Мецената, що побудував одну з найкрасивіших мечетей у Криму, заарештувала окупаційна влада

Мецената, що побудував одну з найкрасивіших мечетей у Криму, заарештувала окупаційна влада
Мецената, що побудував одну з найкрасивіших мечетей у Криму, заарештувала окупаційна влада
03.05.2018
Оцініть статтю: 
(411 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Меценат Ресуль Веліляєв, який побудував у Білогірську одну з найкрасивіших на півострові мечетей, засновник Фонду Бекіра-Чобанзаде, співзасновник фірми «Кримопт» і відомий підприємець заарештований в окупованому РФ Криму. Разом з ним затримали і гендиректора Алі Барієва — нині вони вивезені з Криму і знаходяться в Лефортово (слідчий ізолятор в Москві).

Про те, як відбувалося затримання кримськотатарських підприємців, і про можливі причини події на своїй сторінці в соцмережі Facebook пише керівник Кримськотатарського ресурсного центру, член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв :

— 26 квітня пройшли обшуки за 33 адресами. Обшуки проходили в Білогірську, Феодосії та в інших місцевостях Криму. ФСБ та ОМОН з’явилися не тільки в «Кримопті» — найбільшому на окупованому півострові дистриб’юторі харчових продуктів, — але й на інших підприємствах, що належать Веліляєву. Це фірма «Стимул» та магазини торгової мережі «Гузель». Обшуки проводилися в офісах, магазинах, виробничих базах і в будинках у Веліляєва, Барієва, їх родичів та працівників «Кримопту». Ресуля Веліляєва та Алі Барієва відвезли в «Слідчий комітет» Криму до Сімферополя. Вночі переправили до Москви.

Які цілі переслідують окупанти, заарештувавши Веліляєва і Барієва?

Перша: Це чергова акція залякування кримських татар. Адже Ресуля Веліляєва та Алі Барієва не можна звинуватити в причетності до «Хізб ут-Тахрір» і навіть Меджлісу кримськотатарського народу, він не є делегатом Курултаю кримськотатарського народу. Ми є свідками нової хвилі репресій у справі «кримськотатарських підприємців».

Друга: Тиск на кримськотатарський бізнес. Адже бізнес Ресуля Веліляєва — це не тільки торговельна мережа по всьому Криму і тисячі робочих місць, це тисячі підприємців малого та середнього бізнесу, які купують товар у «Кримопті» для ведення власного бізнесу. Переважна більшість представників кримськотатарського народу не задіяні в системі державної і муніципальної служби, в силових структурах окупаційної влади, але щоб вижити і прогодувати свої сім’ї, працюють в приватному бізнесі або створюють свій малий бізнес. Це серйозний посил кримськотатарським підприємцям. Це удар по соціально-економічному становищу кримськотатарських сімей. Створення нестерпних умов проживання на рідній землі і видавлювання народу з рідної землі.

Третя: це удар по кримськотатарській ідентичності, адже Ресуль Веліляєв відомий на півострові як меценат, який побудував в Білогірську одну з найкрасивіших на півострові мечетей і сприяв благоустрою міста. Є засновником Фонду Бекіра-Чобанзаде, який підтримує дослідження в історичній, літературній і мовознавчій сферах Криму і кримськотатарського народу.

Четверта: окупаційну владу дратує консолідованість кримськотатарського народу, це взаємна підтримка у сплачуванні штрафів, допомога дітям (сім’ям) політичних в’язнів, підтримка малозабезпечених. Пошук джерел фінансування кримськотатарського національного руху і самоорганізації народу.

Думаю, що всі ці версії актуальні, оскільки системна репресивна політика окупантів щодо корінного кримськотатарського народу триває.

Ресулю Веліляєву та Алі Барієву визначили запобіжний захід — арешт на 2 місяці, відбувати які вони будуть в Лефортово, за статтею 238 ч. 2 КК РФ. Виробництво, зберігання, перевезення або збут товарів і продукції, виконання робіт або надання послуг, що не відповідають вимогам безпеки, а) вчинені групою осіб за попередньою змовою або організованою групою.

Не думаю, що за такою статтею могли відвезти Ресуля Веліляєва та Алі Барієва до Лефортівської в’язниці, адже це СІЗО ФСБ, туди потрапляють люди з обвинуваченням за такими страшними статтями КК РФ, як ст. 205 «тероризм», ст. 275 «зрада батьківщини» і ст. 276 «шпигунство».

Я не виключаю, що окупанти намагаються «зшити» якусь справу — «фінансування екстремізму або тероризму».

Міжнародній спільноті необхідно жорстко відреагувати на репресивні дії окупантів, — пише Ескендер Барієв.

Тим часом Ліля Буджурова повідомила на своїй сторінці в Facebook, що Ресуля Веліляєва заарештували на два місяці за рішенням суду за нібито знайдені в одному з його магазинів прострочені товари.

— ДУЖЕ (виділено автором — Ред.) нестандартна навіть для Криму ситуація. У всіх, наприклад, в пам’яті, як прокуратура звинувачувала екс-віце-прем’єра Криму Рустама Теміргалієва в крадіжці 100 млн грн і більше 300 кг золота з кримського відділення «Ощадбанку», але його не тільки не взяли під арешт, але і дозволили очолити Представництво Татарстану в Казахстані. Або інший, не настільки оптимістичний, приклад з іншим віце-прем’єром Криму Олегом Казуріним. Його — обвинуваченого в отриманні хабара в 27 млн ​​руб., тримають під арештом і судять в Сімферополі. Це якої ж тяжкості злочин скоїв тоді Веліляєв, що з ним обійшлися так круто? Не інакше як він — найнебезпечніший рецидивіст, або хрещений батько мафії, або серійний вбивця і ґвалтівник, або терорист-диверсант, який щоночі підриває пошту, мости і телеграф. Але цей добропорядний громадянин ні в чому подібному помічений не був, звичайно. <…> Так, і ще: в політику він ніколи не ліз — ні до, ні після.

Але відправили його в Лефортово, вирвавши з дрібних рук якоїсь там провінційної Фемідишки і доставивши до найвищої і далекозорої, незважаючи на пов’язку на очах, Феміди Першопрестольної! За що? Ви не повірите! За знайдені (нібито) в його магазині прострочені продукти. І такі злочини, яких (якщо вони, дійсно, були) в кожному супермаркеті і кожному напівпідвальному гастрономі хоч греблю гати, в компетенції тільки московського суду! І суд вже «розібрався», не чекаючи експертизи продуктів і визначення ступеня винності, так, власника, але не директора магазину. Ресулю Веліляєву визначили запобіжний захід — арешт на 2 місяці, відбувати які він буде в Лефортово за статтею 238 ч. 2 КК РФ.

 
Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.