Відкриття культурного простору Криму «AUTONOMOUS» допоможе збереженню культурної спадщини кримських татар

На відкриття прибув і лідер кримськотатарського народу, народний депутат України, Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв
Завдяки інсталяції «Чорне море» гості центру могли згадати рідну землю, відчути дотик кримського піску, почути шум морського прибою і крики чайок
Незвичайні враження залишили після себе виставки традиційних кримськотатарських інструментів, зібраних відомим музикантом Джемілєм Каріковим

Після реконструкції та ремонту ДП «Кримський дім» відкрило для громадян, громадських організацій, творчих спілок та окремих митців культурний простір «AUTONOMOUS». Центр об’єднає безліч пов’язаних з Кримом організацій, які посприяють збереженню культурної спадщини корінного народу півострова і зроблять свій вклад в його деокупацію.

Про це пише журналіст інформагентства QHA Ольга Волинець. 

Під час урочистої церемонії відкриття виконувач обов’язки директора підприємства Олексій Скорик розповів, що ідея створення подібного закладу виникла відразу після окупації Криму в 2014 році. У травні того ж року уряд вирішив створити цей будинок для забезпечення інформаційних і культурних прав кримчан.

− Ми створили відкритий культурний простір, де всі охочі − неважливо, з Криму вони, з Заходу, Сходу, Центру або Києва − зможуть себе реалізувати як творчі люди, як активісти, громадські діячі й таким чином зробити свій вклад у розвиток кримської культури, − сказав Олексій Скорик.

На відкриття прибув і лідер кримськотатарського народу, народний депутат України, Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, який зробив перший і поки єдиний матеріальний внесок в розвиток підприємства. Він зазначив, що в центрі буде сконцентровано безліч організацій, пов’язаних з Кримом:

− Вони сприятимуть збереженню культурної спадщини корінного народу Криму. Це місце стане притулком для всіх, хто був змушений покинути півострів, і для тих, хто хоче щось зробити для його звільнення, − зазначив Мустафа Джемілєв.

Слова підтримки на церемонії сказав і міністр культури України В’ячеслав Кириленко, який підкреслив, що відкриття такого центру надзвичайно важливе сьогодні, й уряд робить все можливе для його подальшого розвитку.

− Це важлива подія і в культурному, і в політичному сенсі, оскільки Крим, кримські татари та українці борються за територіальну цілісність України, за права кримськотатарського народу, який сьогодні піддається репресіям. Тому очевидно, що тут, крім мистецького центру, буде і центр опору − культурного, інтелектуального, політичного. І, звичайно, ми будемо підтримувати центр, як уряд, як українці і як друзі кримськотатарського народу, − підкреслив міністр культури.

Працівники центру зробили все можливе, щоб всі, хто прийшов сюди, поринули в атмосферу Криму. Кожна виставкова кімната була названа на честь однієї з відомих кримських гір.

Презентувати «Кримський дім» допомогли київські художники Олексій Белюсенко та Олена Придувалова зі своїми картинами на морську, кримську тематику. Також тут були представлені пейзажні фотороботи і серія фотографій, присвячених кримському архієпископу Клименту.

Незвичайні враження залишили після себе виставки традиційних кримськотатарських інструментів, зібраних відомим музикантом Джемілєм Каріковим, а також сучасного одягу з кримськотатарськими мотивами від модельєра Леніє Басурманки.

Завдяки інсталяції «Чорне море» гості центру могли згадати рідну землю, відчути дотик кримського піску, почути шум морського прибою і крики чайок.

Громадська організація «КримSOS» за матеріалами з соцмереж відтворила хроніку подій з початку окупації − з 27 лютого по липень 2014 року.

Особливий інтерес у відвідувачів викликала провокаційна так звана художньо-прокурорська інсталяція «За гратами». Уявіть: в кутку тюремної камери висять портрети всіх тих, хто зрадив Крим, хто там сьогодні кидає наших співгромадян до в’язниці.

− Чорна смуга історії не вперше торкається кримськотатарського народу, але ми знаємо, що після кожної чорної смуги повинна бути біла. Я думаю, ми зможемо з гордістю пройти цей шлях, ми пройдемо його разом, і в кінці нас чекають сади Бахчисарая, посмішки дітей і прекрасна пісня, − розповів про свої враження від виставки народний депутат України Георгій Логвинський.

Спробувати кримськотатарські солодощі та каву та відчути гостинність цього народу відвідувачі могли в куточку, створеному власниками ресторану «Софра», який нещодавно відкрився у Києві.

Як розповіли працівники «Кримського дому», в майбутньому, крім виставок і концертів, тут можна буде проводити семінари, конференції, майстер-класи, а також театралізовані вистави.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.