Проект мечеті у Сімферополі ятрить старі рани

1
Проект Соборної мечеті у Сімферополі
04.11.2009
Оцініть статтю: 
(115 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

«Подробности», 30.10.2009

Адміністрація Сімферополя призупинила будівництво мечеті, що могла стати однією з найбільших у Європі. Керівники міста за національністю росіяни, а їхнє рішення викликало обурення громади кримських татар, повідомляє The New York Times.

Тепер для кримських татар місце, де передбачається побудувати мечеть, стало місцем паломництва. Татар закликали виражати протест, доставляючи на будмайданчик блоки з вапняку, повідомив один із лідерів громади Рефат Чубаров. Тисячі людей відгукнулися на заклик, причому багато з них вирізають на блоках імена своїх родичів, колись депортованих із Криму Сталіним.

У 2004 році місцева адміністрація схвалила проект мечеті, що вміщує кілька тисяч чоловік. Витрати на будівництво - більше 10 мільйонів доларів - в основному брали на себе турецькі та інші іноземні спонсори, сказав Чубаров. Однак у 2008 році мерія Сімферополя відмовилася остаточно затвердити проект, пославшись на те, що будівництво небезпечно для навколишнього середовища (неподалік розташоване водоймище). У мерії заперечують, що рішення прийняте під тиском міжнаціональної або міжрелігійної ворожнечі, і наголошують, що пропонували інші ділянки під мечеть.

Зі свого боку, лідери татар запевняють, що місцеві політики просто не хочуть, щоб у Сімферополі з'явилася велика мечеть. «За кулісами вони говорять: «Крим - російська православна земля. Якщо хочете побудувати мечеть, будуйте там, де її ніхто не помітить», - сказав Чубаров.

Обстановку ускладнює прагнення Криму до возз'єднання з Росією, відзначає видання. Кримські татари мають непогані відносини з центральною владою України, і місцеві російські націоналісти часто бачать у татарах найманців Києва. «Всі три сторони борються за владу на півострові, і історія з мечеттю стала яблуком розбрату», - пише видання.

Татарські лідери запевняють, що будівництву перешкоджають, щоб напередодні президентських виборів розпалити ненависть до мусульман і українців. Коли ж президент Ющенко підтримав будівництво мечеті, російськомовні кримчани звинуватили його у втручанні у справи міста, відзначає газета.

Стаття на сайті «Подробности»

Публікації на тему в українських ЗМІ:

Молитва за мир (Канал 24)

Кримські татари вимагають від влади виділити землю під будівництво мечеті (5 канал)

Інші публікації на сайті «Подробности»:

Чи загрожує Україні ісламський екстремізм?

Мечеті в Мецці орієнтовані неправильно

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.