Книга «Окупація Криму» із серії «Руський мир проти України», видана холдингом COOP Media, не тільки подає хроніку подій
http://www.ukrinform.ru/
— Минуло 2,5 роки після подій
Як зазначив автор, він намагався уникати
За його словами, книга розрахована на російськомовного читача — як в Україні, так і Росії — і на читачів
— Відправлення книги Путіну — це меседж про те, що українці можуть не тільки оборонятися — в Мінську, на Донбасі, на кордоні з Кримом, — а й наступати. Це сигнал, що Україна не завжди буде тільки в захисті, що росіянам треба готуватися до іншого сценарію, — зазначив історик.
У той же час він вважає, що, як показують останні 2,5 роки, влада була пасивною на кримському напрямі, тут тон задавали активісти, влаштовуючи продуктові, енергетичні блокади Криму.
— Держава повинна сказати передусім про те, яким буде Крим після повернення в Україну, нинішнім жителям Криму, дати їм образ майбутнього.
У книзі «Окупація Криму» Головко також говорить http://www.ukrinform.ru/
— У книзі йдеться про певні уроки, які випливають з фактів нехтування демократією. Як це сталося, зокрема, в період 2010–2013 років, коли представників кримської еліти вивели з півострова і на зміну їм до влади поставили донецьких. Не менш болісною помилкою була спроба скасувати тоді скандальний закон
Він додав: ще один урок — відсутність державного інстинкту, те, що ми втрачаємо кримську автономістичну державну традицію. Тому що після анексії Криму були пропозиції створити кримський уряд у вигнанні, який міг б офіційно представляти кримське населення, проводити вибори, і в майбутньому це могло б сприяти поверненню окупованої території.
Питання нацбезпеки, зазначив історик, також повинне займати одне з головних місць в громадському порядку денному.
— Опитування, проведене до анексії Криму, зафіксувало, що найбільшим ризиком для України, і Криму зокрема, кримське населення вважало НАТО, а експерти — Росію. Тобто думку експертів потрібно доносити не тільки до політиків, а й вниз. І кримські татари, мабуть, останній оплот, щоб це питання не було поховане під
Він також наводить інші дані — наскільки сильними в Криму були на час анексії проросійські і сепаратистські настрої.
— Соцопитування 2009 року — і в книзі це є — зафіксували, що більше 30% кримчан були за перехід до складу Росії, близько 20% — за розширення автономії і створення російської національної автономії в Криму. Після політичної зачистки, до якої вдалася команда Джарти, соціологи показували інші дані — зменшилася на 10% кількість сепаратистів і істотно зменшилася кількість тих, хто виступав за російську національну автономію — до 3%. Жоден інший регіон України в той час — ні в 2009, ні в 2012 — не фіксував подібні цифри. Це історичний факт, і дуже важливий факт для наших роздумів про можливість повернення Криму, — сказав історик. — Тому ми повинні зараз з холодним розумом розібратися, що і як сталося.
Українська влада була пасивною на кримському напрямі, — автор книги «Окупація Криму»
Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.