30 жовтня у Запорізькій облдержадміністрації відбулося виїзне засідання Експертної ради з питань свободи совісті та діяльності релігійних організацій, а також Експертної ради з питань етнополітики при Міністерстві культури України. У заході взяли участь провідні науковці, фахівці з питань етнополітики та міжнаціональних відносин науково-дослідних установ, представники інститутів громадянського суспільства. В засіданні був присутній й імам мечеті Ісламського культурного центру м. Запоріжжя Мухаммад Мамутов, який представляв інтереси мусульманської громади Запоріжжя.
Як розповів кореспонденту нашого видання Мухаммад Мамутов, у своєму виступі він окреслив коло проблем, з якими стикаються мусульмани Запоріжжя, зокрема щодо виділенням землі під зведення мечеті, а також про заборону жінкам фотографуватися для документів у хустці. (Нагадаємо, нещодавно на Всеукраїнській конференції «Майбутнє суспільства: свобода вибору або влада стереотипів», скликаній Лігою мусульманок України та жіночою мусульманською громадською організацією «Мар’ям», було ухвалено резолюцію й направлено до вищих органів влади та правових установ з проханням задовольнити підписаний понад півтисячею українських жінок документ стосовно дозволу робити фото для документів у хіджабах).
Зауважимо, що мусульманам Запоріжжя вдалося вирішити й дуже делікатне питання — після відповідних звернень влада виділила земельну ділянку під мусульманський цвинтар, і тепер послідовники ісламу мають змогу достойно та з дотриманням усіх релігійних приписів проводжати в останню путь померлих одновірців.
У свою чергу директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш у своєму виступі сказав про Концепцію державної етнонаціональної політики України, що зараз розробляється і покликана визначити зміст і спрямованість державної етнонаціональної політики, впровадити у законодавство однаковий понятійний апарат, єдині принципи, цілі, напрями та механізми політики держави в етнополітичній сфері. Про це повідомляє Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Запорізької облдержадміністрації.
За словами ж директора Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислава Мороко, Запорізька область є регіоном, у якому широкий спектр етнічних, релігійних та культурних ідентичностей розвивався протягом багатьох століть. Така різноманітність як збагачує регіон, так і є значним викликом, оскільки в умовах гібридної війни існує ризик виникнення конфліктів у сфері міжетнічних і міжконфесійних відносин.
— Взаємодія між державними органами влади, релігійними організаціями та громадськістю дуже важлива для збереження миру та злагоди на запорізькій землі. Запоріжжя є не тільки культурним центром, а й центром сучасної духовності. Наразі дуже важливо утриматися від розколу національного та релігійного руху, уникнути проявів екстремізму. У Запорізькій області, як ніколи, необхідно зберегти мир та злагоду, взаємодію та порозуміння, — наголосив він.
Виходячи з цього, гарантії захисту прав усіх етнічних спільнот, дотримання принципів свободи совісті є одним із головних спільних завдань держави і громадянського суспільства. З цією метою в області активно працює Координаційна рада громадських об’єднань національних меншин при голові облдержадміністрації, до якої ввійшли представники 28 національно-культурних товариств.
— Облдержадміністрація постійно проводить роз’яснювальну роботу щодо дотримання норм чинного законодавства представниками всіх релігійних конфесій. В області не зафіксовано випадків проявів ксенофобії, расової нетерпимості чи дискримінації за національною ознакою. І сподіваюсь, така ситуація збережеться і в майбутньому. А ми як представники державної влади повинні докласти для цього всіх зусиль, — зазначив, підсумовуючи обговорення, Владислав Мороко.