Окупанти «стирають» відомості про кримських татар з історії півострова, тому вчені закликають українців і кримських татар досліджувати всі доступні джерела і документи, що містять відомості про кримськотатарський народ, і представити світові правдиву історію.
Як повідомляє QHA, таку думку під час круглого столу на тему «Українська соціогуманітаристика: контекст окупації і деокупації» висловила перший заступник міністра інформаційної політики України Еміне Джеппар:
— Не тільки культура, мистецтво, освіта стали частиною російської пропаганди. Наприклад, одна за одною виходять грошові купюри, де зображений російський Крим, світові діячі мистецтва їдуть на півострів та інтегрують його в російську реальність, в Криму знімаються фільми і транслюються в деяких європейських країнах. Головне в цьому спотворенні, «королівстві кривих дзеркал» — історичний аспект, коли намагаються показати еллінський період історії Криму, а далі вже російський. Кримських татар наче й не було.
У свою чергу заступник директора Інституту української археографії та джерелознавства імені Михайла Грушевського НАН України Олександр Маврін зазначив, що кримськотатарська молодь сьогодні повинна збирати і зберігати спогади своїх предків, які пережили жахи тоталітарного радянського режиму. Саме це перешкоджатиме поданню Росією світовій спільноті міфів про Крим без кримських татар.
— Сьогодні необхідно не тільки підготувати кадри фахівців, які працюватимуть з
Під час бесіди директор Інституту української археографії та джерелознавства Георгій Папакін розповів детективну історію зникнення всіх архівів і джерельної бази, які доводили суб’єктність Криму в регіоні, починаючи з першої його анексії Катериною в 1783 році. Він наголосив на необхідності відновлення і реконструкції архіву Кримського ханства
Георгій Папакін також зазначив, що багато документів, що стосуються кримських татар, можна знайти в архівах Коша запорізьких козаків, які, до речі, вільно розмовляли кримськотатарською мовою.
Нагадаємо, як раніше повідомляв «Іслам в Україні, на початку 2017 року до Дня Автономної Республіки Крим в Києві офіційно представили колективний збірник публікацій про історію півострова.