Мечеть Бейбарса у Старому Криму — найдревніша мечеть в Україні

Мечеть Бейбарса у Старому Криму — найдревніша мечеть в Україні
09.02.2012
Оцініть статтю: 
(316 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

У історії взагалі і в кримській зокрема XIII століття займає дуже примітне місце.Шість хрестових походів до Святої землі, Альбігойські походи хрестоносців, експедиції смерті до слов'янських і литовських земель, завершення епохи походів за віру. Заснування Риги, утворення Литовської держави. Падіння впливу Києва і підйом володимиро-суздальських князів, міжусобиці на Русі. Час Чингисхана і Батия, що рушили із степів Азії «до останнього моря», підкорюючи Китай, Середню Азію і Кавказ.

Повстання черні і змови знаті, «мори і голоди», торгівля і війни. Початок реконкісти - витіснення арабів з Іспанії. Століття запровадження і становлення інквізиції. І століття створення Великої хартії вільностей і першого англійського парламенту... Воістину століття розбіжності Сходу і Заходу, їх одвічного протиборства.

А тепер звернемося до кримської історії ХIII століття. І пов'язана вона не лише з Візантійською імперією і початком венеціансько-генуезької колонізації Причорномор'я, але й з історією... Єгипту. Пов'язана ім'ям, так шанованим досі у цій африканській країні: Аль-Малік аз-Захір Рукн-ад-дін Бейбарис аль-Бундукдарі Ас-Саліх. У цього султана, одвічне ім'я якого Бейбарс («голова барсів»), були й інші титули: «керівник справами двох халіфів», «той, що повернув блиск Аббасидського халіфату», «співспадкоємець еміра всіх мусульман» та інші пишні й цвітасті йменування.

Він — той, що прославився безприкладною хоробрістю у битві з хрестоносцями при Думіяті, що полонив короля Франції у битві при Мансурі, що уразив мечем мисрського єгипетського султана, поставив останню крапку на хрестових походах, що розгромив тумени монгольського воїнства.

Цілком можливо, фортецю будували тут, оскільки півострів розташовувався на Шовковому шляху
Цілком можливо, фортецю будували тут, оскільки півострів розташовувався на Шовковому шляху

Той, що перехитрив своєю дипломатією батога і пряника «шкідливу секту» політичних кілерів — ассасинів. Що викупляв усіх етнічних тюрків на невільничих ринках і виховував з них кращих воїнів свого часу. Крім того, Бейбарс — засновник архітектурного стилю, відомого як ранньомамлюкський, виконроб капітального ремонту Мединської мечеті пророка Мухаммеда і домекканської «кааби» - мечеті Кубба ас-Сахра в Кудусі (Єрусалим), реставратор першого у світі ісламського учбового закладу — мечеті аль-Азхар, будівельник сотень мечетей, мостів, караван-сараїв і медресе.

Він — піонер-засновник інституту державної турботи про дітей-сиріт, государ-дипломат, що налагодив інтенсивний взаємообмін між Близьким Сходом і своєю батьківщиною — Північним Причорномор'ям. Зберігший на чужині вірність рідній мові і традиціям, жив у юрті, вживаючи кумис і конину, став верховним правителем на чужині і сімнадцять років був султаном - це все Бейбарс.

За честь називатися батьківщиною такого значного воєначальника і правителя безмовно змагаються Казахстан і Туркменія. У першому, у місті Атерау, навіть пам'ятник Бейбарсу поставили. Але походження майбутнього мамлюка і султана Єгипту (Місра по-тодішньому), Сирії (Шама) і Хіджаза досить туманно. Відомо лише, що він — огуз із племінного союзу кіпчаків, відомих нам із російських літописів як половці). ХIII століття в причорноморському степу — це їх час.

Бейбарс виділив 2 тисячі динарів на будівництво мечеті
Бейбарс виділив 2 тисячі динарів на будівництво мечеті
У Старому Криму сільському і провінційному, в найстарішій його частині, заплутані вулички виведуть мандрівника до розвалин великої будівлі — метрів п'ятнадцять завширшки і двадцять у довжину.

Потужні стіни з місцевого каменю, закладені таким же каменем вікна. Лише залишки міхраба, молельной ніші у бік Мекки видають призначення: мечеть. Це і є відома мечеть Бейбарса, найдревніша в Криму, та й на Україні теж. Побудована у 1287-88 роках.

У 1277 році Бейбарс виділив дуже пристойну на ті часи суму — 2000 динарів — на будівництво. Воно тривало вже після смерті султана. Грошей вистачило на найбільш вишукані й дорогі матеріали.

За спогадами відомого дослідника Криму XVIII століття Петра Кьоппена, стіни її «були покриті мармуром, а верх — порфіром». А історик А. Маркевич відзначив високу міцність будівлі мечеті Бейбарса: «Розвалини ці, що привертають увагу висотою зведень і масивністю стін з контрфорсами, ще довго можуть триматися». Але зараз втрачено мінарет, зафіксований на акварелі М. Іванова у кінці XVIII століття. Уявіть собі: темрява середньовіччя, пил Солхата і - білосніжна мечеть, дах покритий порфіром, мінарети встромлюються в небо. У суспільно-релігійному житті міста — верх різноманітності: християни, іудеї, мусульмани, язичники, шаманісти.

Будівництво тривало вже після смерті султана Бейбарса
Будівництво тривало вже після смерті султана Бейбарса
Так скажіть, навіщо відправляти таку суму до такого далекого від Єгипту Криму на будівництво багатого храму в строкатому релігійному середовищі? У Золотій Орді та її улусах іслам стане пануючим лише років через п'ятдесят. У 1313 році його офіційно введе відомий хан Узбек і побудує наступного року поряд з мечеттю Бейбарса ще одну мечеть і медресе. Храм Узбека до цього часу стоїть і діє, але ось духовне училище, що зіграло величезну роль в ісламізації Кримського улусу, давно зруйноване. У середовищі кочівників віра в єдиного бога прижилася теж не одразу. Так навіщо будувати мечеть?

Деякі історики вважають: щоб впливати на півострів, розташований тоді на Великому шовковому шляху. Багатство караванів з Азії і повні трюми галер європейців не дають спокою і в далекому Мисрі (Єгипті), що претендує на панування у торговельних справах Заходу і Сходу.

Або все простіше. Мечеть будується на батьківщині правителя, на місці, пам'ятному з дитячих років. Це — романтична версія, але, погодьтеся, цілком прийнятна. Факт — сама мечеть, нехай казахи або туркмени покажуть таку ж у себе, побудовану на гроші з казни єгипетського правителя.

Зв'язок тихого містечка біля підніжжя Кримських гір з тими часами постає перед нами розвалинами мечеті самого Бейбарса, султана і воїна.

За матеріалами «Кримська правда»

Посилання на тему:

Вклонися наукам всяк, хто сюди входить

Ісламські пам'ятники Старого Криму

Мечеті Криму

Ісламська спадщина

У Старому Криму руйнуються архітектурні пам'ятники середньовіччя

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.