Старовинне мусульманське кладовище на київській горі Щекавиці в незадовільному стані. Місце поховання татар, що оселилися в місті ще у XIX ст., нині в занедбаному стані й потребує уваги громади та відповідальних структур. Матеріал про це опублікувало видання QIRIM.News.
На схилах Щекавиці, в історичному районі Татарка, розташоване одне з найстаріших мусульманських кладовищ Києва. Тут поховані члени татарської громади, що сформувалася в українській столиці у XIX–XX століттях. Сьогодні воно у критичному стані: високі бур’яни, іржаві огорожі, зруйновані надгробки та відсутність догляду створюють враження повного забуття.
Деякі надмогильні плити пошкоджені часом або зовнішніми чинниками. Написи на багатьох зроблені арабською графікою, татарською мовою, майже стерлися або зовсім зникли. В одному з випадків дерево впало просто на надгробок, завдавши йому значної шкоди.
Поруч розташоване кладовище християн-старообрядців, що також не має належного догляду, однак на вигляд є дещо впорядкованіше. На думку видання, це свідчить про неоднакову увагу до історичних місць поховань у межах одного району.
У коментарі для QIRIM.News Ритуальної служби Києва, яка входить до складу СКП («Спеціалізований комбінат підприємств комунально-побутового обслуговування») при КМДА, заявили, що не знають, на чиєму балансі перебуває мусульманське кладовище і хто має відповідати за його утримання.
Становище старого мусульманського кладовища вкотре актуалізує питання збереження історичної спадщини національних і релігійних громад у Києві. Татарське кладовище на Щекавиці — це не лише місце поховань, а й важливий елемент багатокультурної історії столиці.
Останні поховання тут датовані 1970-ми роками. Відновлення й догляд за ним можуть стати спільним завданням міської влади, громадських ініціатив, волонтерських об’єднань і релігійної спільноти.
У коментарі сайту «Іслам в Україні» муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Мурат Сулейманов висловив здивування ситуацією з кладовищем:
— Мені відомо, що там, буквально поруч із цим кладовищем, розташована мечеть (мечеть Ар-Рахма. — Ред.). Вона належить до іншого духовного управління, тож ми й не знали про те, що кладовище в такому стані. Але доглядати за місцями, де поховані мусульмани, — частина ісламської етики, обов’язок мусульманської громади. Я був дуже здивований, коли побачив новину й фотографії звідти. Маємо з пошаною ставитися до місць поховання, як учив нас цього пророк Мухаммад (мир йому і благословення).
Кладовище на Щекавиці повинно стати не просто місцем історичної пам’яті, а прикладом відповідального підходу до збереження культурної спадщини. Його збереження — справа не тільки чиновників, а й усієї громади.
— У будь-якому разі це кладовище — спільна спадщина всіх мусульман Києва, адже це частина нашої історії і свідчення нашої присутностіи тут протягом століть. Тож маємо спільно, всією громадою, з залученням місцевої влади впорядкувати його, — сказав муфтій.