В Інституті філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України в Києві 21 червня відбулася презентація колективної монографії «Мусульманська спільнота України: інституціоналізація і розвиток». Муфтій ДУМУ «Умма», присутній на заході, подякував творчому колективу авторів «за цю дуже корисну роботу».
Коментуючи видання, Саід Ісмагілов торкнувся частини монографії, що стосується «свого духовного управління». Як сказав шейх, «я називаю його своїм, тому що я їм опікуюся». У муфтія ДУМУ «Умма» виникло запитання, чи автори інтерв’юйовали духовні управління і релігійні громади?
— До нас, ДУМУ «Умма», ніхто не звертався і не запитував, яке у нас становище, яка кількість громад? Поділяємо ми якісь погляди чи ні, які в нас тенденції. Займаючись такою фундаментальною працею, науковці не можуть посилатися лише на роботи інших дослідників або публікації ЗМІ. Вони мусять звернутися до кожної з мусульманських спільнот, про які йдеться у книзі, спитати їх думку, з’ясувати, чи дійсно те, що вважає автор, відповідає дійсності. Можливо, релігійна громада аргументовано спростує певні погляди.
Мені було б цікаво, якби науковці зв’язались з муфтієм Криму, Таврійського муфтіяту, з муфтієм ДУМУ «Єднання», з ДЦМО і запитали їх позицію. Моє побажання на майбутнє. Коли шановні науковці створюватимуть такі важливі твори, нехай звертаються до самих духовних управлінь. Я дуже відкритий і можу висловитися стосовно кожної громади, — сказав Саід Ісмагілов.
За його словами, більшість мусульманських релігійних діячів та громад є не публічними, вони «офіційно не виступають, не відповідають на запитання». А найважливішим і найцікавішим є те, як вони себе позиціонують.
— Переломний етап стався в житті мусульман України. Це дуже важливо, і я маю надію, що всі ці трансформації будуть досконало викладені, — додав релігійний діяч.