Загинула відома канадсько-сомалійська активістка Алмаас Елман

©️The_Star
©️The_Star
27.11.2019
Оцініть статтю: 
(150 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

У Сомалі від кулі вбивці загинула Алмаас Елман (Almaas Elman) — сомалійсько-канадська активістка і правозахисниця, яка займалася проблемами відновлення правосуддя, правами жінок і реабілітацією дітей, які постраждали внаслідок тривалої війни у Сомалі. 

Похорон пані Алмаас відбувся у п’ятницю, 22 листопада 2019 року.

Про те, що Алмаас Елман застрелили у Могадішо, 20 листопада 2019 року повідомляє  The New York Times з посиланням на слова заступника комісара поліції Сомалі, бригадного генерала Закія Хусейна (Zakia Hussein).

Представник поліції заявив, що постріл в Алмаас Елман — це удар, який похитнув можливість сомалійської діаспори повернутися додому і допомогти відбудувати країну після десятиліть війни.

Ім'я вбивці і причини нападу — не встановлено,  але генерал Хуссейн сказав, що куля вбивці потрапила у пані Елман під час пересування в автомобілі у комплексі Халане, дуже захищеному районі поблизу міжнародного аеропорту у столиці Сомалі Могадішо, де базуються війська Африканського союзу, іноземні посольства і представництва ООН.

Пані Елман походить з відомої родини активістів, діяльність яких була зосереджена на відновленні соціальної справедливості, захисті прав жінок і реабілітації дітей, які постраждали від наслідків багаторічної війни у Сомалі. 

Батьком загиблої активістки був відомий борець за мир Елман Алі Ахмед, який став жертвою замаху на нього у Могадішо у 1996 році, внаслідок якого його було застрелено.

Тоді Amnesty International виступила з заявою, що вбивство Елмана Алі Ахмеда стало «попередженням, метою якого було залякування сомалійців, які прагнуть миру і нормалізації — мовляв, ніхто не є у безпеці».

Мати Алмаас Елман, Фартуун Адан, є засновницею Центру миру ім. Елмана (Тhe Elman Peace Center), створеного у 1990 році, метою діяльності якого є сприяння миру і захисту прав людини у Сомалі. 

Пані Елман була старшою сестрою Ільвада Елмана (Ilwad Elman), громадського активіста, який потрапив до списку Нобелівської премії миру за 2019 рік, й Імана Елвана (Iman Elman), командира Сомалійських збройних сил.

Сім’я була вимушена тікати до Канади після спалаху громадянської війни у Сомалі на початку 1990-х, але повернулася на початку 2010 року, щоб допомогти будівництву держави. 

Раніше Алмаас Ельман працювала у посольстві Сомалі у Кенії і нещодавно, за словами друзів і колишніх колег, розпочала консультації з делегацією Європейського Союзу у Сомалі. 

У 2017 році вона стала дружиною Закарії Херсі (Zakaria Hersi), сомалійсько-шведського підприємця.

«Я шокований до глибини душі», — заявив Мохаммед Дюбо (Mohamed Dubo), фахівець зі зв’язку Могадішо, який сказав, що вперше зустрів пані Елман у 2015 році. 

Охарактеризував її як «юну душу, яка змінила багато життів». 

Пан  Дюбо також сказав, що йому «важко прийняти цю смерть».

Іфрах-Сукді Хассан (Ifrah-Sucdi Hassan), громадський активіст в Оттаві, заявляє у телефонній розмові з кореспондентом видання, що пані Елман завжди підтримувала громадську діяльність, яку він здійснював.

Іфрах-Сукді Хассан згадує, що пані Елман була однією з перших, хто здійснював щорічні пожертви молодіжній конференції, яку вона організувала кілька років тому.

Летиція Бадер (Laetitia Bader), старший науковий співробітник африканського відділу Human Rights Watch, охарактеризувала пані Елман як «віддану, невтомну захисницю незліченних жертв сексуального насильства у Сомалі». 

Смерть Алмаас Елман, за словами пані Летиції Бадер, «ще раз нагадує нам про справжню щоденну небезпеку, на яку наражаються цивільні особи у Могадішо. 

На думку пані Бадер, урядові потрібно ретельно розслідувати вбивство Алмаас, притягнути до відповідальності винних і працювати над захистом усіх громадян.

Після десятиліть бурхливої ​​війни в останні роки Могадішо повертається до життя, у столиці з’являються нові готелі, ресторани і пральні. 

Місцеві підприємці роблять ставку на ці нові можливості, просуваючись у технологічній сфері, створюючи електронні програми і програми доставки.

Але низка вбивств у Сомалі забрала життя людей, які працюють над покращенням країни Африканського Рогу. 

У липні Ходана Налайєха (Hodan Nalayeh), сомалійсько-канадського журналіста, було вбито внаслідок теракту у готелі південного портового міста Кісмайо. 

Того ж місяця під час теракту, скоєного особою, пов’язаною з угрупуванням Аль-Шабаб, був смертельно поранений мер Могадішо Абдірахман Омар Осман (Abdirahman Omar Osman), громадянин Британії-Сомалі.

Вбивство канадсько-сомалійської активістки і правозахисниці не залишилося поза увагою українців. 

У соцмережах обговорюють цю жахливу новину. 

Зокрема координаторка Медійної ініциативи за права людини Марія Томак пише:

«… Я припускаю, що більшість із нас взагалі не знала, що у Сомалі, в одному із найнебезпечніших місць на нашій планеті, є правозахисники й активісти, які працюють із темою прав людини — крім міжнародників, які приїздять туди із тимчасовими місіями із бодай якимось захистом у вигляді мандату міжнародних організацій. Але місцеві активісти там також є. Навіть попри хвилю вбивств активних громадян і журналістів <…> І навіть зараз, переживаючи кризу через смерть Алмаас, її колеги мають намір продовжувати роботу. З якоюсь моторошною і дуже твердою рішучістю. І я навіть не можу з міркувань їх безпеки послатися на них прямо, згадати їхні імена, познайомити вас із ними. Хоча дуже хочеться, бо це героїчні, хоча й дуже скромні люди. Вони усвідомлюють, що також можуть бути жорстоко вбиті — доки говорять про розбудову миру. Не знаю, чи буде колись відчуття у сомалійських активістів, що для їхньої країни настав день свободи, але я їм цього бажаю».

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.