Підсумки сьомого релігійно-просвітницького каравану «Мухаммед – милість для світів» на Донбасі

1
Маулід ан-Набі в Алчевську
20.02.2012
Оцініть статтю: 
(417 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

У 2012 році Духовне управління мусульман України «Умма» спільно з Донбаськими локальними релігійними громадами провело велику кількість заходів, присвячених Мауліду ан-Набі – місяцю народження Пророка Мухаммеда. Місце проведення було обране не випадково, адже саме Донбас є другим регіоном країни за кількістю компактно мешкаючих мусульман (після АРК).


Проведення релігійно-просвітницьких караванів було спочатку ініційоване як відповідь на публікацію карикатур на Пророка Мухаммеда (мир йому і благословення). Мусульманські громади не піддалися на провокацію, але визнали своїм обов'язком донести до людей, ким насправді була ця велика людина, аби розвіяти домисли й помилки, поширювані злостивцями про цю видатну історичну особистість.

Успіх проведення цих заходів і викликаний ними широкий громадський інтерес сприяли перетворенню каравану на добру щорічну традицію.

Відродження донбаської умми

Для мусульман регіону участь у подібних заходах є не лише можливістю більше дізнатися про останнього Посланця (світ йому і благословення); це також є актом підтвердження своєї релігійної і культурної ідентичності людьми, які за часів радянського періоду тривалий час піддавалися досить агресивній асиміляції в немусульманському середовищі.

Саме асиміляцією пояснюється сприйняття релігійних заходів переважною більшістю молодих людей як «традиційних зустрічей для людей похилого віку». Тому ДУМУ «Умма» та місцеві релігійні лідери постійно закликають старше покоління, щоб ті приводили з собою молодь, аби змінити сприйняття, щоб були продовжувачі справи Пророка після тих людей похилого віку, що пішли у світ інший. Останнім часом, проте, ситуація стала потрохи виправлятися, і можна бачити як зрілих, так і зовсім молодих чоловіків і жінок, які, у свою чергу, приводять своїх малолітніх дітей, а також підлітків. Починається поступове відродження донбаської умми.

Люди люблять свого Пророка, проте, на жаль, більшість з них мало знає про нього. Цього року лектори, нагадуючи присутнім про події з життя Мухаммеда (мир йому і благословення), робили акцент на ставлення до представників інших конфесій, яке останній Посланець виховував у своїх послідовниках особистим прикладом. Ця тема більше, ніж актуальна сьогодні для всіх мусульман, проти яких ведеться досить агресивна пропаганда про їх нібито непримиренність до іновірців. Актуальна вона і для цього багатонаціонального і мультикультурного регіону, де мешкає безліч мусульман.

У кожному з населених пунктів безкоштовно поширювалася література про Пророка Мухаммеда, настінні календарі; діти ж отримували солодощі і пам'ятні подарунки.

Подібні заходи не лише поширюють знання самих мусульман; відвідуючі їх немусульмани, і, зокрема, представники влади, відкривають для себе дійсний сенс віровчення Ісламу стосовно добросусідства, спільної побудови суспільства, взаємодопомоги і справедливості, позбавляючись нав'язаних їм стереотипів.

Але мусульмани України не лише розповідають про високі ідеали своєї релігії – вони намагаються використати кожну можливість втілити їх у своєму повсякденному житті.
Саме тому діяльність мусульманських громад країни знаходить позитивну оцінку представників влади різних рівнів.

Маулід ан-Набі у Брянці

Найбільший захід відбувся в місті Брянка Луганської області. У Центральному палаці культури міста зібралося близько 200 мусульман із самої Брянки, а також із сусідніх Кировська і Стаханова. Попри те, що на вулиці стояв лютий мороз, а приміщення ДК не опалюється, усі учасники з великим піднесенням і святковим настроєм залишалися там до самого кінця заходу – навіть маленькі діти, які підготували вірші про Пророка(мир йому і благословення) і читали їх зі сцени.

Адміністрація міста Брянки сердечно привітала мусульман з цією пам'ятною датою.

