Ісламський ренесанс, що розпочався у XX ст. в мусульманських країнах, поступово просувається і залучає до орбіти свого впливу нові й нові країни, регіони та народи. Після століть занепаду та депресії ісламська цивілізація повертає втрачені позиції та впливовість у світовому суспільстві. Будь-яке відродження не проходить спокійно та безболісно. Ми маємо змогу спостерігати різноманітні процеси та феномени в мусульманському суспільстві: від безумовно позитивних до вкрай негативних і навіть таких, що не відповідають духу Ісламу.
ІСМАГІЛОВ С.В., муфтій ДУМУ "Умма"
Процес відродження Ісламу в Україні розпочався в 90-х роках минулого століття й проходить свій власний, багато в чому унікальний, шлях відродження. Першою особливістю становлення мусульманської умми є наявність у країні розкольницьких неорелігійних мусульманських течій, які мають вплив на найвищі органи влади, але зовсім не визнаються переважною більшістю мусульман країни. Другою особливістю є роздрібненість мусульманських громад унаслідок діяльності вищезазначених течій.
Сьогодні розпочався процес активної консолідації мусульманських незалежних громад і їхнє об’єднання в духовні центри й духовні управління. Відсутність єдиного сунітського духовного центру, здатного провадити активну консолідацію мусульман, призвела до виникнення кількох духовних управлінь, зареєстрованих державою.
11 вересня 2008 року Державний комітет України у справах національностей та релігій зареєстрував нове мусульманське об’єднання — Духовне управління мусульман України «Умма». Ініціаторами створення ДУМУ «Умма» стали незалежні мусульманські громади з десяти регіонів України: Києва, Донецька, Запоріжжя, Одеси, Сімферополя, Чернівців, Вінниці, Полтави, Харкова і Стаханова (Луганська область).
Головною метою Духовного управління є координація дій та забезпечення необхідних умов для віросповідання і проповідування Ісламу сунітського тлумачення.
«Нехай серед вас буде умма (громада), яка закликає до добра, наказує здійснювати добре й засуджує огидне. Саме вони є тими, хто досягне успіху», — наголошується в Священному Корані. Оскільки головна мета нової організації цілком збігається з наведеним коранічним закликом, було прийнято рішення назвати її «Умма».
Слово «умма» в ісламській традиції означає «мусульманське суспільство» без поділу на національні, класові та інші стани. Термін підкреслює наднаціональну сутність Ісламу, де на першому плані постає релігійна єдність і братерство. У той час, як більшість мусульманських об’єднань зосереджені на роботі з певними етнічними групами, ДУМУ «Умма» проголосило своєю метою роботу з усією мусульманською уммою країни. Особлива увага приділятиметься об’єднанням вірних за ісламськими принципами рівності та братерства.
Управління є незалежною та самостійною неприбутковою релігійною організацією, яка має право співпрацювати з будь-якими духовними центрами та об’єднаннями мусульман в Україні та за її межами, вільно контактувати та мати стосунки з ними, згідно з доктриною Ісламу. ДУМУ «Умма» здійснює свою діяльність у відповідності з доктриною Ісламу сунітського напрямку, згідно з конституцією України, законом України «Про свободу совісті та релігійні організації», зі статутом Управління та іншими законодавчими актами України.
Серед цілей ДУМУ «Умма» варто відзначити:
— об’єднання мусульманських громад для спільної відправи релігійних ритуалів та потреб;
— відродження культурних та історичних ісламських цінностей і традицій;
— організація конференцій і семінарів з метою ознайомлення українського суспільства з доктриною, культурою, історією та тенденціями в Ісламі;
— організація добродійних заходів;
— створення умов для відправи мусульманських релігійних обрядів (будівництво мечетей, ісламських культурних центрів тощо);
— організація прощ;
— видання газет, журналів, книжок, аудіо- та відеопродукції;
— встановлення дружних зв’язків із громадами та окремими представниками інших конфесій з України та за кордоном;
— організація догляду за мусульманськими кладовищами та ділянками на цвинтарях, допомога в організації поховань за мусульманським обрядом;
— організація навчання громадян у духовних навчальних закладах за кордоном; у планах Управління — відкриття духовних навчальних закладів для навчання імамів і заснування інших закладів для вивчення культури, історії та релігійної доктрини Ісламу.
Релігійні зібрання (богослужіння) провадяться щоп’ятниці, в дні мусульманських свят та в інші дні за визначенням ДУМУ «Умма» в мечетях, молитовних будинках та інших приміщеннях, якими користуються релігійні громади, що входять до складу Управління.
Найвищий керівний орган Управління — Загальні збори, на яких обирається муфтій і правління (рада імамів) в кількості 7 осіб (6 імамів + 1 муфтій). Муфтій та правління обираються на строк 2 роки.
25 січня 2009 року в Києві відбулися перші збори, на яких делегати громад обрали муфтієм ДУМУ «Умма» Саіда Ісмагілова, який раніше обіймав посаду імама Донецької мусульманської громади «Дуслик» («Співдружність»). Вищу релігійну освіту Саід-хазрат Ісмагілов отримав на теологічному факультеті Московського Вищого Духовного Ісламського коледжу (нині — Московський Ісламський університет). Попрацювавши один рік в Українському Ісламському університеті (м. Донецьк), Саід-хазрат уступив до Державного університету інформатики й штучного інтелекту на факультет філософії та релігієзнавства, де отримав науковий ступінь магістра.
Головою правління ДУМУ «Умма» є Ігор Карпішин; заступником голови обраний Іслям Гімадутін — обидва є представниками Київської релігійної громади «Ісламський центр».
На перших загальних зборах до складу ДУМУ «Умма» прийнято чотири нові релігійні громади з Луганська, Дніпропетровська, Сніжного та Костянтинівки. Таким чином загальна кількість громад ДУМУ «Умма» вже становить чотирнадцять. Так само на зборах було підтримано пропозицію підписати договір про дружбу й співпрацю з ВАГО «Альраід».
ДУМУ «Умма» планує провадити активну діяльність із консолідації всіх мусульман країни. Для цього треба налагодити діалог і співпрацю з усіма громадами та духовними управліннями мусульман, які сповідують Іслам сунітського напрямку.
Ісламське відродження в нашій країні вже пережило стартовий етап і окремі групи мусульман уже згрупувалися навколо кількох духовних центрів. Наступним етапом має стати консолідація цих духовних центрів для подальшого розвитку ісламської традиції в Україні.
За матеріалами прес-служби “Умма”
Посилання на тему:
В Україні зареєстровано нове Духовне управління мусульман “Умма”
Іслам тільки у колективі (Інтерв'ю з муфтієм ДУМУ "Умма" Саідом Ісмагіловим)