Допомогу громадам кримських татар, які проживають у Генічеському районі Херсонської області, надало Турецьке агентство зі співробітництва та координації (TİKA с Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı). Зокрема, одновірці допомогли дитячому садку і школам, які відвідують діти з кримськотатарських сімей.
Як повідомляє інформаційний портал «Kherson.net» (КN), Koopдинaційний Oфіc в Укpaїні Tуpeцькoгo агентства зі cспівробітництва і кoopдинaції (TİKA) і Xepcoнcкий peгіoнaльний мeджліc кpимcькиx тaтap peaлізуaли ще один coціaльний пpoєкт, у рамках якого бecплaтнo утеплено стіни, зaмінено дах і oблаштовано дитячий майданчик у дошкільному закладі «Івушкa» в селищі міського типу Нoвoолексіївка Гeнічecкoгo paйoну Xepcoнcької oблacті.
Ще два проєкти були реалізовані в Генічеському районі. Пoвністю зaмінено вікна і вxідні двepі нa cучасні енepгoзберігаючі у cередній школі в селищі Пapтизaни.
Для школи № 1 в Новоолексіївці пpидбано мeблі, cпopтивний інвeнтap, пpoведено зaміну даху і тepмoмoдepнізaцію 3-поверхового навчального корпусу і мaйстерень. А в школі селища Рикове старі вхідні двері і вікна замінили новими металопластиковими.
Сoціaльні пpoєкти кoopдинували представники пpoгpaм TİKA в Укpaїні Xaджі Бaйpaм Бoлaт і Джунeйт Ecмep.
Як уточнює інформаційний портал «Kherson.net» (КN), турецьке агентство, допомагаючи облаштувати побут кримських татар на Херсонщині, профінансувало відразу три великих проєкти.
Нагадаємо, що в рамках Декларації за результатами п'ятого засідання Стратегічної ради високого рівня між Україною і Туреччиною держави домовилися розширити обсяги технічної і логістичної допомоги Туреччині Україні.
Йдеться про забезпечення потреб внутрішньо переміщених осіб в Україні, зокрема кримських татар, які вимушено залишили Крим.
Тому було вирішено здійснити необхідні кроки у взаємодії між TİKA з відповідними відомствами і регіональною владою України, а також Меджлісом кримськотатарського народу.
TİKA було створено за рішенням уряду Туреччини від 24 січня 1992 року при Міністерстві закордонних справ країни. З того часу агентство реалізувало близько 30 тисяч проєктів у різних куточках планети — у майже 170 країнах. 90 відсотків проєктів реалізовано після 2002 року.
TİKA здійснює активну діяльність за допомогою 62 представництв у 60 країнах світу. Тільки після 2011 року по лінії TİKA у багатьох країнах світу (за межами Туреччини) було відреставровано 90 історичних мечетей, медресе, каплиць, фортечних стін, бань і фонтанів.
У 2019 році турецьке агентство реалізувало у більш, ніж 100 країнах близько двох тисяч проєктів, які охоплювали галузі освіти, охорони здоров'я, культури і гуманітарної сфери.
Україна завжди була в фокусі уваги турецького агентства TİKA — компанія працює в нашій країні з 1997 року і за цей час реалізувала в різних сферах понад 500 проєктів, багато десятків з яких спрямовані на поліпшення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров'я України; допомогу дітям-чорнобильцям (разом з українським дитячим чорнобильським фондом TİKA надавав постійну підтримку дітям з найбільш постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС областей України).
Крім того, здійснюється співпраця в науковій та освітній сфері. Наприклад, співпраця TİKA і КНУ триває з 2003 року, коли в Інституті філології КНУ за підтримки Посольства Турецької республіки в Україні і TİKA був відкритий Турецький центр інформації і досліджень.
За останні роки допомога Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Україні активізувалася.
У 2017 році Координаційний офіс TİKA в Києві отримав нагороду на національному конкурсі «Благодійна Україна» — на той момент TİKA реалізувало в Україні більше 300 проєктів на загальну суму 40 мільйонів доларів. З них — 50 проєктів реалізовані в рамках проекту TİKA з підтримки освітніх установ.
У 2014 році був підписаний протокол про наміри між TİKA і Національною академією державного управління при президентові України — вищим навчальним закладом в системі підготовки і перепідготовки державних службовців.
У 2016 році в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбулося урочисте відкриття Центру кримськотатарської мови і літератури і Лабораторії сучасних технологій усного перекладу, які технічно оснастили завдяки TİKA.
Таврійський національний університет імені В. І. Вернадського також отримав міжнародну допомогу від TİKA — за рахунок агентства проведені ремонтні роботи, придбано нові меблі і комп'ютерна техніка для відділення східної філології університету; завдяки TIKA студенти, які вивчають кримськотатарську, турецьку, арабську і перську мови, можуть удосконалювати свої знання в лінгафонних кабінетах і медіа-класах, створених TİKA для університету.
У 2015 році фонд TİKA привіз до Дніпропетровського госпіталю апарат УЗД вартістю 43 тис. доларів, і, як тоді пояснив координатор програми TİKA Хаджі Байрам Болат, цей апарат переданий госпіталю безкоштовно. Адже TİKA надає Україні міжнародну технічну допомогу.
«Україна для Туреччини — стратегічний партнер. Адже мир в Україні — запорука стабільності в Причорномор'ї. Допомога, яку TİKA надає вашій країні, — безкоштовна. Крім військового госпіталю, допомогу від Туреччини отримала обласна лікарня імені Мечникова у Дніпропетровській області, у якій проводиться лікування солдатів», — сказав Хаджі Байрам Болат.