Кінець минулого року увінчався чималою кількістю релігійно-просвітницьких заходів, присвячених Пророку Мухаммаду (мир йому і благословення). Вже десятий рік поспіль Духовне управління мусульман України «Умма» спільно з Всеукраїнською асоціацією громадських організацій «Альраід» проводить і для мусульман, і для послідовників інших віросповідань всілякі зустрічі, лекції та вечори в рамках своєрідного «каравану». На жаль, торік через активні воєнні дії в багатьох місцях компактного проживання українських мусульман від проведення каравану довелося відмовитися. Однак за першої скільки-небудь реальної можливості традиція була відновлена.
Під час заходів запрошеним в Ісламські культурні центри і мечеті не тільки розповідають про особистість і життя останнього Пророка, про суть подарованого ним людству Послання, але і дарують книги з життєписом Мухаммада для подальшого поглибленого прочитання.
Час проведення релігійно-просвітницького каравану обрано не випадково, адже грудень − це місяць народження останнього Посланця. І хоча Маулід не є релігійним святом Ісламу, але в той же час залишається для багатьох чудовою нагодою зайвий раз нагадати навколишнім про величний приклад цієї видатної людини − приклад, який надихає не тільки мусульман, але й багатьох інтелектуалів інших віросповідань.
Мета заходів в рамках «каравану» − ознайомити якомога більшу кількість українських громадян із суттю Ісламу, з тими цінностями, які проповідував і яким сам слідував Пророк Мухаммад. Таким чином мусульмани України роблять свій внесок у справу подолання ксенофобії та спростовують помилкові стереотипи та упередження щодо послідовників віровчення.
У багатьох містах України розміщені білборди із запрошенням відвідати той чи інший захід в рамках каравану «Мухаммад − милість для світів» із зазначенням дати і місця проведення − як правило, це відбувалося і відбувається в Ісламських культурних центрах.
Розповімо лише про деякі з безлічі події, що відбулися в рамках релігійно-просвітницького каравану.
У Харкові магістр шаріатських наук, шейх Сейран Аріфов прочитав хутбу про останнього Пророка (мир йому і благословення), а після молитви провів зустріч з вірянами, де, після вступного слова імама мечеті харківського ІКЦ Євгена Глущенка, розповів про вплив, який справив Мухаммад на історію всього людства, а також про важливість вивчення його життєпису й наслідування його прикладу. При цьому шейх підкреслив, що зміни в житті повинні бути комплексними: «Не можна слідувати сунні тільки зовні, залишаючись злим і черствим всередині».
В Одесі місяць народження Пророка Мухаммада і пов’язані з ним просвітницькі заходи об’єднують різні громади вірян міста. Так, 25 грудня в одеському ІКЦ зібралися імами всіх мечетей міста, і кожному було надано слово перед початком лекції. Незадовго перед цим делегація від Ісламського центру на чолі з імамом Білялем Хамзе не менш охоче приймала запрошення від інших мечетей відвідати їх заходи і виступити з лекцією.
Як повідомляє «Альраід», на обох зустрічах − як у Харкові, так і в Одесі − гостей пригощали не тільки їжею для душі і розуму, але також відмінним пловом, фруктами, солодощами; маленькі ж мусульмани отримали подарунки від організаторів.
Заходи в рамках каравану не завершилися із закінченням року. Думка про те, що любов до Пророка − це щоденне дотримання його сунни у всіх сферах життя, організатори доносили до мусульман і не мусульман і в новому році.
Так, «Альраид» повідомляє, що спокуса залишитися вдома у вихідний день і досить відчутні морози не зупинили сєвєродонецьких мусульман: 2 cічня 35 осіб зібралося в мечеті, щоб послухати гостей з Харкова: імама мечеті ІКЦ, заступника голови ДУМУ «Умма» Євгена Глущенка та представника громади «Милість» Мурата Путіліна. І не дивно: сєвєродонецька громада мусульман — єдина, що залишилася в Луганській області на підконтрольній України території, але і вона через військові дії впродовж останніх двох років була змушена істотно скоротити свій «духовний раціон». Тому відновлення духовно-просвітницького каравану про Пророка Мухаммада (мир йому і благословення) було сприйнято з надзвичайним ентузіазмом.
За минулий час, з тих пір, як місто набуло статусу тимчасового обласного адміністративного центру, громада зросла: замість 3 сімей стало близько 50. Переміщено навчальні заклади обласного рівня (а значить, з’явилися і студенти, зокрема й іноземні), переїхали вимушені переселенці. Тепер багатонаціональний колектив мріє про власну мечеть і сподівається, що навіть у такий непростий час вдасться знайти кошти на це.
Євген Глущенко нагадав вірянам про важливість любові до Пророка Мухаммада (мир йому і благословення), і про те, що любов ця повинна виражатися не тільки на словах: «Любов до Пророка − щоденне дотримання його сунни у всіх сферах життя». І найвищим вираженням цього є приведення своєї вдачі відповідно до коранічних приписів − адже вдачею Мухаммада (мир йому і благословення), за словами Аіши, був Коран.
А в перших числах січня імам ІКЦ Дніпропетровська Едгар Девлікамов знову нагадував про те, що підтримка одновірців − теж з Сунни Пророка. Імам подбав про те, щоб заходи в рамках релігійно-просвітницького каравану про Пророка Мухаммада (мир йому і благословення), пройшли не тільки у підзвітній йому мечеті, але також у вірян, які поки не мають своєї. У Дніпропетровську програма вечора (3 січня) містила лекцію про любов до Пророка (мир йому і благословення), нашиди, конкурси на знання сіри Мухаммада і, звичайно, вечерю для присутніх 45 вірян.
Ту ж програму повторили і в Дніпродзержинську, незважаючи на те, що гостей було майже в п’ять разів менше: адже молодій громаді потрібна всіляка допомога та підтримка одновірців, наскільки нечисленною вона б не була. Гості з Дніпропетровська, крім іншого, привезли ісламську літературу, якої дуже не вистачало мусульманам, а також домовилися про подальшу співпрацю.