Українські діти в таборі біженців «Аль-Хол» — їхні родичі не надто вірять обіцянкам дипломатів повернули їх додому

©️Магнолія-ТВ: Українські діти в таборі біженців «Аль-Хол», Сирія
©️Магнолія-ТВ: Українські діти в таборі біженців «Аль-Хол», Сирія
©️Магнолія-ТВ: Українські діти в таборі біженців «Аль-Хол», Сирія
©️Магнолія-ТВ: Українські діти в таборі біженців «Аль-Хол», Сирія
©️Магнолія-ТВ: Українські діти в таборі біженців «Аль-Хол», Сирія
©️Магнолія-ТВ: Українські діти в таборі біженців «Аль-Хол», Сирія
27.08.2020
Оцініть статтю: 
(123 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

«Своїх не залишаємо», — так у Міністерстві закордонних справ відреагували на звернення голови Меджлісу Рефата Чубарова до президента Володимира Зеленського, у якому парламентар просив главу держави посприяти поверненню українців, які вже півтора року перебувають у Сирії.

Як йдеться у відеосюжеті «Магнолія-ТВ», МЗС запевнило, що тримає на постійному контролі ситуацію, у якій опинилися наші співгромадяни у таборі біженців «Аль-Хол» у Сирії, зазначивши, що для вирішення питання репатріації наших співгромадян додому міністерство не припиняє системної взаємодії з закордонними партнерами.

У відеосюжеті автори стверджують, що родичі українок і їхніх дітей обіцянкам дипломатів не надто вірять і кажуть, що крім загальних фраз так і не побачили від посадовців конкретних кроків.

«Ми неодноразово зверталися до Міністерства закордонних справ, — каже представниця родичів українських дітей у Сирії Фатіма Бойко. — Ми писали міністрові, своє прохання я відправляла нашому кураторові Сергієві Балану. Я щоденно йому телефоную, а він каже: «Ми працюємо, наші структури працюють». Я розцінюю — і не лише я, інші батьки розцінюють це, як небажання забрати — це означає, що якісь структури не бажають, аби жінки та діти повернулись. А вони ж не загроза Україні, це просто діти і жінки, які потрапили в скрутне становище».

Як нагадують автори відеосюжету, наприкінці липня українська громадська організація «Магнолія» отримала відеозвернення від родичів 53 українських дітей. На ньому малеча разом зі своїми мамами-українками благають забрати їх додому.

«Діти постійно запитують — коли ми поїдемо, коли за нами приїдуть з України і заберуть нас. Я не знаю, що їм відповідати», — каже на відеозапису одна з жінок. На цьому ж відео маленька дівчинка розповідає, що її мама хворіє, і що їм не вистачає води.

Усі ці діти стали невинними жертвами обставин і воєнних дій у країні, у якій вони потерпають від 50-градусної спеки і відсутності питної води. До того ж життю малюків щодня загрожують піщані бурі.

«Чому біженців-українців українська влада не повертає додому?» — з цим запитанням українська громадська організація «Магнолія» неодноразово зверталася і до МЗС, і до Посольства України в Ліванській Республіці.

Як розповідає правозахисниця ВГО «Магнолія» Марина Липовецька, вони отримали відповідь, що вживаються певні заходи і дії, і що «ситуація перебуває на контролі». Але конкретної інформації щодо вжитих заходів і дій правозахисники не мають. Також, за словами Марини Липовецької, організація надіслала листа на ім’я дружини Президента Олени Зеленської, але, на жаль, досі не отримала відповіді.

Автор матеріалу, журналіст Віталій Маргалик, наголошує: поки уряд обмежується загальними фразами і лише обіцяє повернути українців із Сирії, інші країни діють. Зокрема, Франція й Азербайджан уже вивезли своїх дітей. «Тож постає цілком логічне запитання — чи то наша влада не має політичної волі, щоб повернути біженців додому, або ж вона просто не знає, як це зробити», — зазначає пан Маргалик.

Як відомо, у відкритому зверненні Рефата Чубарова до Президента України, оприлюдненому 18 серпня 2020 року, йдеться про те, що близько 100 громадян України, зокрема жінки і їхні малолітні діти, що нині перебувають в таборі для біженців Аль-Хол (Сирія), вже півтора року очікують повернення до України, а також висловлене прохання щодо термінового вирішення цього питання.

«Шановний пане Президенте України! Не впевнений, що публічні звернення до вищих посадових осіб є ефективним засобом комунікації, але, як то кажуть, не я започаткував таку практику. Шановний Володимире Олександровичу, як Ви знаєте, у міжнародному таборі для біженців Аль-Хол (Ель-Хол), що знаходиться на території Сирії, вже більше 1,5 року очікують евакуації на батьківщину близько 100 громадян України — жінки та їхні неповнолітні діти.

Особо і повторно акцентую Вашу увагу на тому, що мова йде виключно про жінок і їхніх дітей-громадян України.

Міжнародні організації характеризують умови в таборі Аль-Хол як гуманітарну кризу: не вистачає їжі, води і медичної допомоги, діти помирають від хвороб. Щодня вмирають 10–20 осіб.

З метою оперативного вирішення питань повернення громадян України, які перебувають у таборі для біженців Аль-Хол, ще у травні 2019 року за участі представників профільних задіяних відомств при Кабінеті Міністрів України було створено Робочу групу задля координації дій залучених українських міністерств і відомств.

Маю зазначити, що за кілька місяців спільної роботи були виконані всі необхідні дії з підготовки до евакуації громадян України, однак евакуація не відбулася.

Про все це і про інші обставини, які не підлягають публічному обговоренню, я двічі — у грудні 2019 року і в липні 2020 року — направляв Вам листи.

Щотижня до Меджлісу кримськотатарського народу продовжують надходити сповнені відчаю і болі звернення громадянок України, які очікують на повернення в Україну.

Знаю, що такі ж звернення надходять і до Офісу Президента України і на адресу відповідних міністерств та відомств України.

Сподіваюсь бути почутим цього разу Вами та Вашими помічниками з питання, від термінового вирішення якого залежить, без перебільшення, життя і здоров’я близько 100 жінок і малолітніх дітей — громадян України — та їхнє термінове повернення додому — в Україну».

Довідка: «Аль-Хол» — сирійський табір біженців в однойменному місті в районі Ель-Хасака мухафази Ель-Хасака на північному сході Сирії.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.