Незважаючи на велику кількість історичних, археологічних пам’яток та мусульманських святинь, в артеківському урочищі «Мертва долина» окупаційна влада розпочала будівництво.
Зокрема, табір «Сонячний» планувався ще у проекті будівництва «Великого Артеку» (звісно, не у сучасному вигляді, а набагато скромніше), розробленого академіком Анатолієм Полянським 1960 року. В
За часів незалежності з цієї ж причини не забудовували й урочище «Мертва долина». Більш того, тут росло чимало реліктової рослинності, тож урочище охоронялося не лише пам’яткоохоронним, але й природоохоронним законодавством.
Але, як повідомляє
Але на цьому блюзнірство російських гауляйтерів не зупинилося. Як повідомляється, днями геодезисти заміряли територію старого мусульманського кладовища над «Гуровськими каменями» (прибережна, пляжна зона в «Артеку» — ред.) , що потопає в зелені фісташкового гаю. За словами будівельників, тепер на цьому місці буде спальний корпус нового табору «Сонячний»…
Очевидно, що старий цвинтар доживає останні дні, і незабаром його чекає сумна доля знищеного росіянами ранньохристиянського могильника. Як на це відреагують татари Криму — невідомо. Залишається сподівання, що усіх причетних до блюзнірства суворо покарає
Довідково:
Азізи — могили мусульманських святих. Могила
Ім’я та прижиттєві діяння цього святого, на жаль, невідомі. Святість проявилася лише після смерті — коли над його могилою почали спостерігати зеленувате сяйво, «священне світло» (нур), що є головною ознакою могили Азіза.
Перед революцією
З
Як йдеться в публікації РІСУ, сам кримськотатарський некрополь розрівняли танками ще 1944 року. З цим пов’язана одна прикра історія. Коли ремонтували сходинки в санаторії «Колгоспна молодь» (пізніше артеківський табір «Кипарисовий»), полонені німці притягли зі зруйнованого татарського цвинтаря кілька надгробків та використали їх у якості сходинок. Одну взагалі поклали написом назовні. Тоді таке блюзнірство нікого не обурило — радянська пропаганда кримських татар не шкодувала, а більшість населення їй вірило. Піонери топталися по надгробку добрих сім років, аж поки ледь не вибухнув великий міжнародний скандал. У 1952 році «Артек» відвідав знаменитий турецький письменник і поет Назим Хікмет. Гостя тепло зустріли і повели показувати табір. Раптом супровід помітив, що маститий іноземний гість стоїть весь блідий і з жахом дивиться собі під ноги. Його стан був цілком зрозумілий. Назим Хікмет стояв на вкритій арабською в’яззю могильній плиті та ще й із цитатою з Корану! Гість тоді нічого не сказав, але за його виразом обличчя все і так було зрозуміло. За кілька годин злощасну плиту оперативно прибрали.