Вчора, 26 листопада, в Укрінформі відбувся круглий стіл: «Ісламська держава: генеза і нові тренди», організований Всеукраїнською громадською організацією «Український центр ісламознавства». Серед багатьох відомих вчених участь в заході взяв і старший науковий співробітник Інституту сходознавства ім. Агатангела Кримського НАН України, почесний президент «Українського центру ісламознавства», «патріарх української дипломатії та сходознавства» Юрій Кочубей. Ми пропонуємо нашим читачам тези його доповіді.
− Мені здається, що засідання нашого круглого столу на часі. Настав момент, коли ми можемо сказати своє слово щодо подій, які відбуваються в світі, і це слово повинно бути почуте нашими державними, а не тільки громадськими, активістами. Справді, є питання щодо Ісламу, а тепер вже й Ісламської держави. Це феномен, на який ми повинні реагувати.
Надійшла інформація, що нібито Ісламська держава опублікувала список країн, з якими вона воює. Виявляється, що вона воює і з Україною. Я так не вважаю, бо розглядаю ІД як феномен ідеологічний, як феномен протистояння між західними державами і країнами Близького Сходу.
Але справа, як би там не було, серйозна. Ми, як громадська організація, і всі тут присутні, які мають стосунок до цієї тематики, повинні відчути і свою відповідальність, і своє завдання. Я маю на увазі, що у людей в головах повно всякої каші щодо Ісламу, Ісламської держави і ситуації на Близькому та Середньому Сході взагалі. Тому люди, які вважають себе фахівцями, повинні нести об’єктивне слово правди про цю ситуацію: звідкіля все це почалося, коли у стосунках між Заходом та Ісламським світом виникла така напруженість, яка веде до розгортання війни на наших очах.
Я вважаю, завдання всіх спеціалістів і громадських організацій − пояснювати нашим громадянам, що ж таке Іслам насправді, і що таке Ісламська держава. Що ми повинні робити? Це добре, що ми зібралися, але я думаю, що нам треба якось виходити на широкий загал, активніше просувати наші ідеї через засоби масової інформації. Ми повинні надавати інформацію, інакше вони будуть вигадувати, відтворювати міфи, передавати їх читачам, а таким чином виникає неприязнь до Ісламу, мусульман і абсолютно неправильне розуміння подій, які відбуваються в цьому важливому для нас регіоні. Наш центр має бути більш активним. Це буде наш внесок у вирішення проблеми ознайомлення громадян з тим, що відбувається на Близькому і Середньому Сході, і завдань зовнішньої політики. Дякую!
Після закінчення заходу наш кореспондент уточнив у Юрія Миколайовича, що саме треба «оптимізувати» Україні у зовнішній політиці?
− Вона повинна бути активнішою та прозорішою, щоб нас не викинули в антиарабський, антиісламський табір. Ми повинні підтримувати Туреччину, наприклад, в її законних правах. Чому ні? − додав Юрій Кочубей.