Верховна Рада 6 жовтня прийняла за основу та в цілому законопроект № 5050 про внесення змін до Податкового кодексу України, які вирішують низку проблем зі збереженням релігійними організаціями свого неприбуткового статусу.
На підтримку цієї ініціативи виступили представники усіх парламентських фракцій: у підсумку 281 народний депутат проголосував за прийняття проекту в цілому як закон, повідомляє Інститут релігійної свободи (ІРС).
Перед цим на ранковому засіданні парламентарі окремим рішенням включили цей законопроект до порядку денного пленарного засідання. При цьому Президент України визначив його як першочерговий для розгляду.
Основні новації прийнятого Закону такі:
1. Не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 Податкового кодексу, тобто спрямованих на утримання неприбуткової організації, реалізацію її мети, завдань та напрямів діяльності.
2. Доходи релігійних організацій можуть використовуватися також для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій (в тому числі здійснення гуманітарної допомоги, благодійної діяльності, милосердя).
3. Крайній термін перереєстрації статутів релігійних організацій подовжується на рік — до 1 січня 2018 року.
Наголошувалося на необхідності виправлення технічної помилки у Податковому кодексі, допущеної в 2015 році без врахування специфіки релігійних організацій та що милосердя і добродійна діяльність релігійних організацій не повинні обкладатися податком на прибуток.
При цьому зазначено, що органи влади неспроможні до кінця року здійснити загальну перереєстрацію статутів усіх релігійних організацій.
Варто зауважити, що перед голосуванням парламентарі різних фракцій висловилися на підтримку цих змін, ініційованих Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій, та закликали своїх колег до єдності у підтримці законопроекту.
Прийнятий Закон набуде чинності після його підписання та оприлюднення.
Як повідомляв ІРС, Кабінет Міністрів України затвердив новий Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, чим дав старт до перереєстрації всіх неприбуткових організацій у новому Реєстрі.