Мусульмани, активісти Ісламського культурного центру Києва створили ініціативу GreenDeen — ця організація ставить за мету збереження довкілля. Великий «репертуар» добрих справ GreenDeen поповнився ще одним проєктом — «Посадити 500 дерев».
Анастасія Харченко, співзасновник ініціативи GreenDeen, і Тарик Сархан, завідувач відділу ознайомлення з культурою Ісламу Київського ІКЦ, розповіли про акцію у відеоролику в соцмережі «Фейсбук»:
— Ідея посадити 500 дерев належить хлопцям, що вже займаються цим у рамках ініціативи «Мільйон дерев», — розповідає Анастасія. — Головна мета — спільними зусиллями тих, хто долучився, посадити в Україні цілий мільйон дерев! І ми, як мусульмани, співпрацюватимемо з цією ініціативою. Поки що силами активістів київського ісламського культурного центру, а далі, іншааллаг, до нас долучаться й інші організації, прихожани інших мечетей — щоб нас було якнайбільше, і ми досягли цієї мети.
Найближча акція відбудеться 19 жовтня: мусульмани хочуть посадити 300 в'язів, 100 безпухових тополь і 100 катальп уздовж однієї з київських трас.
— І ми потребуємо вашої допомоги, — звертається Анастасія до небайдужих. Щоб здійснити цей проєкт, треба зібрати гроші на купівлю саджанців. А ще потрібні люди, що прийдуть і допоможуть висадити ці дерева.
Якщо все вийде, то такі акції мають бути ще масштабнішими.
Мусульмани-активісти вже запланували посадити верби вздовж річки в місті Ірпінь — що, за словами Анастасії, стануть «насолодою для очей» і забезпечать захист і відновлення самої річки, бо вона обміліла.
Середня ціна одного саджанця — 200 гривень, тож без допомоги одновірців не обійтися.
— Екологічна проблематика сьогодні чи не найгостріша, — зауважив Тарік Сархан. — Це обговорюють люди, що належать до різних релігій, різних національностей. <...> Маємо дуже багато висловів пророка Мухаммада (мир йому і благословення), аятів Корану, що закликають мусульман бути попереду, дбаючи про природу, про довкілля. Пророк Мухаммад (мир йому і благословення) каже, що нема такого дерева, що посадила би людина, і з нього їстиме птах, тварина або людина, щоб воно не стало за милостиню того, хто його посадив. Пророк (мир йому і благословення) вчив нас, що це (садіння дерева. — Ред.) — один із семи вчинків, що за них людина отримуватиме нагороду й по смерті. <...> Показати ці гуманні цінності Ісламу немусульманам, серед яких ми живемо тут, в Україні, — це даават! Показати цивілізований образ Ісламу, любов мусульман до доброго — до того добра, що приходить не тільки до мусульман, а й до всіх людей.
Як зауважує Тарик Сархан, якщо мусульмани зможуть реалізувати задум, вони зможуть дати озелененій ділянці ім'я організації або людей, або релігії, що її послідовники подбали про цю ділянку й посадили ці дерева.
— І для нас, і для мене особисто це велика честь. Це показує цивілізоване лице мусульман України, що дбають про те, щоб принести користь їхній батьківщині, принести користь усім людям.
На думку Тарика Сархана, реалізація цього проєкту — «дуже добрий шанс показати всім людям ісламські релігійні цінності».
— І тому я закликаю всіх братів і сестер долучитися до цієї акції, до цього проєкту — підтримати його. Шановні брати й сестри, 500 дерев, кожне з них коштує 200 гривень! 200 гривень — це дешевше, ніж сходити один раз до чайхани, і ці невеликі гроші можуть стати великою милостинею, що заступиться за когось із нас у День Суду! Нас тільки в цій мечеті (мечеть київського ІКЦ. — Ред.) три тисячі душ, для нас ця сума абсолютно невелика...»
Активісти звертаються не тільки до одновірців, а до всіх небайдужих співгромадян, адже до акції може долучитися будь-яка людина, послідовник будь-якої релігії.
У коментарі до відео є посилання на сторінку GreenDeen у «Фейсбук» — там можна дізнатися, як і де зустрінуться люди, охочі взяти безпосередню участь у садінні дерев. Також на сайті ГС «Всеукраїнська асоціація «Альраід» є розділ «Екологічні ініціативи», де є форма для тих, хто бажає надати посильну грошову допомогу.
Нагадаємо, не так давно активісти GreenDeen закликали одновірців скоротити до мінімуму кількість відходів, а також зосередили увагу на важливості сортування сміття й по змозі відмови від одноразового пластикового посуду — найбільше це стосується масових заходів із частуванням: іфтарів у Рамадан, свят Ураза-байрам (Ід аль-Фітр) Курбан-байрам (Ід аль-Адха), фестивалів, днів відчинених дверей тощо.