На окупованому Донбасі вільно можуть працювати лише общини Української православної церкви Московського патріархату. Священиків інших релігійних конфесій викликають на допити й погрожують виселенням. Більшість храмів і церков зачинені або пошкоджені під час обстрілів. У травні бойовики зобов’язали усі релігійні організації, які діють у Донецьку, до 1 березня 2019 року пройти перереєстрацію. У чому вона полягає — не пояснили.
Як пише видання Gazeta, з травня 2018 року почали обшукувати і відбирати мечеті у мусульман. 21 червня закрили «Аль-Амаль» у Калінінському районі Донецька. Імама затримали й звинуватили в екстремізмі. Згодом відпустили під підписку про невиїзд.
— Мечеть — це єдина культова споруда, яка обслуговувала всі потреби прихожан у місті, — говорить Саід Ісмагілов, муфтій Духовного управління мусульман України «Умма». — За час війни припинили існувати наші громади в Горлівці, Кіровському.
У Донецьку залишилася одна мечеть «Ахать-Джамі», розташована в Куйбишевському районі. 2014 року вона постраждала від обстрілів — фронт проходив за 2 км. Місцевій общині вдалося її реставрувати.
— Мечеті нашого управління працюють в автономному режимі й неформально об’єдналися у Мусульманський союз Донбасу, — додає Саід Ісмагілов. — Офіційно це ніяк не проявляється, але всі «живі» громади одна одній допомагають.
Мусульмани — не єдині, хто потерпає від дій окупантів. У Луганську бойовики заборонили діяльність усіх релігійних груп, крім православної церкви. Рішення ухвалила так звана народна рада ЛНР. Крім православної церкви Московського патріархату, у Луганську продовжує діяти кафедральний собор Луганської єпархії Київського патріархату. Храм відвідують майже 50 прихожан. Служить один священик. Інші релігійні громади розігнали.
28 вересня розгромили останню церкву Всеукраїнського союзу баптистів. Видання повідомляє також про те, що в Макіївці бойовики відібрали приміщення церкви у протестантів, закрили церкву євангельських християн-баптистів «Дім Євангелія», відібрали храм мормонів у мікрорайоні Текстильник у Донецьку, на початку жовтня у ДНР заборонили діяльність «Свідків Єгови». Називають їх терористами.
— Рух Свідків Єгови на Донбасі завжди був потужний — 82 громади, — каже релігієзнавець Ігор Козловський. — Крім того, діяли 40 громад мусульман, 36 греко-католицьких і 20 громад юдеїв. Понад 14 громад були у римсько-католицької церкви й буддистів. Що зараз там — порахувати складно. Зникли буддисти, у кришнаїтів залишилася одна громада. У греко-католиків на цих територіях два священики. Якщо з таким спадком регіон інтегрують в Україну, отримаємо проблеми на кілька десятиліть.