Жителі кримського Кокташа відновили зруйновану після депортації мечеть

У кримському селі Кокташ свято на честь відновленої мечеті
Територія відновленої середньовічної мечеті Кокташ-джамі, Крим, Карасубазарського р-н
23.10.2015
Оцініть статтю: 
(529 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

У селі Кокташ (Синьокам’янка) Карасубазарського району вперше пройшла зустріч односельчан, на яку з’їхалися й уродженці села, і нащадки тих, кого звідси депортували в травні 1944 року. Захід відбувся в минулі вихідні і був присвячений відновленню мечеті, зруйнованої радянською владою.

Саме під час цієї зустрічі кокташівці висловили бажання написати книгу, щоб історія їх села не була забута.

Автором майбутньої книги, заснованої на спогадах старожилів і старих фотографіях, буде письменник Енвер Абдулхаіров.

Про це йдеться у відеосюжеті програми «Zaman» телеканалу ATR.

Леніє Мамутова привезла фотографії та інші документи, пов’язані з життям і діяльністю її дядька Ібадулли Гафарова.

— Ібадулла Гафаров — гвардії капітан авіації, закінчив вищу Одеську військову школу. Дійшов до Дрездена. Літав на ІЛ-18. Свого часу і з Амет-Ханом дружив, — розповіла жінка.

Ісмет Амет-Оглу, уродженець села Кокташ, поділився спогадами, розповівши, що коли його депортували з села, йому було всього 8 років. І з тих самих пір він жив надією на повернення. Також він зазначив, що «час не пощадив село»:

— Це вже не той Кокташ. Він був чистим, ніде не було ні смітинки, на дорогах не ріс бур’ян, і двори були доглянутими. Люди білили свої будинки, загороджували їх тинами… А на тій площі ми збиралися на свята. Був куреш, дівчата каталися на гойдалках, — поділився Ісмет Амет-Оглу спогадами з журналістами телеканалу ATR.

У Кокташі до депортації з часів середньовіччя діяла мечеть Кокташ-джамі, потім її зруйнували.

У 2014 році після довгих пошуків знайшлися спонсори, завдяки чому, а також зусиллям місцевих жителів, мечеть почали відроджувати.

Як розповів житель села Сейран Керімов, ніхто не залишився осторонь:

— Трактористи наші брали участь, вони багато допомогли, всю землю звідси вивезли, заглибили… Вони, звичайно, грошей за це не брали. І на суботники все село виходило, — підкреслив Керімов і поділився планами на майбутнє. — Нам треба ще подвір’я облагородити, клумби зробити і мінарет на сім метрів підняти!

З нагоди першої зустрічі односельчан на території середньовічної, відреставрованої мечеті Кокташ-джамі організували невелике свято, звучали кримськотатарські національні мелодії та пісні, присутні насолоджувалися майстерністю танцюристів і самі не відставали від них. І, звичайно ж, всіх присутніх чекало частування — традиційні страви кримськотатарської кухні.

Як наголошується, відтепер зустрічі кокташівців стануть щорічними.

ВІДЕО (ATR ©)
Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.