Насправді не шаріат є проблемою для афганських жінок

1
«Жінки не виходять з дому не через чоловіків, а тому що вони не почувають себе у безпеці», говорить Нелофер Пазіра.
11.04.2009
Оцініть статтю: 
(218 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Кабул. - Відома афганська журналістка, що зіграла одну з головних ролей у відзначеному численними нагородами фільмі «Кандагар» Нелофер Пазіра (Nelofer Pazira) написала статтю у відповідь на численні запитання іноземних видавництв із приводу шаріату і того, що він нібито дозволяє афганським чоловікам ґвалтувати дружин.

Інтерес Заходу до ісламського закону, пише вона, однозначно має негативне забарвлення, особливо у світлі того, що у світі не припиняються суперечки із приводу афганського закону, що стосується порядку сімейного життя у місцевій шиїтській громаді.

Журналістка твердо стоїть на тому, що будь-який закон, який упереджено ставиться до будь-якого члена суспільства – будь-то чоловік чи жінка - неприпустимий. Вона пише, що на Заході люди тремтять при слові шаріат, зв'язуючи його лише з «Талібаном», «карикатурним скандалом» і стратами у Саудівській Аравії.

Новий закон, який, зокрема, приписує дружинам вступати в інтимний зв'язок зі своїми чоловіками щонайменше один раз у чотири дні, а також не виходити з дому без дозволу чоловіка, стосується близько 5% населення країни – шиїтських жінок.

Насправді всі афганські жінки стають жертвами драконівських практик, що пояснюється звичаями і традиціями, які вкорінилися ще у дошаріатські часи. Більш того, нерідко вони суперечать ісламу.

Навіть у найбільш консервативному варіанті, нагадує Нелофер Пазіра, іслам визнає право жінки на землю. Він наполягає на згоді нареченого і нареченої при укладанні шлюбного контракту або у сексуальних відносинах. Закон, названий «шаріатом для шиїтів», надає право афганським чоловікам повністю контролювати своїх дружин, але й без того, ця практика існує у країні повсюдно.

Хоча уряд Хаміда Карзая закликає до перегляду закону, зміна юридичних формулювань не змінить ставлення афганських чоловіків до жінок, особливо з огляду на той факт, що президент заговорив про перегляд лише під тиском Заходу.

Більшість афганців страждають від відсутності безпеки. Місцеві телепрограми повідомляють про окремі випадки зґвалтування дівчат, процвітають мафія і корупція, більшість афганських журналістів із ризиком для життя намагаються заговорити про ці злочини.

Однак з боку Заходу не пролунало жодного протесту із приводу того, від чого щодня страждають афганські жінки.

На цьому тижні більше ста афганських жінок з 34 провінцій зустрілися у Кабулі, щоб обговорити становище жінок у країні. Вони торкнулися проблеми відсутності безпеки як головної перешкоди для їхньої свободи і рівності. Більшість жінок бояться виходити з дому, ходити у школу або на роботу - не через чоловіків, а тому, що вони не почувають себе в безпеці. Їхнє право на освіту, свободу пересування і дій гарантовані афганською конституцією, але слова занадто далекі від реальності, щоб вирішити проблему простим переглядом декількох положень в офіційних документах.

Більшість афганців безграмотні і вони не підуть до суду, щоб вирішити сімейні проблеми. Лише деякі достатньо освічені, щоб шукати допомоги у правосуддя, але й вони давно зневірилися у можливості знайти справедливість у країні з продажною владою і прогнилою юридичною системою.

За матеріалами Іслам для всіх

Посилання на тему:

Українські військові лікарі надали медичну допомогу афганцям

«Іншалла!»

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.