У Першій львівській медіатеці відбулася лекція про Іслам

Відомий український сходознавець, перекладач, дослідник Ісламу, автор першого повного перекладу смислів Корану українською мовою Михайло Якубович
29.12.2015
Оцініть статтю: 
(520 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Львів'янам та гостям міста в рамках програми «КримSOS» з підтримки ініціатив переселенців та інтеграції їх в локальні співтовариства у приміщенні Першої львівської медіатеки увечері 24 грудня прочитали лекцію про історію Ісламу, його суть, про цінності, які він проповідує своїм послідовникам. Йшлося також і про міфи, стереотипи й омани щодо цієї релігії і мусульман.

Організували лекцію, яку представив аудиторії відомий український сходознавець, перекладач, дослідник Ісламу, автор першого повного перекладу смислів Корану українською мовою Михайло Якубович, кримськотатарські активісти.

Присутній на заході Мурат Сулейманов − імам мечеті львівського Ісламського культурного центру ім. Мухаммада Асада − відзначив важливість подібних акцій і поділився своїми враженнями:

− Зазначу позитивний настрій львів'ян, які зацікавилися цим заходом. Мій не дуже великий досвід спілкування з жителями цього міста все ж дозволяє констатувати, що вони все більше і більше цікавляться Ісламом, прагнуть зрозуміти, що насправді несе людям ця релігія. Що стосується питань − їх було не так вже й багато (і це свідчення того, що люди вже багато в чому розбираються). В основному цікавилися різницею між сунітами і шиїтами. Не залишилася без уваги й актуальна тема "Ісламської держави".

Наш кореспондент попросив Михайла Якубовича розповісти про зміст лекції, про те, які питання під час заходу і після його закінчення задавали слухачі, що найбільше цікавило львів'ян:

− Перш за все, ті, які стосувалися глобального буття Ісламу (різниці у позиціях шиїтів і сунітів, морально-етичних норм та ін.), − відповів Михайло Якубович. − Лекція складалася зі вступу і трьох тематичних блоків. У вступі зазначені джерела ісламського віровчення, в тематичних блоках − різні питання, зокрема Ісламу і насильства, жінки в Ісламі, а також Ісламу і суспільства. Слухачам був представлений відповідний ілюстративний матеріал, і, на мій погляд, загалом у всіх в результаті почутого склалася досить чітка картина.

Чи плануєте Ви продовжити цикл таких ознайомлювальних лекцій, чи можуть сподіватися жителі інших міст України на те, що Ви до них приїдете?

− Коли запрошують, звичайно, не відмовляюся. Але поки якихось конкретних планів ще немає.

На Вашу думку, чи допомагають такі лекції подоланню упередженого ставлення до послідовників Ісламу, спростуванню міфів?

− Я думаю, що так. Але цього замало. Бажано під лекції готувати відповідні матеріали, представляти не особисто чийсь досвід осмислення або вивчення Ісламу, а колективну думку, проводити семінари, конференції з відповідним освітленням у пресі.

Чому для лекції був обраний саме Львів? Чи не тому, що у Львові знайшли прихисток мусульмани зі Сходу України і Криму, тому виникає нехай і гіпотетична, але загроза зростання побутової ксенофобії?

− Перш за все, з тієї причини, що саме до Львова прибуло кілька тисяч переселенців-мусульман. Зараз, особливо в останні роки, у світі з'явилося дуже багато стереотипів щодо Ісламу, тому необхідно розповідати людям про нього, щоб звільняти їх від упереджень. Важливо говорити про те, що Іслам − це релігія добра і миру.

Ви відомий учений, тому дуже багато часу повинні приділяти науці, дослідженням, але Ви знаходите час і на перекази, зокрема і священних текстів, і на комунікацію з громадськістю, і виступаєте не тільки з навчальними лекціями в авторитетних університетах світу, але і з науково-популярними, просвітницькими лекціями для широкого загалу − звідки сили, наснага і час?

− За це все я можу тільки бути вдячним Всевишньому. Будь-яку роботу треба організовувати, розставляти відповідні пріоритети, оцінювати власні сили.

Михайло Якубович висловив вдячність Громадській ініціативі KримSOS за організацію лекції і подякував Ісламському культурному центру ім. Мухаммада Асада, представники якого відвідали захід.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.