Вибори в неспокійних регіонах: як голосували наші співгромадяни на Сході та Півдні країни

Одну дільницю намагалися було відкрити — але її доволі скоро атакували і розгромили збройні люди, взявши в полон членів комісії, - Саід Ісмагілов.
27.06.2014
Оцініть статтю: 
(153 оцінки)
oleg
Зображення користувача oleg.

Сьогодні відбулася урочиста інавгурація новообраного Президента України Петра Порошенка. Переможець позачергових президентських виборів присягне на вірність народу України на урочистій церемонії.

Серед передвиборних обіцянок – нормалізація обстановки в східних областях і повернення анексованого Криму. Ми вирішили запитати у жителів цих регіонів про те, як проходило голосування в їхніх населених пунктах, а також наскільки вони довіряють передвиборчій програмі Петра Олексійовича.

Любов Путіліна, Харків
Слава Богу в нашому місті, на відміну від Донецька і Луганська, напруженої обстановки не було. Крім того ми, як мусульмани, усвідомлювали відповідальність моменту і розуміли, що Всевишній не змінить наше становище, якщо ми до цього не докладемо хоча б такі мінімальні зусилля.

Ми довго готувалися до цього дня, аналізували ситуацію та передвиборні програми… Звичайно, зростання сепаратизму на Сході країни вплинуло на мій вибір: адже в іншій обстановці я б, можливо, голосувала за більш радикального кандидата. Але зараз я вибирала того, хто здатний стабілізувати обстановку; хто на ділі довів, що буде підходящим правителем для нашої єдиної, вільної України на найближчі роки.

Саід Ісмагілов, Донецьк
Оскільки екстремісти ДНР вважають себе окремою незалежною державою — вони ще загодя заявили, що ніяких виборів на підконтрольній їм території відбуватися не буде. Заяви не були голослівними: адміністрації будівель, де зазвичай розташовувалися виборчі дільниці, всіляко залякували, територіальні виборчі комісії здебільшого навіть не були сформовані.

Терористи нападали на окружні виборчі комісії, викрадали їх голів, активістів, обіцяли спалити бюлетені, а разом з ними — всіх, хто прийде на вибори. Ці люди озброєні і вкрай неадекватні, і в їх готовності виконати свої погрози ніхто не сумнівався. Одну дільницю намагалися було відкрити — але її доволі скоро атакували і розгромили збройні люди, взявши в полон членів комісії.

Не було ніякої можливості брати участь у виборах, оскільки правоохоронні органи України фактично не контролюють ситуацію в частині населених пунктів Донбасу — Донецьку, Макіївці, Слов’янську, Краматорську, Костянтинівці, та інших населених пунктах, — а самі люди дуже залякані. Деякі, втім, ходили в будівлі, де зазвичай розташовувалися їхні ділянки, хотіли проголосувати — але переляканий персонал благав їх скоріше йти і не піддавати всіх смертельній небезпеки.

Наскільки я знаю, західні та південні райони Донецької області таки проголосували — десь 15% від усіх тутешніх виборців. Що дивно для регіону, що традиційно підтримує «регіоналів» — більшість голосів віддали Петру Порошенко.

Крим
Нажаль, в анексованому Криму голосування не було. Проте, громадяни з кримською реєстрацією мали можливість голосувати на будь-якій виборчій дільниці материкової частини країни — за умови, що вони вчасно подадуть заяви про це.

Кримчанка Ніяра Абдуллаєва розповіла кореспонденту «Крим. Реалії», що більшість її земляків виявилися позбавленими можливості проголосувати: «Багато хто хотів би сьогодні бути тут і віддати голос за свого кандидата, зробити вибір на користь європейського курсу країни. Але, нажаль, не всі можуть собі дозволити приїхати сюди. У когось немає фінансової можливості, а хтось — побоюється гонінь в Криму через свої політичні погляди».

Більшість кримчан, спеціально виїжджали з півострова в день виборів, голосували в Херсонській області. Крім того, можливість проголосувати була у вимушених переселенців, яких взяли у Києві, Рівному, Тернополі, Львові, Івано-Франківську, Ужгороді.

Ірина Черкасова, Одеса
Наше мирне, спокійне і толерантне місто пережило трагедію, яка, безумовно, вплинула на настрої людей. Вибори були для багатьох межею, за якою вони хотіли залишити тривогу, нестабільність, страх за життя близьких людей і своє майбутнє. Окрім іншого, думаю, багато хто зрозумів необхідність активної життєвої позиції і необхідність роботи над спільним майбутнім. Тому цього року людей на виборчих дільницях було багато, що втім, ніяк не заважало проведенню голосування.

Скажу свої враження — на виборчій дільниці відчувала себе, як у клубі джентльменів. Гранично ввічлива, хоч і злегка втомлена під вечір, міліція. Група спостерігачів, деякі з яких спокійно і ненав’язливо допомагали тим, хто прийшов, на дільниці. Зокрема, мені, коли я забарилась перед кабінками для голосування, один зі спостерігачів відкинув полотнище, запрошуючи у вільну кабінку, і відразу ж, як тільки я, подякувавши йому ввійшла, відійшов убік.

На мій вибір, як і на вибір багатьох, вплинули сепаратистські тенденції і події, що відбуваються на сході України. Я розуміла, що для нас всіх буде краще, якщо вибори пройдуть в один етап і наша держава зможе якнайшвидше розпочати нормальну роботу.

При всій повазі до багатьох, не менш гідним кандидатам, я вибрала Петра Порошенка, оскільки розуміла, що він — представник сил, що вибрали курс на євроінтеграцію України, а також тих олігархічних структур, які сьогодні мають реальні важелі впливу на ситуацію.

Лише час покаже — чи права я, чи мають рацію переважна більшість моїх співгромадян, чия думка співзвучно моїй, але сьогодні можу сказати одне — вибори дали нам надію. Вперше за багато місяців ми повірили, що ми вирвемося з страшного виру, в який нашу державу і всіх нас втягнули воюючі клани і еліти за підтримки сусідньої держави. І ми також зрозуміли, що вибори — це не кінець, а тільки початок. Початок нового життя і початок роботи для всіх нас над побудовою держави — сильної, справедливої і по-справжньому європейської.

підготувала Тетяна Євлоєва

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.