У приміщенні національної агенції «Укрінформ» 18 січня відбулось два важливих заходи — круглий стіл «Релігія як фактор єднання світу», присвячений Всесвітньому дню релігії, та звітно-виборна конференція створеної рік тому Всеукраїнської ради релігійних об’єднань.
На сесії зібрались українські вчені, зокрема один із ініціаторів створення ВРРО Олександр Саган, який очолював її протягом року з моменту заснування, та посадові особи Державного департаменту релігій та національностей Міністерства культури України. Спеціальним гостем на цьому засіданні був доктор Ігор Козловський, відомий український релігійний науковий співробітник, який більше двох років був заручником проросійських сепаратистів на Донбасі.
За статутом ВРРО, її голова обирається терміном на рік, і цього разу цю почесну посаду було довірено духовному лідеру українських мусульман шейху Саіду Ісмагілову. Завдяки репутації шейха Саіда як одного з найактивніших релігійних лідерів (журнал «Корреспондент» назвав його серед 100 найвпливовіших людей в Україні), позиція ВРРО може тільки посилюватися.
У цьому контексті цікавим моментом є розвиток відносин між Всеукраїнською радою релігійних об’єднань та Всеукраїнською радою Церков і релігійних організацій, оскільки будь-який член ВРЦіРО може стати представником у новій Раді. І, як пояснює Саід Ісмагілов, «двері все ще відкриті».
Рада об’єднує представників кількох релігійних організацій, серед яких — Духовне управління мусульман України «Умма», Апостольська православна церква в Україні, Національні духовні збори Бахаї України, Релігійне об’єднання прогресивного юдаїзму України, Союз синів і дочок рідної української національної віри (РУНвіра), Центр спільнот свідомості Крішни в Україні тощо.
Деякі спостерігачі зазвичай вважають цю ВРРО альтернативою для впливової ВРЦіРО, що діє з 1996 року та об’єднує такі організації, як Українська православна церква (Київський патріархат), Українська православна церква (Московський патріархат), Українська греко-католицька церква, Українська католицька церква тощо. У ВРЦіРО представлено по одній мусульманській та юдейській спільнотах. Інші об’єднання послідовників Ісламу чи юдаїзму залишаються поза її межами, оскільки для прийняття нових членів ВРЦіРО має проголосувати одностайно, але з причини міжконфесійних суперечок це не є реальним.
Тому виникнення ВРРО як нового міжрелігійного об’єднання стало важливою подією у релігійному житті України.
Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саід Ісмагілов висловив сподівання, що Всеукраїнська рада релігійних об’єднань сприятиме налагодженню міжрелігійного, міжконфесійного діалогу. В планах — багато заходів, зокрема й меморіальні урочистості на вшанування пам’яті жертв нацистських репресій щодо євреїв, українців та інших національностей, екологічні події, участь у міжнародних конференціях з діалогу релігій, які відбудуться в Катарі та інших країнах.