Хто більш релігійний − чоловіки чи жінки?

Жінки на 2 процентні пункти частіше називають себе віруючими
Гендерний розрив у відвідуваності богослужінь в країнах мусульманського і християнського світу
Гендерне співвідношення вірян
Гендерне співвідношення вірян
У трьох країнах − Узбекистан, Косово і на палестинських територіях − жінки моляться частіше, ніж чоловіки. А в трьох інших країнах (Мозамбік, Танзанія і Сенегал) − навпаки: мусульманські чоловіки моляться частіше, ніж жінки
28.03.2016
Оцініть статтю: 
(657 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Вчені спробували з’ясувати, хто більш релігійний − чоловіки чи жінки. З деякими цікавими фактами, названими соціологами в дослідженні Pew Research Center, опублікованому виданням BusinessViews, пропонуємо ознайомитися і нашим читачам:

− Серед найвпливовіших релігійних лідерів в історії (Мухаммад, Авраам, Мойсей, Ісус, Будда) − переважно чоловіки. Багато релігійних груп, зокрема католики, православні, євреї, бачать в духовенстві тільки чоловіків, в той час як інші, зокрема деякі конфесії в євангельських протестантських традиціях, в останні роки відмовилися від гендерних обмежень, а в деяких країнах серед вірян − переважають жінки, − йдеться у преамбулі до публікації.

У 61 з 192 країн, де проводилися дослідження, жінки (принаймні на 2 процентних пункти більше, ніж чоловіки) називають себе послідовниками тієї чи іншої релігії. В інших країнах жінки і чоловіки приблизно рівні за ступенем релігійної приналежності, тому що в багатьох випадках майже всі люди обох статей ідентифікують себе з якоюсь релігійною групою. При цьому немає країн, в яких чоловіки були б більш релігійними, ніж жінки.

У Сполучених Штатах, наприклад, за даними опитування 2014 року, жінки частіше, ніж чоловіки, вважають релігію «дуже важливою» в житті (60% проти 47%). Американські жінки також частіше моляться кожен день (64% проти 47%) і відвідують релігійні служби принаймні один раз в тиждень (40% проти 32%).

За свідченням ЗМІ, жінки настільки перевищують за чисельністю чоловіків на лавках багатьох американських церков, що деякі священнослужителі були змушені змінити декор, музику і стиль поклоніння, щоб спробувати залучити в свої парафії більше представників сильної статі.

Відзначаючи аналогічні гендерні відмінності в інших країнах, в основному в Європі, деякі соціологи стверджують, що жінки є більш релігійними, ніж чоловіки в усіх суспільствах, культурах.

Більш спірним є припущення деяких соціологів про те, що гендерний розрив в релігійності є біологічним за своєю природою, можливо, що випливають з вищих рівнів тестостерону у чоловіків або інших фізичних, фізіологічних і генетичних відмінностей між чоловіками і жінками.

Питання − «Як і чому чоловіки і жінки відрізняються за рівнем релігійності» було предметом наукових дискусій протягом десятиліть. Для того, щоб зробити свій внесок у цю тривалу суперечку, Дослідницький центр Pew накопичив дані за ознакою статі та релігії в шести різних групах вірян (християни, мусульмани, буддисти, індуїсти, євреї і релігійно нейтральні) в десятках країн, в тому числі в багатьох з нехристиянських більшістю.

Дані про релігійну приналежність в 192 країнах були зібрані з переписів, демографічних і загальних досліджень населення в рамках багаторічної роботи Центру. На основі цих широкомасштабних і всеосяжних наборів даних були зроблені висновки, що в усьому світі жінки є більш набожними. Але дослідження також показує більш складні відносини між релігією і статтю, ніж прийнято вважати. Якщо жінки, як правило, є більш релігійними загалом, то чоловіки показують вищі рівні релігійної прихильності в деяких країнах і релігійних групах.

Наприклад, християнські жінки є більш релігійними, ніж християнські чоловіки. У той же час мусульманські жінки і чоловіки-мусульмани показують подібні рівні релігійності за всіма показниками за винятком частоти участі в богослужіннях. Через релігійні норми мусульманські чоловіки відвідують служби в мечеті набагато частіше, ніж мусульманські жінки.

Визначення рівня релігійності у найрізноманітніших спільнотах і віросповіданнях є складним завданням. Потрібно враховувати кілька індикаторів: релігійна приналежність, частота відвідувань богослужінь, частота молитви, чи відіграє релігія важливу роль в житті конкретної людини.

За оцінками дослідників Pew Research Центру, з тієї чи іншою релігійною групою себе ідентифікували 83,4% жінок у всьому світі і 79,9% чоловіків. Цей розрив у 3,5 процентних пункти означає, що на релігійну приналежність жінок претендує на 97 мільйонів більше, ніж чоловіків.

Іншим показником релігійності є те, як часто жінки і чоловіки відвідують релігійні богослужіння. У багатьох переважно християнських країнах серед жінок більш високі показники щотижневого відвідування церкви. Але серед мусульман та ортодоксальних регулярно відвідують богослужіння в мечеті або синагоги частіше чоловіки. Вищі рівні тижневої відвідуваності серед мусульманських та єврейських чоловіків обумовлені значною мірою релігійними нормами. У більшості ісламських суспільств мусульманські чоловіки повинні відвідувати загальну полуденну п’ятничну молитву в мечеті, в той час як жінки можуть виконати це зобов’язання окремо як в мечеті, так і за її межами. З 81 країни, де проводилися дослідження, в 28 (в основному з мусульманською більшістю) − чоловіки показують частішу щотижневу відвідуваність, ніж жінки.

В Ефіопії абсолютна більшість населення (98%) вважає релігію найважливішим аспектом свого життя. Зауважимо, що за даними шестирічної давності, населення цієї країни становило 88 млн. осіб (14 місце в світі). При цьому сама релігійна приналежність ефіопа може бути різною − половина населення сповідує християнство, третина − послідовники Ісламу, інші дотримуються традиційних африканських вірувань.

З детальними результатами дослідження можна ознайомитися за посиланням.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.