Кримські мусульмани: в очікуванні нових провокацій

Кримські мусульмани: в очікуванні нових провокацій
Кримські мусульмани: в очікуванні нових провокацій
04.12.2018
Оцініть статтю: 
(282 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

В анексованому Криму намітився черговий виток антиісламської істерії. Постійні обшуки у кримських татар та українців, затримання і фабрикування кримінальних справ проти нелояльного населення стали «звичним» явищем. Тепер російська влада півострова пішла ще далі, фактично прирівнявши кримських мусульман до терористів.

Як повідомив журналіст Антон Наумлюк, в міській лікарні Старого Криму в Кіровському районі персоналу роздали методичні рекомендації «Ознаки, що характеризують терориста-смертника». У методички докладно описують зовнішні ознаки людини, яка нібито бажає здійснити теракт. Згідно з текстом документа, «терористом» в регіоні може виявитися тільки мусульманин. Характеризуючи потенційного «чоловіка терориста-смертника», автори посібника вказують, що зловмисник може одягатися за європейською модою, носити не тільки штани, але і шорти, «незважаючи на те, що в ісламі такий стиль одягу не прийнятий».

«Найчастіше серед елементів одягу (штани, хустка, піджак тощо) є білий колір, який відповідно до мусульманських традицій свідчить про те, що людина йде на «самопожертву», сказано в тексті методички.

Кримський адвокат Еміль Курбедінов вважає, що інструкція, яку поширили в лікарні, — це приклад «кричущої ксенофобії».

— Розміщена в публічному місці, вона формує цілком певні уявлення і ставлення до всіх мусульман. Рядок про якусь білу частину одягу і зовсім повинна, мабуть, на думку автора, переконати, що в ісламі є поняття самознищення. Тут немає закликів і, відповідно, ознак злочину, але якщо чесно, якби таке написав хтось із тих мусульман, яких я захищаю, експертиза ФСБ безсумнівно ознаки екстремізму побачила б. І це теж результат подібного ксенофобського загального ставлення до мусульман, яке культивується такими ось методичками, — заявив адвокат.

У реальності справа не тільки в ксенофобії чи банальному шовінізмі. Методички могли потрапити до персоналу медзакладу тільки з відома адміністрації клініки. У свою чергу керівництво лікарні могло їх отримати від російських силовиків: співробітників ФСБ або «Центру Е», російської поліції Криму. Не виключено, що російські спецслужби готують в регіоні серію провокацій, в яких звинуватять якихось «ісламських терористів». Поки ж йде підготовчий етап, під час якого кримчан привчають до думки про те, що на півострові можуть орудувати «терористи-смертники».

Звертає на себе увагу персона нового керівника російського управління ФСБ щодо Криму і Севастополю генерала Леоніда Михайлюка. Відомо, що він перебуває на службі понад 35 років. Починав у Далекосхідному прикордонному окрузі, потім майже десять років (з 1992 до 2001 року) проходив службу на Північному Кавказі, в Республіці Адигея, де очолював відділ боротьби з тероризмом. Потім керував управліннями ФСБ Пермського краю, Вологодської і Калінінградської областей Росії. Пан Михайлюк боровся з тероризмом на Північному Кавказі в «найгарячіші» роки протистояння між Москвою і національними окраїнами Росії. Відповідно, досвід, отриманий ним в ті роки, буде використаний в Криму.

Кіровський район Криму обраний не випадково. Згідно з російським «переписом» населення 2014 року, близько третини місцевих жителів становлять саме кримські татари. Він є одним з тих регіонів республіки, в яких представництво корінного народу найбільш відчутно. Крім цього, в районі періодично проходять обшуки в будинках вірян та активістів. На початку листопада в ФСБ заявили, що схопили місцевого жителя за звинуваченням в участі в «діяльності незаконних збройних формувань на території України». Затриманий 22-річний чоловік, що проживає в Кіровському районі, нібито пройшов «спеціальну військову підготовку під керівництвом інструкторів» і входив до складу «кримськотатарського батальйону імені Номана Челебіджіхана».

Ще до російської анексії в цьому регіоні спостерігався латентний конфлікт між муфтіятом і представниками нетрадиційних для Криму течій ісламу. Важливо відзначити, що до подій 2014 року про «тероризм» не йшлося, але конфлікти серед мусульман не могли залишитися без уваги спецслужб. З огляду на те, що ФСБ використовує попередні «напрацювання» перебіжчиків з СБУ, не варто виключати, що чекісти вже визначили перелік потенційних «терористів» серед місцевих жителів.

Причини, за якими російська влада і спецслужби зацікавлені в «терористичній істерії», лежать на поверхні. По-перше, їм необхідно відвернути увагу кримчан і жителів сусідньої Росії від економічних проблем і купірувати соціальне невдоволення владою, яке наростає з кожним місяцем.

По-друге, Кремлю терміново потрібен привід, щоб вчергове звинуватити владу материкової України у спробах «дестабілізувати» обстановку на півострові. Не просто так російські пропагандисти, деякі чиновники і депутати публічно заявляють, що на території материкової частини України нібито діють табори з підготовки «терористів і диверсантів». Зараз, коли загострилося протистояння Києва та Москви в Чорному та Азовському морях, чергові «терористи» будуть вельми доречними. У Кремля з’являться додаткові аргументи, що дозволять «відбиватися» від претензій Києва та Заходу.

Третє — чекістам також необхідно відвернути увагу кримчан від терористичного акту, що стався в Керчі 17 жовтня. У місцевому політехнічному коледжі спочатку пролунав вибух, а потім почалася стрілянина. Як стверджують російські силовики, напад організував студент 4-го курсу, 18-річний Владислав Росляков. Згідно з основною версією, хлопець, скоївши злочин, «наклав на себе руки». В результаті трагедії загинула 21 особа. Слідчий комітет Росії спочатку порушив справу за статтею «тероризм». Як тільки первісна версія про зв’язок Рослякова з «українськими націоналістами» розвалилася, слідчі перекваліфікували справу за статтею «масове вбивство».

Російські силовики стверджували, що Росляков діяв сам, але офіційна версія рясніє «білими плямами» і суперечностями. Уважна публіка відзначає, що злочинець міг бути не один. Якщо відкинути версію про те, що напад інспірували самі чекісти, «повісивши» всі гріхи на мертвого студента, то картина для ФСБ також не є райдужною. Виходить, що зловмисник, під носом у поліції, ФСБ та інших служб, спланував злочин, обзавівся зброєю і пішов вбивати людей.

Кримські мусульмани залишаються найбільш зручним об’єктом для нападок і фабрикації кримінальних справ. Російська влада і спецслужби можуть керувати півостровом, лише вселяючи жителям страх перед «ворогами»: зовнішніми і внутрішніми. Не виключено, що ФСБ найближчим часом «запобігне» черговому «теракту», щоб виправдати нову хвилю репресій проти нелояльного населення.

Джерело: Крим. Реалії

 

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.