У Марракеші, Марокко, 11 грудня завершилася конференція щодо міграції, в результаті якої понад 160 країн підтримали Договір про безпечну, впорядковану та законну міграцію. України в цьому списку немає, бо на заваді стала велика кількість власних внутрішньо-переміщених осіб, які потребують забезпечення прав та потреб.
У спільному коментарі МЗС і ДМС України підкреслено, що Глобальна угода була задумана як важливе доповнення до міжнародних інструментів та механізмів у сфері захисту та забезпечення основних прав і свобод людини.
Проте у своїй новітній історії Українській державі довелося зіткнутися з безпрецедентним викликом — збройна агресія Російської Федерації призвела до незаконної окупації Автономної Республіки Крим, м. Севастополь, спроб їхньої анексії та поширення РФ міжнародного збройного конфлікту на Донеччину та Луганщину. Ці злочинні дії перетворили близько 1,5 млн громадян України на вимушених переселенців. Українська сторона докладає всіх можливих зусиль, щоб забезпечити права та потреби внутрішньо переміщених осіб, але попереду ще багато роботи, яка вимагає значних матеріальних та фінансових ресурсів. Враховуючи це, Україна розгляне можливість приєднання до Глобальної угоди про безпечну, впорядковану та законну міграцію на іншому етапі за сприятливих умов.
Українська сторона віддана своїм зобов’язанням за міжнародними конвенціями та договорами з питань прав людини, реадмісії тощо. Попри серйозні виклики і проблеми, пов’язані з вимушеним переселенням значної кількості наших громадян всередині країни, Україна продовжує приймати іммігрантів та створювати належні умови для їхнього перебування в нашій країні. За даними Державної міграційної служби України, станом на 1 жовтня 2018 року, на обліку в ДМС перебувало 275 030 іммігрантів. Лише за дев’ять місяців поточного року органами ДМС видано 10 410 дозволів на імміграцію, оформлено 33 567 посвідок на тимчасове проживання.
Україна вітає розвиток міжнародного співробітництва у сфері міграції та відзначає важливу роль Міжнародної організації з міграції (МОМ) у цьому процесі. Українська сторона готова до продовження конструктивної співпраці з МОМ з широкого кола питань, пов’язаних з міграцією.
Тим часом Центр новин ООН повідомляє, що Спеціальний представник глави ООН з міграції та Генеральний секретар конференції Луїза Арбур, коментуючи підсумки конференції з міграції, заявила, що Глобальний договір, який підтримали понад 160 держав, — це яскравий приклад успішного міжнародного співробітництва.
Вона закликала всі країни, які не приєдналися до Договору, переглянути свою позицію, а також нагадала, що документ не накладає нових зобов’язань на країни-члени і не порушує їхній суверенітет.
За словами глави філії Інституту Брукінгса (м. Доха) Тарека Юсефа, необхідно шукати інноваційні підходи для вирішення проблем, пов’язаних з міграцією. Ефективні рішення з використанням нових технологій допоможуть реалізувати положення Договору, вважає він. Наприклад, освітні програми в царині прав мігрантів. За словами Юсефа, якщо мігранти будуть знати про свої права, їм буде легше протистояти проявам дискримінації та боротися з експлуатацією.