обговоренні взяли участь муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» шейх Саід Ісмагілов; керівник відділу комунікацій постачальника електроенергії та енергоефективних рішень YASNO Антон Ковалишин і заступник голови Управління соціального служіння Всеукраїнської Ради Церков України, керівник благодійної платформи «Елеос-Україна» протоієрей Православної церкви України Сергій Дмитрієв.

Протоієрей Сергій Дмитрієв говорив добрі слова на адресу мусульман, висловив подяку українським послідовникам ісламу і муфтієві Духовного управління мусульман України «Умма» за активну підтримку міжконфесійного проєкту з енергоефективності «Енергія єдності».

У рамках проєкту, реалізація якого розпочалася у квітні 2020 року, планується навчити близько 150 священнослужителів з різних релігійних організацій основам енергоменеджменту і самостійному проведенню енергоаудитів, а також тому, як поширювати знання про енергоефективність серед віруючих, реалізувати у храмах пілотні проєкти зі встановлення сонячних панелей, теплових насосів, автоматизації систем опалення, модернізації освітлення і вентиляції.

Протоієрей Сергій Дмитрієв закликав активніше поширювати знання про бережливе використання енергоресурсів і впроваджувати їх у повсякденне життя. 

Антон Ковалишин зазначив, що експерти з енергоефективності YASNO готові ділитися своїми знаннями у форматі вебінарів і закликав енергоаудиторів долучитися до підтримки і консультування релігійних громад у регіонах України.

Муфтій ДУМУ «Умма» шейх Саід Ісмагілов наголосив, що сучасні енергоефективні тренди відповідають традиціям ісламу.

«Вчення ісламу однозначно закликає людей до бережливості, категорично забороняє марнотратство і різного роду надмірності, які призводять до того, що людина або суспільство споживає більше, ніж потрібно. Тому, власне, до будь-яких енергозберігаючих технологій, до будь-якої економії іслам ставиться не тільки схвально, а навіть наказує людині бути вкрай економною, вкрай бережливою. Річ у тім, що мусульманська культура починала розвиток в умовах вкрай обмежених енергоресурсів — у пустелі завжди не вистачає води, їжі — і єдине, чого завжди було в достатку, це сонце. Тому іслам і закликав мусульман бути бережливими. Розповідають, що пророк Мухаммад, посланець Аллага, міг здійснити омовіння кількома пригоршнями води <…>. Тому мусульманська культура завжди закликає вірян бути максимально бережливими», — пояснив муфтій.

Як зазначив Саід Ісмагілов, сучасний світ надміру споживає воду й електрику; енергоресурсів стає все менше й через це вони дорожчають. Але вже є приклади і в ісламському світі, коли мечеті переходять на інноваційні енергозберігаючі технології.

«Сучасний світ бореться й за екологічність, і за чистоту, і за те, щоб людство не споживало більше, ніж може собі дозволити.

Впроваджуються різні енергозберігаючі технології. В мусульманському світі це ще не дуже широко розвинене — але є вже реалізовані проекти, цілі комплекси еко-мечетей. Наприклад, це великий проєкт в Абу-Дабі (ОАЕ), де велика мечеть ще у 2014 році повністю перейшла на еко-джерела енергії — це й сонячні панелі, це й інші технології, що дозволяють взагалі майже нічого не витрачати, а отримувати все потрібне — електрику, воду і т.і. з відновлюваних джерел. Це й перша еко-мечеть у Європі — у Кембриджі (Велика Британія) — там використовують зібрану дощову воду — те, чого собі не можуть дозволити в Еміратах, де дощі — вкрай рідкісне явище й доводиться опріснювати морську воду, а ось в Великій Британії кліматичні умови це дозволяють. Згадується також еко-мечеть в Астані (Казахстан), чи Туреччина і Катар, де облаштували датчиками руху крани в кімнатах для омовіння в молитовних приміщеннях аеропортів, що дає неабияку економію води — навіть ці приклади свідчать про те, наскільки для мусульман є необхідним дбайливе ставлення до ресурсів», — наголосив муфтій.

За словами Саїда Ісмагілова, через соцмережі і сайти ДУМУ «Умма» і Всеукраїнська асоціація «Альраід» у своїх публікаціях закликають вірних бути бережливими й заощаджувати енергоресурси не лише в мечетях, а й у своєму побуті, вдома.

Передбачаються такі етапи реалізації проєкту «Енергія єдності»:

— залучення фахівців з різних енергозберігаючих компаній, громадських організацій і релігійних організацій на майданчику Всеукраїнської Ради Церков;

— інформаційна кампанія, мета якої просвіта населення з питань впровадження енергоефективності на побутовому рівні;

— навчальні проєкти для релігійних лідерів, які згодом будуть інформувати представників своїх релігійних організацій про сутність енергозбереження;

— реалізація пілотних проектів за підтримки меценатів, інвесторів і виробників енергоефективного обладнання щодо встановлення сонячних панелей, теплових насосів, автоматизації теплопунктів, модернізації систем освітлення, вентиляції, кондиціонування і комплексного утеплення будівель.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.