Рефат Чубаров: «Іншого завершення війни, ніж відновлення суверенітету Української держави над Кримом, просто немає в природі»

Рефат Чубаров: «Іншого завершення війни, ніж відновлення суверенітету Української держави над Кримом, просто немає в природі»
Рефат Чубаров упевнений, що без звільнення Криму завершення війни неможливе
Рефат Чубаров: «Іншого завершення війни, ніж відновлення суверенітету Української держави над Кримом, просто немає в природі»
Кримські татари під час масових акцій у 2014 році
Рефат Чубаров: «Іншого завершення війни, ніж відновлення суверенітету Української держави над Кримом, просто немає в природі»
Рефат Чубаров: «Іншого завершення війни, ніж відновлення суверенітету Української держави над Кримом, просто немає в природі»
30.06.2022
Оцініть статтю: 
(100 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

«Крим буде звільнений набагато раніше, ніж цього хотіли б у Кремлі, — переконаний голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

— Іншого завершення російсько-української війни, ніж відновлення суверенітету Української держави над Кримом, просто немає в природі».

Цю думку Рефат-ага висловив в інтерв’ю виданню «Крим.Реалії» (проєкт «Радіо Свобода»), в якому йшлося про те, чим тепер живе Крим, які нові виклики стоять перед кримськими татарами після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

«Усе, що робиться зараз в Українській державі, пов'язане з одним прагненням: якнайшвидше завершити війну нашою перемогою. Цим і пояснюється, що події в окупованому понад 8 років тому Криму зараз відтіснені на другий план. Але це тимчасове явище. Як тільки почнеться широкий контрнаступ ЗСУ на півдні України, вся увага української та світової громадськости знову буде сконцентрована на Криму. Головне, щоб ми всі усвідомлювали, що іншого завершення російсько-української війни, ніж відновлення суверенітету Української держави над Кримом, просто немає в природі. Ну і, звичайно, ми маємо сьогодні робити все, щоб те, що відбувається у Криму, не зникало з інформаційного простору», — переконаний голова Меджлісу.

Як сказав Рефат Чубаров, інформаційно-психологічний тиск, що його зазнають люди у Криму після 24 лютого 2022 року,  спрямований на те, щоб змусити їх мовчати, не виходити під суди, не демонструвати підтримку одне одного:

«Є, наприклад, така кампанія: добираються фанатичні прихильники війни та Путіна й підсилаються до керівників різних організацій та „депутатів“ з камерою в руці, яким під запис пропонують висловитися щодо так званої „спеціальної військової операції“. Людей шантажують тим, що покажуть їхню позицію. Зрозуміло, такі дії спрямовані на залякування кримського суспільства. Зобов'язують різного роду керівників, учителів, лікарів виставляти на своїх сторінках у соцмережах не менше трьох постів на день, у яких висловлювалася б підтримка війни Росії проти України. А якщо людина сама не може писати тексти, їй пропонують перепостити відповідну інформацію з рекомендованих ресурсів. І паралельно відбувається переслідування людей, які висловили свою незгоду з війною, арешти тих, хто підпадає під статтю „Дискредитації російської армії“. У мене трохи застарілі дані, але за 2,5 місяці 69 людей у Криму притягнуто до адмінвідповідальности за дії, що кваліфікуються окупантами як „дискредитація російської армії“».

Як констатує Рефат Чубаров, повномасштабне вторгнення російських військ посилило контроль і репресії у Криму з боку каральних органів окупаційної влади, й через це на півострові нині неможливі масові виступи жителів проти російських окупантів. 

«Втім, люди чинять спротив. Вони виходять на майдани на підтримку кримських політв'язнів, дають інтерв'ю про ситуацію у Криму українським та іноземним ЗМІ, розвішують листівки з закликами звільнення Криму від російських загарбників, зривають „рашистську“ символіку. В цьому окремі прояви протесту бувають, звісно, дуже резонансні, як, наприклад, історія Богдана Зізи. Але такі події не стали масовими», — каже Чубаров.

Він застерігає деяких співгромадян від бажання дорікнути кримчанам за начебто небажання опору:

«Ті, хто, перебуваючи далеко від Криму, намагаються ставити під сумнів чесність і порядність сотень тисяч жителів Криму, дорікаючи їм у тому, що вони, мовляв, не пускають під укіс поїзди з ворожою технікою, не влаштовують засідки на окупантів тощо, абсолютно не уявляють собі жорстокість окупаційного режиму, в умовах якого виживають жителі Криму, які залишаються вірними Українській державі. Достатньо згадати нещодавню серію масових арештів кримськотатарських адвокатів».

Рефат Чубаров переконаний: найменше, що має зробити людина, яка живе в Криму — не ставати на бік зла.

«А зло в сьогоднішніх подіях виявилося дуже виразно. Те, що робить Росія та її структури, те, що роблять окупанти у Криму — це зло. І людина має віддалитися від цього зла максимально, наскільки це можливо, щоб жити у Криму. І тим більше людина не повинна служити цьому злу. Наприклад, не можна писати листи на підтримку нового злочину Росії, — каже очільник Меджлісу й зазначає, що „за відмову це зробити ще нікого не посадили та не розстріляли“. —  Так, доведеться шукати іншу роботу, але не можна заохочувати до вбивства».

Повністю інтерв’ю доступне за посиланням.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.