ІНІЦІАТИВА «21 ЛИСТОПАДА» ЗІБРАЛА НОВУ УКРАЇНСЬКУ ІНТЕЛІГЕНЦІЮ ДЛЯ ПОБУДОВИ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА

Валерій Пекар, віце-президент Українського союзу промисловців і підприємців. Проект «Нова міфологія України»
Сергій Дацюк, філософ, натхненник проекту «Інше: створення нової філософії»
Олександра Коваль, голова ГО «Форум видавців»
Георгій Коваленко, протоієрей УПЦ Московського патріархату
Саід Ісмагілов, муфтій мусульман України
Всеволод Кожум'яка, громадський діяч, харківський бізнесмен
Віталій Сич, головний редактор тижневика «Новий час»
02.03.2015
Оцініть статтю: 
(436 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Ініціатива «21 листопада», до складу якої увійшли діячі науки, культури, мистецтва, підприємці, релігійні та громадські діячі, була створена в Україні 26 лютого цього року. Її організатори заявили про те, що метою цього об'єднання є просування в країні європейських цінностей в Україні та українських цінностей в Європі. Один з важливих принципів проекту - заборона на участь у ньому політиків і державних службовців. Всі її члени рівні: рішення приймаються колегіально. Ініціатива - багатогранний проект, який буде включати в себе медійний, науковий, культурний, просвітницький, соціально-політичний та інші аспекти.

На першій презентації «21 листопада» про своє бачення в якості члена цієї ініціативи розповіли учасники заходу: Ваче Давтян, Сергій Дацюк, Андрій Длігач, муфтій Саід Ісмагілов, протоієрей Георгій Коваленко, Олександра Коваль, Всеволод Кожемяко, Саша Кольцова, Валерій Пекар, Віталій Сич , Олександр Ткаченко, Влад Троїцький, єпископ Борис (Ґудзяк), а також Руслана Лижичко. Думки деяких учасників представлені в цьому інтерв'ю.

Валерій Пекар, віце-президент Українського союзу промисловців і підприємців. Проект «Нова міфологія України»

«Не я придумав цей проект. Його придумало спільно приблизно два десятки людей, які є одними з учасників громадянського руху «Нова країна». Коли ми почали працювати над створенням нового іміджу України на світовому рівні, ми побачили одну просту річ - народи світу спілкуються між собою, розповідаючи один одному історії про себе. Ми всі знаємо, які історії про себе розповідають жителі Греції, Італії, Франції, США, Японії. А які історії розповідає про себе Україна? У нашій країні відбулися фантастичні зміни протягом останнього року, може, навіть недостатньо усвідомлені нами самими і абсолютно не усвідомлені в усьому світі. Світ поки не розуміє - що таке Україна? І що за люди там живуть? Ми сьогодні прощаємося з цим старим світом, в якому наша країна називалася то Малоросією, то Українська РСР. Сьогодні народжується нова Україна. Ця нова Україна повинна мати нові міфи і нових героїв. Старий український міф - це міф Шевченко і Гоголя. Це дуже класні міфи, але, друзі, вони вже застаріли. Вони вже не надихають. Зараз розповідати про «Вечори на хуторі біля Диканьки», «Вія» і все інше - вже не актуально. А нові міфи породжує саме життя. Небесна Сотня, кіборги... І таких героїв за останній рік вже дуже багато. Нам потрібні міфи, які будуть розказані професійними поетами, письменниками, художниками, драматургами, режисерами і продюсерами. І не тільки українцями, а й гостями України. Сучасний український світ населений зовсім іншими персонажами, ніж під час Шевченко і Гоголя. Він населений «укропами», киборгами, майданівцями, волонтерами. Волонтери - це фантастичний світ для міфу, який поки ніким не розказаний. Всі ці люди створюють сучасну українську історію. Про це читатимуть у підручниках історії вже через одне покоління. Сучасна Україна - це не просто спадкоємиця Київської Русі і Запорізької Січі. Це країна 21 століття. У результаті протягом досить короткого часу наші нові українські міфи, наші нові українські меми, будуть «упаковані» в тексти, відео, кіно, дорослі і дитячі книги, статті у Вікіпедії, сценарії фільмів, бізнес-проекти, спортивні заходи, рекламні ролики, пости в соціальних мережах, музику, картини - що завгодно. Для того, щоб сьогодні нам виграти війну семантичну, війну смислів, необхідно розповідати нові історії про Україну».

Сергій Дацюк, філософ, натхненник проекту «Інше: створення нової філософії»

«Повинен з'явитися новий розумовий тренд, нові ідеї, нові розумові установки, які дозволили б, з одного боку, закласти основи нової гуманітаристики, з іншого боку, дати відповіді на ті питання, які стоять, і спробувати описати той світ, в якому ми будемо жити - після кризи і війни, які вже почалися, і криза, і війна. Така коротко суть цього проекту. Його організаційна складова здійснюється мною персонально - я збираю тих людей і колег, які здатні це робити. Фінансову складову я теж намагаюся знайти самостійно. І не тільки в Україні, а й за кордоном. У цьому плані для мене ініціатива «21 листопада» є спробою не лише представити результати, спробою представити людей, які бачать сенс у цій роботі, але й спробою об'єднатися з іншими проектами - спрямованими на сьогоднішній день України».

