Убитому в Криму Набі Рахімову Росія повинна була виплатити 17 тисяч євро за рішенням ЄСПЛ

Убитому в Криму Набі Рахімову Росія повинна була виплатити 17 тисяч євро за рішенням ЄСПЛ
17.05.2021
Оцініть статтю: 
(102 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

У Криму співробітники ФСБ Росії під час затримання застрелили громадянина Узбекистану Набі Рахімова. Це перший такий випадок на півострові від 2014 року, коли, за твердженням російських пропагандистів та ідеологів, Крим «вернувся в рідну гавань».

Як повідомляє «Кримська солідарність», посилаючись на адвоката Ісляма Веліляєва, 11 травня в селі Завітному Совєтського району Криму, за місцем проживання Набі Рахімова, та в мікрорайоні Дубки Сімферопольського району (Набі Рахімов працював на будівництві та цілий Рамадан як волонтер готував їжу для тих, хто постив. — Ред.) російські силовики провели слідчі заходи, убивши під час обшуку Набі (Аюба) Рахімова.

Згодом силовики заявили, що Набі Рахімов нібито чинив опір співробітникам правоохоронних органів. Цього ж дня співробітники ФСБ відвезли на допит його сім’ю: дружину Сохібу Бурханову та 15-річного сина, а ще Сейдамета Гафарова, в домоволодінні якого вбили Рахімова. Після допиту як свідка в якійсь кримінальній справі, не розкриваючи суті обвинувачення та статті, вдову вбитого відпустили додому. Набі Рахімов від 2015 року постійно жив у Криму.

Як повідомляє російське видання «Нова газета», місцеві жителі зранку чули постріли та вибух. Після цього до будинку під'їхала машина ритуальної служби. Правоохоронці заявили адвокату Веліляєву, що Рахімов нібито став по них стріляти, й після цього його вбили. Невідомо, в рамках якої справи провадили обшуки. Проти вбитого порушено кримінальну справу про замах на життя співробітника правоохоронних органів.

«Скидається на те, що будинок брали штурмом. Тут великі сліди крови. <...> На підлозі серед плям крови валялися фініки та коржі. Він постив», — розповідає активіст «Кримської солідарності» Рауль Діттан.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у своєму відеокоментарі в соцмережі «Фейсбук» зазначив, що російські силовики «демонструють якісь залишки гранати та іншої зброї, що нібито належали вбитому Набі Рахімову».

«Але ми всі прекрасно знаємо, як широко ФСБ використовує такі методи, коли вбиває людей: підкидають зброю та виставляють цю зброю як ту, що нібито належала вбитому „терористові й екстремістові“, — каже Чубаров, підкреслюючи, що цей метод російські ФСБшники дуже широко використовували й досі використовують на Кавказі. — Ми ж знаємо з інформації, яка систематично надходить, що силовики в тій чи тій місцевості вкотре оточують будинок, вимагають, щоб люди вийшли з будинку, та коли люди намагаються вийти, вони (силовики. — Ред.) їх розстрілюють; потім у будівлю підкидають зброю та кажуть, що це місце, де перебували терористи».

Події 11 травня Рефат Чубаров назвав «надзвичайно загрозливим явищем», бо давніше попри всі переслідування та утиски прав жителів Криму, насильницькі викрадення людей і загибель за нез'ясованих обставин нелояльних до російського режиму громадян, ще не було випадків відкритого вбивства під час обшуку.

Рефат Чубаров також звернув увагу на характеристику, що її дають загиблому. За словами односельців, він був доброю людиною, ніколи не відмовляв у допомозі, працьовитий, брався за найважчу роботу, щоб заробити на утримання дружини й дітей: 11-річної доньки та 15-річного сина.

Варто зазначити, що давніше Рахімов домігся визнання порушення прав людини в Росії та виплати компенсації за нелюдське поводження в російських місцях позбавлення волі, де він перебував, чекаючи екстрадиції до Узбекистану, звідки поїхав через звинувачення в належності до забороненої у країні організації «Хізб ут-Тахрір». 17 квітня 2013 року його заарештували в Москві з наміром екстрадувати до Узбекистану. Рахімов заявляв, що на батьківщині йому загрожують політичне переслідування й тортури. Ще він зазначав, що в Росії його утримують у нелюдських умовах, і звернувся зі скаргою до ЄСПЛ. Європейський суд ухвалив, що російська влада порушила статті 3, 4 і 5 Конвенції, та присудив виплатити Рахімову компенсацію в розмірі 17 тисяч євро.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.