Окупаційна влада хоче знищити власне історичне обличчя Криму

Окупаційна влада хоче знищити власне історичне обличчя Криму
В Бахчисарайському палаці пошкоджено розписи XVIII ст., старовинні дубові сволоки з Великої ханської мечеті (Біюк Хан-джамі), сам Ханський палац — під загрозою.

На передноворічному брифінгу, присвяченому станові культури та забезпеченню прав у царині культури на території АР Крим, міністр культури України Євген Нищук зазначив, що з моменту анексії Криму Росією відомство  не раз зверталося  до міжнародних організацій, зокрема, до штаб-квартири ЮНЕСКО та  ІСОМ (міжнародне об’єднання музеїв та музейних працівників, що займаються збереженням, охороною та популяризацією світової спадщини. — Ред.). Звернення  містили інформацію щодо порушень РФ норм міжнародного та українського законодавства на окупованій території АР Крим. Зокрема Мінкультури надало документальні докази та фотофіксацію масштабних незаконних робіт на пам’ятці національного значення «Ханський палац» (охоронний №  285), що відноситься до історичного середовища столиці кримських ханів у місті Бахчисарай і внесений до Попереднього списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у 2013 році.

— Бачимо підміну всіх понять  цивілізованої реставрації, до проведення робіт залучають компанії, що не мають досвіду та відповідних ліцензій на роботи такого рівня у галузі реставрації і до того здійснюють це просто в скандальний рейдерський спосіб. Те, що має зберегтися  в автентичному вигляді, просто заливають бетоном; пошкоджено розписи XVIII ст., старовинні дубові сволоки з Великої ханської мечеті (Біюк Хан-джамі), сам Ханський палац — під загрозою. Це все свідчить про цинічне порушення не лише суверенних прав нашої держави, а й положень таких міжнародних актів, як Конвенція про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 р. та Конвенція про охорону всесвітньої культурної та природної спадщини від 1972 р., — коли у випадку збройного конфлікту держави-сторони зобов’язуються поважати культурні цінності, —  наголошує Євген Нищук.

Як передає Мінкультури, міністр  також заявив, що відомство докладає всіх зусиль, щоб привернути увагу міжнародної спільноти до грубих порушень з боку РФ та організувати моніторингову місію ЮНЕСКО для огляду стану цих об’єктів.  Євген Нищук наголосив, що підготовлена резолюція, яка передбачає звернення  та вимогу до уряду РФ негайно припинити незаконні роботи.

— Безумовно, буде звернення і  до наших державних інституцій: до президента України, Верховної Ради України,  генеральної прокуратури, МЗС та інших органів. На превеликий жаль, у нас тепер нема жодної можливості здійснювати будь-який контроль та упереджувальні дії щодо збереження культурних цінностей.  Відсутній навіть допуск на територію Криму, доводиться покладатися на інформацію, що отримуємо з відкритих джерел або від свідків подій. Безперечно,  <...> саме Російська Федерація як країна-окупант несе повну відповідальність за збереження об’єктів культурної спадщини та культурні цінності на цій території, відповідно до норм і принципів міжнародного права, — каже Євген Нищук.

На думку голови Меджлісу кримськотатарського народу, народного депутата України Рефата Чубарова, російська окупаційна влада  має на меті знищити історичне обличчя Криму, руйнуючи історію кримськотатарського народу та українські пам’ятки культури:

— За декілька років окупації РФ зробила все можливе, щоб закріпити те, що вони називають «скрепами», привносячи та штучно нав’язуючи непритаманне нашій культурі,  руйнуючи все,  що нам дороге, — те, що відрізняє Крим та дає йому інше звучання та  навіть зовнішній вигляд.

Як член Національної делегації  України в ЮНЕСКО за останні роки Рефат Чубаров не раз намагався здійснити все, щоб ця поважна організація безпосередньо зайнялася  ситуацією в Криму, але політизованість цього питання ускладнює його вирішення.

— Я переконаний, що нам треба продовжити роботу для того, щоб  експерти ЮНЕСКО побували Бахчисараї, відвідали Ханський палац і побачили те, що там насправді відбувається, — додає він. — Там де мова йде про збереження унікальних історичних  пам’яток,  будь-яке втручання без професійної спеціальної підготовки  та дотримання методів збереження  оригінальності є злочин проти пам’яток та  вбивство кримськотатарської культури.

Голова комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Микола Княжицький переконаний, що захисту та збереження потребує також нематеріальна культурна спадщина Криму, що стало б серйозною підтримкою кримськотатарського народу. З боку держави потребує більше уваги ситуація зі збереженням та відродженням культури кримськотатарського народу.

— Очевидно, що треба збільшити фінансування програм з підтримки  культурної спадщини кримськотатарського народу. Нині знайдена можливість підтримати кримський телеканал АТР,  Мінкультури створило Кримський дім. Ми звертаємось до різних міжнародних організацій щодо збереження культурних пам’яток кримських татар і привертаємо увагу до того, що насправді відбувається  в Криму, — повідомив Микола Княжицький.

Під час міжнародної конференції «Крим 2014–2017: анексована культура», організованої з метою обміну інформацією та аналізу стану галузі культури та забезпечення прав громадян у галузі культури в анексованому Криму,  обговорювали такі  питання:

–  археологічні розкопки в Криму в 2014–2017 рр.;

– музейні колекції та музейний фонд України під окупацією;

–  проблеми забезпечення захисту культурної спадщини (пам’ятки та заповідники);

–  мовна політика окупаційної влади;

–  порушення прав людини в галузі культури в Криму в 2014–2017 рр.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.