Серед нових назв вінницьких вулиць — ім’я Агатангела Кримського

Серед нових назв вінницьких вулиць
28.12.2015
Оцініть статтю: 
(562 оцінки)
admin
Зображення користувача admin.

Депутати Вінницької міської ради на сесії 25 грудня проголосували за перейменування 135 топонімів міста, що змінять назви на вимогу Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки». Після піврічного громадського обговорення та слухань напрацьовано нові назви вулиць, запропоновані спеціальною комісією.

Як повідомляє видання «Urban. Про місто» з посиланням на міськраду, розпорядженням міського голови роботу комісії з декомунізації подовжено. За півроку має відбутися друга черга перейменувань, до якої увійдуть вулиці на територіях, що увійшли до меж міста і дублюють назви міських топонімів. Зазначається, що прописку та документи на нерухомість власникам змінювати не потрібно. До переліку перейменованих вулиць поки що не потрапили вулиці Іванова, Стаханівська і Карла Маркса, стосовно яких ще триватимуть дискусії.

Одна з багатьох вулиць, яку вирішено перейменувати, досі носила назву «Ленських подій» — на згадку про розстріл робітників Ленської копальні, що не мала жодного стосунку до Вінниці, але саме з тими подіями пов’язують виникнення партійного прізвиська «Ленін» у ватажка більшовиків Ульянова. Відтепер ця вулиця носитиме ім’я жертви сталінського терору — сходознавця і славіста, письменника, перекладача і засновника Національної академії наук України Агатангела Кримського, що походить з татарського роду. Окрім іншого, він був орієнталістом, знавцем великої кількості східних мов (знав він їх понад тридцять), істориком Сходу, а також одним з найкращих знавців української мови та літератури, белетристом, автором популярного роману «Андрій Лаговський» та збірки екзотичних ліричних поезій «Пальмове гілля». Постановою НКВС від 20 липня 1941 року Кримського оголосили «ідеологом українських націоналістів, який протягом років очолював націоналістичне підпілля». Після цього він, разом з іншими українськими патріотами — Старицькою-Черняхівською, Стешенко, Черкаським, Ярошевичем — опинився у Казахстані, де помер 25 січня 1942 року в лікарні кустанайської в’язниці, що славилася своїм жорстоким режимом та витонченими тортурами.

Ім’я українського академіка Агатангела Кримського 1970 року було занесене у затверджений XVI сесією Генеральної Асамблеї ЮНЕСКО перелік видатних діячів світу.

Urban.vn.ua подає перелік вулиць Вінниці зі старими та новими назвами.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.