6 грудня народний депутат України Рефат Чубаров узяв участь у прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі на тему «Громадянська блокада Криму: попередні результати і наступні дії». Саме на цьому заході він заявив, що постачання електроенергії на півострів буде відновлено. Новину, яка викликала неоднозначну реакцію, швидко підхопили інформагентства. Проте багато інших цікавих фактів щодо блокади, які повідомив глава Меджлісу, залишилися мало поміченими.
Пропонуємо читачам ознайомитись із тезами виступу Рефата Чубарова, які проллють світло на певні подробиці енергетичної блокади Криму та її наслідків.
Потреби та можливості
Загальна потреба Криму в електроенергії складає приблизно 1050-1100 МВт. Останній рік з материкової України на півострів постачалося в середньому 850-900 МВт, плюс те, що генерують кримські теплоелектростанції. Загалом в умовах занепаду промисловості та санкцій на безбідне існування цього вистачало, більше того, електроенергією були стовідсотково забезпечені військові частини, гарнізони, зенітно-ракетні комплекси, аеродроми тощо. Це не могло продовжуватися з будь-яких причин: моральних, військових, політичних.
В Криму є чотири теплові станції: Севастопольська, Камиш-Бурунська, Сакська і Сімферопольська. Загалом вони генерують близько 100 МВт. Росіяни привезли 13 величезних пересувних генераторів, з яких працюють всього 5, кожен з них дає по 22,2 МВт, тобто трохи більше 100 МВт. Кримська влада та росіяни наполягають на тому, що кабель, який вони кинули через Керченську протоку, дає майже 230 МВт. Це просто брехня. Там максимум 95-100 МВт. Але проблема ще й в самій роздачі електроенергії Кримом. Навіть якщо прокласти ще один кабель на 100 МВт, вони не зможуть постачати електроенергію на всю територію Криму, оскільки потрібно будувати додаткову електролінію від Керчі до Феодосії, а звідти далі, в інші енергетичні вузли півострова.
Виявилося так, що окупаційна влада, маючи електроенергію в обсягах, достатніх для забезпечення мінімальних потреб людей, спрямовувала її на потребу військових частин. Наприклад, за словами голови так званого штабу з надзвичайної ситуації міста Євпаторії, місто мало близько 11 МВт електроенергії, але 5 МВт з них забирали військові частини, 3,5 МВт − котельні, щоб давати людям тепло, 0,6 МВт − лікарні і трошки більше 1 МВт спрямовувалось для світла людям. Проте цього недостатньо. Це свідчить про те, що які б цифри ви не брали до уваги, абсолютно зрозуміло те, що 40-50 % наявних обсягів електроенергії спрямовується до військових частин.
Два тижні, які в Крим не постачається електроенергія з материкової України, продемонстрували безмежну нікчемність і жадібність окупаційної влади, оскільки одразу виявилось, що багато з генераторів та іншого обладнання, яке мало забезпечувати електроенергію, було розкрадене з перших днів надходження на півострів, тобто ще з минулого року.
Гілка Каховка-Титан
Ми з Мустафою Джемілєвим зустрілися з Президентом України Петром Порошенком і дійшли до певних висновків: ніхто не може взяти на себе відповідальність постачати електроенергію в тому обсязі, який був раніше, бо це закріплює військову присутність Росії на окупованій кримській території.
Для постачання електроенергії до Криму існують чотири гілки: Каховка-Титан, Каховка-Островське, Каховка-Джанкой , Мелітополь-Джанкой. Зі згоди учасників Громадянської блокади відновлено лише гілку Каховка-Титан. Таке рішення було прийняте, оскільки це єдина лінія, яка не може «розганятися» більше, ніж 220-250 МВт.
Що буде відбуватися в Криму, якщо ці 220 МВт туди надійдуть? Кримські керманичі зможуть повністю забезпечувати потреби громадян і соціальної сфери: лікарні, школи, дитячі садки та житлово-комунальне господарство. На жаль, ми думаємо, що вони цього робити не будуть, значну частину цієї електроенергії знову почнуть спрямовувати на військові частини.
Але це вже питання оцінки людей, які вимушені жити в Криму: тих, хто виказував свої симпатії до вторгнення Росії, і тих, які не прийняли, не приймають і ніколи цього не приймуть.
Замість висновку
Значна частина вимог учасників Громадянської блокади Криму не виконана. Більше того, російська влада ще й демонструє до цих вимог, зокрема до відновлення справедливості, прав людей, відверте неприйняття.
Але сама акція, розпочата 20 вересня, в оці останні етапи (починаючи з 22 листопада, після припинення постачання електроенергії) повернула кримську тему, питання прав людини в Криму на порядок денний як українського політичного життя, так і міжнародного.