Що втрачає Україна, гальмуючи ратифікацію Римського статуту

Голова Європейського комітету проти тортур Микола Гнатовський
21.01.2016
Оцініть статтю: 
(449 оцінки)
Собкор
Зображення користувача Собкор.

19 січня в інформаційному агентстві «Главком» відбувся прес-брифінг на тему: «Римський статут: гальмувати або ратифікувати». Голова Європейського комітету проти тортур Микола Гнатовський проаналізував, чому ратифікація Римського статуту є важливою, якими для України будуть наслідки її гальмування. За словами юриста, від затримки ратифікації страждає тільки Україна, бо через це вона не може передавати ситуації на розгляд Міжнародного кримінального суду.

− Простий приклад. Держава, яка окупує іноземну територію, переміщує на неї власне населення з метою змінити її етнічний склад. Це воєнний злочин, передбачений 8-ою статтею Римського статуту, який є не тільки порушенням з боку держави, але й підставою для індивідуальної кримінальної відповідальності осіб, які це організували. Ратифікувавши Римський статут, Україна могла б передати цю ситуацію у Міжнародний кримінальний суд і сказати, що Російська Федерація окупувала Автономну Республіку Крим, де тепер змінюється склад населення. Зараз ми можемо тільки поінформувати МКС про ситуацію, але коли у прокурора дійдуть руки до неї і чи захоче він взагалі цим займатися − це вже друге питання, − розповів Микола Гнатовський.

За словами юриста, в 2017 році Міжнародний кримінальний суд може отримати юрисдикцію щодо злочину військової агресії, але Україна, не ратифікуючи Римський статут, позбавляє себе права захищатися в МКС, хоча вона є «державою, яка після Другої світової війни в Європі стала жертвою агресії та в якої прямо анексована територія».

Довідка:

Міжнародний кримінальний суд (МКС) − перший правовий інститут, в компетенцію якого входить переслідування осіб, відповідальних за геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини і злочини агресії.

Римський статут — це установчий міжнародний договір Міжнародного кримінального суду. Підписаний 139 державами, але ратифікували його не всі. Україна також підписала Римський статут 20 січня 2000 року, проте до цих пір його не ратифікувала.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.