У ФСБ Росії заявили про нібито зв’язок Меджлісу кримськотатарського народу, забороненого в Росії та визнаного російською владою «екстремістською організацією», зі спецслужбами України. Як передає «Крим.Реалії», заява зроблена після початку справи про «диверсію на газопроводі».
ФСБ заявляє: «Військова розвідка через Меджліс готувала у Криму протестні акції кримських татар».
Після повідомлень ФСБ «очільник Криму» Сергій Аксьонов у своїй фейсбук-публікації назвав Меджліс кримськотатарського народу ворожою та терористичною організацією, «головною метою якої є завдавання шкоди Криму та кримчанам у будь-який спосіб».
На думку заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова, такі заяви ставлять під загрозу безпеку близько 3 тис. кримських татар у Криму. Заступник голови Меджлісу зауважив, що загрози Аксьонова можуть перерости в терор проти кримськотатарського народу, передусім проти авторитетних і активних людей.
«У хід підуть провокації, подібної до тієї, що сталася проти Нарімана, Асана і Азіза, спрямованої на дискредитацію Меджлісу. Більше шкоди Криму, ніж нинішня окупаційна влада, ніхто і ніколи не завдавав. Зализувати рани після звільнення Криму доведеться довго-довго. Не сумніваюся, що впораємося», — заявив Ільмі Умеров в коментарі для видання «Крим.Реалії».
Кримський адвокат Айдер Азаматов думає, що тепер російська влада може визнати Меджліс кримськотатарського народу за терористичну організацію:
«Така заява голови республіки — це не просто думка, а якась заготовка на майбутнє, пов’язана з визнанням Меджлісу, що вже визнаний у Росії екстремістською організацією, терористичною організацією з усіма наслідками. У найближчому майбутньому, думаю, почнуться процеси переведення Меджлісу з екстремістської організації в лави терористичних».
Кримськотатарський активіст Едем Дудаков так само вважає, що після заяв російської влади може початися нова хвиля репресій щодо представників Меджлісу:
«Судячи з усього, владі треба Меджліс перекваліфікувати з екстремістської організації на терористичну. Звідси вимальовується наступна мета операції: садити за приналежність до Меджлісу активних членів. Не за дії, які щоразу треба вигадувати, а садити тільки за факт приналежности до структури Меджлісу. Це, як ви розумієте, полегшує всю процедуру переслідування та ізоляції неугодних владі політиків».
Українська правозахисниця Олександра Матвійчук зазначає, що російська влада в такий спосіб намагається обґрунтувати свою бездіяльність у виконанні рішення Міжнародного суду ООН:
«Цю заяву належить розглядати в контексті тривалого невиконання Російською Федерацією обмежувальних заходів Міжнародного суду ООН. Ще у квітні 2017 року суд зобов’язав Росію відновити діяльність Меджлісу кримськотатарського народу. І тепер де-факто влада Криму гарячково шукає якщо не правові, то хоча б медійні підстави для пояснення своєї бездіяльности».
У Міністерстві закордонних справ України відреагували на заяви ФСБ Росії про причетність Головного управління розвідки Міністерства оборони України та Меджлісу кримськотатарського народу до «організації акцій протесту», а також до «диверсії» на газопроводі в Криму.
«Розглядаємо ці звинувачення, зокрема в причетності до диверсії на газопроводі, як чергову провокацію з боку Російської Федерації. Поширені в ЗМІ відео із «зізнаннями» незаконно затриманих громадян України були отримані шляхом застосування жорстких тортур. Це — невдала спроба окупаційних репресивних органів РФ, спрямована на приховування репресій проти кримськотатарського населення».
США в ОБСЄ закликали Росію припинити «безпідставні та мстиві» репресії у Криму, а також звільнити кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла та інших затриманих кримчан. Про це сказано в заяві ОБСЄ «Про поточну агресію Росії проти України та незаконну окупацію Криму».