Події, що сталися в нашій країні після 2014 року, розпочали новий етап в історії Ісламу і мусульман в Україні. Про це заявив муфтій ДУМУ «Умма» шейх Саід Ісмагілов 21 червня в Інституті філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України під час презентації колективної монографії «Мусульманська спільнота України: інституціоналізація і розвиток».
Саід-хазрат привітав колектив авторів з виданням спільного твору та підкреслив, що в подібних працях мають відображатися останні тенденції в Україні:
— Справа в тому, що після окупації Криму та Донбасу мусульманське життя країни повністю зруйноване, воно зовсім не таке, як було до 2014 року, — наголосив Саід Ісмагілов.
За словами релігійного діяча, починаючи з часів здобуття Україною незалежності, Іслам вийшов з підпілля, бо в радянські часи, після депортації кримськотатарського народу, вважалось, що мусульман в Україні немає:
— Я, як дитина з татарської родини, бачив це підпільне життя українських мусульман. Коли Україна здобула незалежність, почався бурхливий розвиток ісламських інституцій, відродження Ісламу, і вже десь у 2012–13 рр. це здавалось сталою тенденцією. Наприклад, запрацювала Рада муфтіїв мусульман України, були відкриті навчальні заклади, кожне духовне управління, кожна організація займали певну нішу в духовному, громадському житті. Ще на початку 2014 року я не думав, що у нас відбудеться повна трансформація релігійного життя, але так сталось, що всі попередні напрацювання з 1991-го по 2014-й рік повністю зламані. Наприклад, більшість навчальних мусульманських релігійних закладів в Криму закриті, немає більше громад, мечетей. Ми ще не намацали дно під ногами, щоб від нього відштовхнутися. Зараз у нас взагалі все невизначено. Маю надію, що у монографії все відображено, тому що це новий етап в історії Ісламу і мусульман в Україні, — розповів Саід Ісмагілов.
Нагадаємо, коментуючи вихід колективної монографії «Мусульманська спільнота України: інституціоналізація і розвиток», муфтій ДУМУ «Умма» підкреслив, що найбільша цінність цієї праці в тому, що вона є останньою, в якій певним чином враховані події, що відбулися в нашій країні, і книга «показує новітню історію мусульман в Україні».