У Росії за підтримку кримських татар засуджують до 3 років таборів

Рафіс Кашапов під час однієї з акцій
Борець за права кримських татар Рафіс Кашапов відбуває 3 роки в російській колонії
Рафіс Кашапов на лаві підсудних

Політичний в’язень − татарин Рафіс Кашапов, засуджений до 3 років таборів за невизнання окупації Криму та підтримку кримських татар, а за фактом за те, що він протягом багатьох років бореться за права татар і мусульман в Татарстані, піддається тиску за місцем відбування ув’язнення в колонії суворого режиму ІК-19 в Комі в селищі Бельгоп, Ухта.

Про це повідомляє на своїй сторінці в соцмережі Facebook кримськотатарський активіст Ерфан Кудусов.

− Як стало відомо, після прибуття в колонію його відразу помістили в штрафний ізолятор (ШІЗО), тримали там 10 діб і потім двічі продовжували утримання, − пише Ерфан Кудусов. − Його дружина Нурзія Кашапова з сином проїхали 1200 кілометрів, щоб побачитися з чоловіком і батьком, проте в побаченні їм було відмовлено через, що він знаходиться в ШІЗО.

На думку активіста, ці факти вказують на те, що в тюрмі, як і на волі, Кашапов залишається непохитним борцем, незважаючи на те, що здоров’я немолодого вже чоловіка «залишає бажати кращого». Він звернувся із закликом до правозахисників втрутитися в ситуацію і зупинити цілеспрямоване знущання над політв’язнем.

Адвокат Камалова Раушанія Рустемівна переконана, що Рафіс Кашапов заарештований винятково через висловлення позиції щодо зовнішньої політики Росії, дій президента Росії Володимира Путіна і порушення прав кримських татар.

Кашапов Рафіс Рафаілович народився 2 липня 1958 року в селі Тумутук Азнакаєвського району Татарської АРСР, на момент арешту проживав у місті Набережні Човни, голова Набережночовнівського відділення Татарського громадського центру (ТГЦ). Засуджений до 3 років колонії загального режиму за ч. 1 ст. 282 («Розпалювання ненависті або ворожнечі, а також приниження людської гідності») і ч. 2 ст. 280.1 («Публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності Російської Федерації, вчинені з використанням мережі „Інтернет“») КК РФ.

За версією слідства, обвинувачений збурював ненависть до «категорії «Вони/Агресор» («нова невизнана влада півострова», «російські карателі», «Володимир Путін» ,«Росія», «росіяни»), виділеної за змішаною ознакою… " в чотирьох публікаціях у соціальній мережі «Вконтакте»:

Публікація «Де Росія − там смерть і сльози» є фотоколажем із зображенням наслідків військового вторгнення Росії або дій проросійських сил в країнах колишнього СРСР.

У тексті «Крим та Україна будуть вільні від окупантів» Кашапов розповідає про антипутінську акцію протесту, яку кримськотатарська спільнота провела в Анкарі. Автор порівнює політику Президента РФ В. В. Путіна зі сталінською, шкодує про лояльність турецької влади до російської, говорить про викрадання і вбивства кримських татар в Криму, а також про масові обшуки у них.

Такий же опис порушень прав татар у Криму дається у публікації «Вчора − Гітлер і Данциг, сьогодні − Путін і Донецьк!». У ній політика В. В. Путіна порівнюється з діями Гітлера в Судетах.

Авторство публікації «Захистимо Україну і весь тюркський світ» належить Нафісу Кашапову, брату-близнюку Рафіса Кашапова, що проживає у Польщі. У ній міститься заклик до тюркських народів об’єднуватися для протистояння «путінській агресії».

Кашапов затриманий 28 грудня 2014 року, в його будинку був проведений обшук, його доправили в Казань, де 29 грудня Радянський районний суд міста Казань задовольнив клопотання слідства про арешт на два місяці. 27 лютого термін попереднього ув’язнення був продовжений до 27 квітня 2015 року.

17 березня 2015 року Кашапов оголосив голодування на знак протесту проти порушення прав мусульман в СІЗО. 15 вересня 2015 року був визнаний винним і засуджений Набережночовнівським міським судом до 3 років позбавлення волі з відбуванням покарання в колонії загального режиму.

Розслідування справи та обрання запобіжного заходу відбувалося зі значними процесуальними порушеннями. Після затримання Кашапову не дали можливості зв’язатися з родичами, знайти адвоката, який би представляв його інтереси на засіданні за вибором запобіжного заходу. Через відсутність інформації про суд не був дотриманий принцип гласності. Також публіка не змогла потрапити на засідання щодо продовження арешту, оскільки час суду було перенесено на більш ранній. За словами дружини обвинуваченого Нурзії Кашапової, слідчий Булат Шамсутдінов тиснув на неї, погрожуючи позбавити побачень, якщо вона відмовиться давати свідчення у справі.

Підстави визнання політв’язнем: Рафіс Кашапов заарештований винятково через висловлення думки про зовнішню політику Росії, про дії президента Росії Володимира Путіна і про порушення прав кримських татар при тому, що право на свободу думки і слова гарантується ст. 29 Конституції РФ і ст. 10 Європейської конвенції про захист прав людини та основних свобод («Свобода висловлення думки»).

Р. Кашапов не вважає себе винним, він підтвердив у показаннях, що розмістив у соцмережі інкриміновані йому публікації, пояснивши, що важко переживає війну в Україні, звинувачує в початку війни президента РФ Володимира Путіна і хотів донести свою думку до широких верств громадськості.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.