Муфтій ДУМУ «Умма» шейх Саїд Ісмагілов виступив із лекцією про життя Пророка Мухаммеда (мир йому і благословення) і тих принципах, які він поклав за основу образу послідовників Ісламу; розповів про його життя, високі моральні якості, які він особистим прикладом стверджував серед оточуючих людей, підтримував їх прагнення виправитися і стати краще.

Імами міст читали аяти Священного Корану і мольби-дуа. Окрім цього, кожна з громад продемонструвала відеоролик, що ілюструє її діяльність: недільні школи, свята, спільні молитви, пост та іфтари, благодійні акції тощо.

Більшість мусульман Луганської області є татарами з останніх хвиль міграції (післявоєнна індустріалізація, відновлення шахт і заводів вимагали залучення безлічі робочих рук), тому після офіційної частини послідувало чаювання з традиційними татарськими стравами і солодощами.

Маулід ан-Набі у Константинівці

Місто Константинівка займає важливе місце у Донецькій області завдяки тому, що поряд із ним розташована безліч інших промислових міст: Дзержинськ, Артемівськ, Горлівка тощо. Тому на заходи, що проводяться в новій мечеті міста, з'їжджаються віряни з навколишніх населених пунктів. Імам цієї мечеті, що спеціально приїхав з Туреччини, окрім проведення релігійних обрядів, дає уроки Ісламу, навчає читанню Корану, молитві та іншим важливим аспектам релігійної практики як дітей, так і дорослих.

На захід, приурочений до Мауліду ан-Набі зібралося близько 130 осіб.

Після лекції про життя і величезний приклад Пророка Мухаммеда (мир йому і благословення), імам читав аяти з Корану і мольби-дуа. Історично так склалося, що більшість серед прихожан складають азербайджанці-сунніти, тому чаювання відбувалося вже за їхніми традиціях та зі стравами, в основному, азербайджанської кухні.

Маулід ан-Набі в Луганську

Захід у Луганську відбувався в п'ятницю, і тому почався з п'ятничної хутби (проповіді) про життя останнього Посланця (мир йому і благословення) у Луганській соборній мечеті. Вона була переповнена присутніми – основна зала і балкон вмістили близько 200 чоловіків, до того ж, на окремому поверсі розташувалися до 50 жінок і дітей.
Громада Луганська багатонаціональна: основна її частина складається з вихідців із Кавказу, проте, є й араби, вихідці з Середньої Азії, татари, українці та росіяни.

Після хутби і п'ятничної молитви була лекція про життя Пророка (мир йому і благословення), яка супроводжувалася читанням Корану і дуа як за тих, що живуть сьогодні, так і за вірян, що померли.

Після інформативної частини заходу, присутні могли поспілкуватися за чашкою гарячого чаю і пригощанням.

Маулід ан-Набі в Алчевську

Алчевськ – металургійне місто, основна частина мусульман якого представлена татарами. Тому й приурочені до Мауліду заходи мали татарський національний колорит.

Мусульман, яких зібралося близько 80 осіб, привітав голова міста. Особливо ж приємно було отримати привітання від вихованців одного з дитбудинків, яким допомагає місцева громада: діти дізналися, що у мусульманської громади пам'ятна дата, і своїми руками зробили подарунок – прикрасу для мечеті у вигляді дерева з дроту з листям із бісеру. Це дерево, заввишки близько 25 сантиметрів, стало дуже цінним і зворушливим подарунком для мусульман.

Згідно зі старовинною татарською традицією, окрім лекції про Пророка (мир йому і благословення), аятів із Корану, хадисів, дуа і салаватів (благословень Пророкові) імам читав касиду «Бурда» («Плащ»). Цей своєрідний «Поетичний життєпис Пророка Мухаммеда» у вигляді чотиристопних віршей, перекладений на безліч мов світу і спрощує сприйняття і запам'ятовування важливих подій із життя останнього Посланця (мир йому і благословення).

Власкор.

Посилання на тему:

У Донбасі проходить 7-й сезон релігійно-просвітницького каравану «Мухаммед – Милість для світів»

В Донбасі завершився 6-й сезон релігійно-просвітницького каравану «Милість для світів»

В Україні пройшли зустрічі, присвячені Мавліду

У Стаханові відсвяткували Маулід

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.