«Соціальна концепція мусульман України», яку 11 грудня офіційно підписали більшість релігійних та громадських мусульманських організацій України, сприяє консолідації їх діяльності та інтеграції в українське суспільство.
На цьому наголосив голова Центру ісламознавчих досліджень НУ «Острозька академія» Михайло Якубович під час церемонії підписання, що відбулася в Укрінформі:
— Цей документ сприяє інтеграції ісламських громад. У наш час, коли не тільки на Близькому Сході, а й загалом у світі спостерігаємо дезінтеграцію мусульман, наростання протиріч, полеміки, яка доходить до серйозних звинувачень одне одного, поділу за етнічною ознакою, тут ми бачимо спробу об’єднання на спільних принципах і діях, — сказав Михайло Якубович.
Він також зазначив, що Іслам як децентралізована релігія не передбачає якогось єдиного центру і мусульмани України не ставлять питання про посаду якогось єдиного муфтія чи створення централізованого органа.
— Але, з іншого боку, декларувалася спроба створити або відродити Раду мусульманських організацій України. Хочеться вірити, що підписання Хартії і Концепції нарешті запрацює і в цьому напрямі, — підкреслив Якубович.
Водночас дослідник додав, що суспільно-політичні і релігійні ідеї, які викладені у Соціальній концепції мусульман України, «є поверненням до первісного ісламського досвіду, але в новому контексті».
— Можна задатися питанням, а чому досі в ісламських спільнотах, зокрема і в Європі, таку велику роль відіграють авторитети з Близького Сходу? Тим паче, що чимало близькосхідних суспільств, на жаль, наразі в силу різних обставин вже не є прикладами впровадження ісламської норми в життя. І навіть чимало ісламських інтелектуалів відзначають майбутнє саме за мусульманами Європи — що настає епоха, коли перебирають ісламське лідерство зовсім інші народи. Якщо такі процеси відбуватимуться в Україні та багатьох сусідніх країнах (а хочеться вірити, що з текстом Концепції будуть ознайомлені, принаймні, муфтії зі Східної Європи), то цей документ матиме не лише всеукраїнське, а й, принаймні, пан’європейське значення. Тому що це ті процеси, які абсолютно по-новому відкривають мусульманську умму України, — підкреслив голова Центру ісламознавчих досліджень.