Андрій Длігач, економіст, підприємець, викладач

«Ще десять років тому в Європі був анекдот про невідому досі країну, в якій співачка раптом виграла «Євробачення», футболіст став найкращим у Європі, шахіст став чемпіоном світу, боксер переміг за кількома версіями боксерських асоціацій. Що ж це за країна? Таким питанням задавалися в Європі. Шанс надається Україні в черговий раз. В черговий раз про нас говорять, в черговий раз інформація про нашу країну не сходить зі сторінок газет у всьому світі. Питання в тому, наскільки ми використовуємо ті можливості, які Україні надали черговий раз. Звичайно, ми будемо говорити в рамках ініціативи «21 листопада» не тільки про затвердження в Україні європейських цінностей, а й великою мірою про те, як цінності, що формуються в Україні, транслювати на весь світ. Роль, яка уготована Україні, це роль країни, яка задає новий порядок».

Олександра Коваль, голова ГО «Форум видавців»

«Я розповім, чому я прийшла в цю ініціативну групу і дуже цьому рада. До мене вже приліпився такий ярлик «мама українського книговидавництва», що звичайно, дуже перебільшено, бо воно зародилося ще задовго до цього, з часів Івана Федорова. Я прийшла в цю групу, щоб знайти «папу» для українського книговидавництва. А може і декількох. Судячи з ваших задоволених обличь я бачу, що ви до цього вже готові. Насправді, проблема українського суспільства в тому, що воно недооцінює значення культури, книги, читання для саморозвитку і розвитку країни та економіки і створення тих смислів, про які ми говоримо. Люди, які не читають, перестають адекватно оцінювати існуючу реальність і стають податливими пропаганді. Вони не мають навички критичного мислення. І саме це змушує мене займатися цією темою, брати за неї відповідальність і шукати тих людей, які здатні просувати і розвивати українські ідеї далі. Ось я зараз хочу сказати, як добре виглядає адреса нашого сайту - 2111.org.ua. Це як би «швидка допомога». Я думаю, що ця ініціатива і стане такою швидкою, невідкладною і дуже потрібною для України допомогою».

Георгій Коваленко, протоієрей УПЦ Московського патріархату

«Я чи не вперше з'являюся в такому мирському вигляді. Я це зробив, тому що приєднався до цієї ініціативи. Це явне підтвердження такого виразу - «клобук не робить ченцем». Так само, як і хрест на грудях або на шиї, чи не робить людину християнином. Таким чином я намагаюся підкреслити, що я в цій ініціативі не уявляю жодного релігійного співтовариства, але, напевно, є представником всіх віруючих людей в Україні, для яких важливі загальнолюдські цінності, перш за все, біблійні цінності. Це, в першу чергу, Божі заповіді, які єдині для представників традиційних для України релігій - і для християн, і для іудеїв, і для мусульман. З іншого боку, коли я чую про європейські цінності, переді мною відразу виникає прапор Євросоюзу. Ось ці зірочки, що утворюють коло, є фактично зображенням німба Божої Матері і нагадуванням про те, що біля витоків створення сучасних європейських цінностей стояли християни, які намагалися переосмислити посттоталітарну, постнацистську епоху. Ми повинні навчитися говорити про цінності також просто, як читати молитву «Отче наш». Крім того, 21 листопада - це день Покровителя архістратига Божого Михаїла, якого шанують, як представники християн, так і іудеї, і мусульмани».

Саід Ісмагілов, муфтій мусульман України

«Україна має дуже давню історію інтелектуальних спільнот, зборів, що не прислужували владі і не були у владі, але працювали на користь України і українського суспільства. І навіть Тарас Шевченко був у такому співтоваристві. Я вважаю, оскільки Україна - багатонаціональна країна, то дуже важливо, щоб нова міфологія та ідеологія країни формувалися інтелектуальною елітою. Якщо ми самі не будемо цього робити, то за нас, українців, хтось напише і історію, і міфологію, і створить ідеологію, як це вже відбувалося раніше. Те, що я татарин, мусульманин, беру участь у цьому проекті, підтверджує, що всі верстви нашого населення, всі верстви суспільства беруть участь у створенні нової країни, нової ідеології».

Всеволод Кожум'яка, громадський діяч, харківський бізнесмен

«Україна отримала ще один шанс. На моїй пам'яті - уже третій. Це рідкість кому випадає протягом життя спостерігати випадання трьох шансів для однієї країни. Я не впевнений, що доживу ще до одного, бо зараз спостерігається таке загострення і нерв. Країна народжується в страшних муках заново і ті питання, які піднімаються ініціативою «21 листопада», дуже важливі».

Віталій Сич, головний редактор тижневика «Новий час»

«Ваче Давтян сказав дуже важливу річ про те, що будь-який бізнес, у якого є місія, стає більш успішним. Це абсолютно правильно. У всіх виданнях, в яких я працював, були цінності - це і «Коммерсант», і тепер «Новий час». Мені хочеться, щоб у цілої країни, під назвою Україна з'явилися і свої цінності, і своя місія. Вже більше року ми живемо в зовсім іншій країні. У нас живуть люди різних національностей, віросповідань, і, на мій погляд, нам потрібен якийсь скріплюючий матеріал. Таким матеріалом і можуть стати цінності. Такого широкого розмаїття, яке є в Україні, не варто побоюватися. Якщо ви подивитеся на Італію або Німеччину, там різноманітностей не менше, але цих людей тримають не лише кордони, а й спільні цінності. Я з самого початку беру участь в об'єднанні «21 листопада» і ми спробували знайти ті цінності, які б стали певним орієнтиром для України. У тому, що наші цінності «свобода» і «гідність» - зійшлися всі відразу. З третім орієнтиром, на якому повинні були все зійтися - «праця» - виникли складності. Тому що у нас в Україні до цього слова треба ще додати слово «чесна». Природно, ми не хочемо просто ходити і розповідати, що у країни повинні бути цінності. Ми будемо просувати практичні проекти, які цим цінностям відповідають».

За матеріалами Дуся

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.