У Києві у вівторок, 25 жовтня, в інформаційному агентстві «Укрінформ» на засіданні «круглого столу»: «Рівний доступ до освіти в Україні в умовах нових викликів» запрошені експерти та представники влади, поряд з іншими темами, обговорювали проблему надання української освіти дітям, які проживають на окупованих територіях.
За словами першого заступника міністра інформаційної політики Еміне Джеппар, за допомогою освіти російська влада намагається зомбувати дітей і виростити з них так званих «ватників»:
— Сьогодні освіта перетворилася в інструмент відвертої пропаганди, коли під гаслом патріотичного виховання дітям нав’язують абсолютно режимні речі, ідеалізується несвобода, любов до Путіна. Освіта виправдовує ті злочини, які скоює Росія стосовно України. Якщо брати статистику, менш ніж 1% учнів має доступ до української мови. Тобто все, що пов’язано в Криму з Україною, — це потенційний ризик.
Як передає Укрінформ, перший заступник міністра інформполітики вважає, що можливість отримання української освіти на території окупованого Криму має стати одним із пріоритетів державної політики в Україні. Для цього, як стверджує Еміне Джеппар, необхідно створити платформу дистанційного навчання українською мовою:
— Без створення ефективної мобільної онлайн платформи дистанційного навчання українською мовою ми не зможемо йти далі. Сьогодні фактично за три роки окупації Криму дітям, які ще пам’ятають українську мову, які вивчали українську історію, літературу і правознавство, буде досить легко продовжити освіту хоча б останні класи. Однак з часом, чим далі, тим більше, ми будемо мати ситуацію, коли діти будуть віддистанційовані від української освіти і тут, звичайно, без такої онлайн платформи ми далі піти не зможемо.
Еміне Джеппар підкреслила, що у створенні платформи дистанційного навчання можуть взяти участь такі міжнародні організації, як ЮНЕСКО та ЮНІСЕФ:
Разом з тим, ті, хто хоче дати своїм дітям українську освіту, стикаються з величезними труднощами. Як зазначає експерт Центру громадянської освіти «Альменда» Валентина Потапова, дітям у такому разі потрібно заново складати іспити:
— На сьогодні в окупованому Криму більше немає дітей, у яких є свідоцтво про базову освіту, оскільки йде третій рік окупації, тому для того, щоб отримати український атестат, навіть за спрощеною системою, ці діти знову мають вступити на екстернатну форму навчання. Давайте подивимося, що реально відбувається: сьогодні дитина, яка навчається в Криму в
Нагадаємо, після окупації півострова Росією кримська освіта була повністю ізольована від цивілізованого світу. Крім того, дипломи, видані окупаційною владою в Криму, ніде, крім самої РФ, не визнаються. За даними Міністерства освіти і науки України, за два роки в Україні з окупованого Росією Криму переїхало понад 15 тис. студентів.